We Wrocławiu odbył się PPI’s College Prospect Combine

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 26 lutego 2018

W niedzielne przed i popołudnie, Wrocław po raz kolejny dał powody do określania go mianem polskiej stolicy futbolu amerykańskiego. Tym razem murawa Stadionu Olimpijskiego gościła uczestników PPI’s College Prospect Combine, czyli testów, które dla młodych zawodników mogą stanowić przepustkę do gry na uczelni w USA.

avatar
Na PPI's College Prospect Combine pojawiło się blisko 60 zawodników z całej Polski. Czy któryś z nich zagra kiedyś dla amerykańskiej uczelni (fot. J. Głogowski)

Szkolenie zorganizowane przez sztab PPI, zajmujący się promowaniem europejskich futbolistów wśród skautów amerykańskich uczelni, zawitało do naszego kraju po raz pierwszy. – Bardzo chcieliśmy zrobić Combine w Polsce. Byłem w kontakcie z trenerami z Austrii i polecili mi Wrocław, a w szczególności kontakt z Jakubem Głogowskim. Kilka rozmów i wiedzieliśmy, że chcemy to zorganizować właśnie tutaj – mówił w niedzielę założyciel Premier Players International Brandon Collier, który nie krył zachwytu nad lokalizacją – Stadionem Olimpijskim. – Obiekt jest wspaniały. To coś niespotykanego na skalę Europy i śmiało może konkurować z mniejszymi uczelniami w USA. Zawodnicy mają tu doskonałe warunki do rozwoju – kontynuował Collier.

Decydują skauci

Rejestracji na Combine dokonało blisko 60 zawodników z całej Polski (dolna granica wieku: 14 lat), a swoją liczną reprezentację miała między innymi Bielawa. Wszyscy musieli zabrać ze sobą kask, korki i strój treningowy. Uczestnicy przeszli podstawowe testy sprawnościowe (bieg na 40 jardów, pro agility, skok w dal itp.), kolejnymi elementami zajęć były drille pozycyjne oraz gra „1 na 1”. – Trzeba być naprawdę wyjątkowo uzdolnionym, by otrzymać stypendium. W Polsce można dostrzec talent, ale jeszcze sporo pracy musi zostać wykonane. Myślę jednak, że kilku zawodników ma szansę. Lista tych, którzy zwrócili uwagę trenerów jest coraz dłuższa. Obecnie dzięki naszej pracy, w USA jest już kilkudziesięciu zawodników z Europy. Ta liczba będzie jeszcze rosła, bo sport rozwija się w kolejnych krajach i oczy skautów coraz szerzej otwierają się na te rejony – stwierdził Collier. Wynikom przeprowadzonych testów przyjrzy się ponad 50 uczelni z 1. i 2. dywizji uniwersyteckiej, między innymi Michigan, Ohio State, Penn State, UConn i Rutgers. Jaka jest realna szansa, by młody, polski futbolista mógł kontynuować grę za oceanem? – O wszystkim decydują skauci. My przekazujemy materiały, wnioski, opinie, a oni podejmują decyzję. Mamy kontakt ze szkołami i zawodnikami, jeśli uczelnia jest zainteresowana, od razu pomagamy w rozmowach i ustaleniach, co dalej. Drogi mogą być bardzo różne, w zależności od wieku czy sytuacji danego zawodnika – przyznał nasz rozmówca.

ARKADIUSZ BARSKI

Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 0 + 9 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.