Złoto dla „Trójkolorowych”, srebro dla Chorwatów, brąz dla Belgów

Monika Pelc, czwartek, 19 lipca 2018

I wszystko jasne! Po raz drugi w historii mistrzem świata w piłce nożnej została reprezentacja Francji. Podopieczni Didiera Deschamps’a w wielkim finale pokonali 4:2 niesamowitych Chorwatów. Po swój pierwszy krążek na mundialu sięgnęła Belgia.

Pechowa interwencja Mandżukicia dała Francji prowadzenie w wielkim finale (fot. worldcup)

W niedzielne popołudnie na stadionie w moskiewiskich Łużnikach kibice obejrzeli niezwykle ofensywny futbol, a wielkie widowisko zakończyło się zwycięstwem „Trójkolorowych” 4:2. Gratulacje dla zwycięzców, ale i wielkie słowa dla pokonanych. Chorwacja nie była faworytem tego spotkania, ale zrobiła wszystko, by oszukać przeznaczenie. Przed pierwszym gwizdkiem zwracano uwagę, że piłkarze znad Adriatyku po trzech kolejnych dogrywkach mają w nogach o 90 minut gry więcej od swoich finałowych rywali i mogą nie podołać fizycznie silnym Francuzom. Nic z tego. To Luka Modrić i spółka nadawali tempo temu spotkaniu, zaś przyczajona konkurencja wyczekiwała na swoją szansę do zadania ciosu. I to Francuzi osiągnęli swój cel, ale przy pomocy Chorwatów. W 18. minucie bardzo mocne dośrodkowanie Antoine’a Griezmanna delikatnie przeciął Mario Mandzukic, który skierował piłkę do własnej siatki. Jednak ambitni piłkarze z Bałkanów nie zamierzali płakać nad rozlanym mlekiem i szybko odpowiedzieli po efektownym golu Ivana Perisicia. Pomocnik Interu Mediolan po pięknym strzale lewą nogą urósł do rangi bohatera narodowego w swoim kraju. Jeszcze w pierwszej połowie zdążył jednak stać się największym pechowcem po tym, jak przypadkowo zagrał ręką we własnym polu karnym. Sędzia Nestor Pitana z pomocą systemu VAR długo oceniał sytuację i wskazał na wapno. A jedenastkę na bramkę zamienił Griezmann.