W poniedziałek zakończy się 36. turniej szermierczy Challenge Wratislavia

, poniedziałek, 25 marca 2013

Już po raz 36. młodzi szermierze z całego świata spotkali się we Wrocławiu podczas turnieju Challenge Wratislavia. To największy turniej szermierczy w tej kategorii wiekowej na naszym globie. I trzeba przyznać, zawody zrobione na takim poziomie, że ich organizatorom śmiało można by przyznać imprezę rangi mistrzowskiej.

Oficjalne otwarcie imprezy było w tym roku było wyjątkowo uroczyste

Na Challenge przyjeżdżają zawodnicy z prawie wszystkich kontynentów. Można tu zobaczyć walczących Argentyńczyków, Australijczyków, Japończyków, przedstawicieli Singapuru, a także wszystkich liczących się w szermierce państw europejskich. Niewątpliwie świadczy to o fenomenie zawodów, które jeszcze 36 lat temu były małym turniejem, przeznaczonym tylko dla florecistów. Panie Krzysztofie (Krzysztof Głowacki – organizator, prezes klubu Wrocławianie), chylimy czoła! Szkoda, że jednak nie wszyscy imprezę potrafią docenić.
Dzień I – szpada dziewcząt
W tym roku Światowa Federacja Szermierki obchodzi 100 urodziny. W związku z jubileuszem FIE postanowiło objąć patronatem kilka najważniejszych imprez. W tym ścisłym gronie znalazł się także wrocławski Challenge. Wyróżnienie ogromne! Na otwarciu gościł przedstawiciel FIE Jacek Bierkowski. Na świecie potrafią docenić to, co dzieje się we Wrocławiu. Niestety, przedstawiciele naszej władzy po raz kolejny wykazali się wielką ignorancją. Oczywiście nie pojawił się prezydent Wrocławia, nie było też żadnego wiceprezydenta. Mało tego, nie było nawet dyrektora Biura Sportu. Wstydzie się, panowie! Całe szczęście, że jest jeszcze urząd marszałkowski. Ale do sedna! Pierwszego dnia w Orbicie rywalizowały szpadzistki. W trzech kategoriach wiekowych było ich 325. Przyjechały do Wrocławia z 18 krajów, w tym nawet z Jamajki! W najstarszej kategorii w zawodach udział wzięło 116 dziewczynek. Najlepsza okazał się Ruzena Poznerova z Czech, która w finale pokonała reprezentantkę MKS Kusy Szczecin – Weronikę Rabczewską. Na ostatnim stopniu podium stanęły: Barbara Piekarska (KS Szpada Wrocław) oraz Svetlana Khalitova (Rosja). W kategorii do 13 lat wystartowało 115 zawodniczek. Triumfowała Anne Bultynck (Belgia) przed swoją rodaczką Axelle Wasiak oraz Barbarą Rożniecką (PTG Sokół 1893 Mielec) i Malin Wenzlaff (Niemcy). Wśród najmłodszych walkę finałową wygrała Ukrainka Mariana Kharazishvili. Pokonała ona Zsofię Kato z Rumunii. Trzecie miejsca dla Veroniki Bieleszovej (Czechy) oraz Wiktorii Mieszały (Warta Śrem). Najlepsze wrocławianki, oprócz wspomnianej Barbary Piekarskiej, uplasowały się na następujących miejscach: Agata Kes  – 14., Agata Wróblewska, Weronika Kadys (wszystkie Kolejarz Wrocław) 25. i 26., Olga Strzelczyk (IKS MDK Olimp Lubin) – 32.
Dzień II – szpada chłopców
W piątek bili się szpadziści. W sumie było ich aż 420 z 18 krajów. Te najbardziej dla nas egzotyczne to Kolumbia czy Singapur. Podsumowując dwa pierwsze dni rywalizacji, trzeba zaznaczyć, że w tym czasie podczas zawodów walczyło już 745 szermierzy z 21 krajów, reprezentowali oni 118 klubów. Stoczono ponad 2500 pojedynków, w których zadano 22262 trafienia, a sędziowało je 62 arbitrów. W walkach finałowych było sporo polskich akcentów. W najstarszej grupie w walce wyłaniającej zwycięzcę spotkali się dwaj Polacy: Marcin Nikiel (Piast Gliwice) oraz Wojciech Lubieniecki (PTG Sokół 1983 Mielec). Lepszy okazał się ten pierwszy. Ostatni stopień podium zajęli: Szymon Fryc (Pałac Młodzieży Tarnów) oraz Joshua Stevens (Anglia). W kategorii do lat 13 triumfował Adam Macska (Rumunia) przed Bartoszem Lewandowskim (PK Szerm Warszawa). Na 3. pozycji uplasowali się Alexiey Oroian (Rumunia) i Vladyslav Kruglov (Ukraina). Wśród najmłodszych zwyciężył Igor Borisom, pozostałe miejsca na podium zajęli: Mihalyi Andor (Węgry), Robert Buśko (Polska) Robert Randts (Niemcy). Najlepsze miejsca wrocławian: Kacper Słowik (Kolejarz Wrocław) – 19., Stanisław Rutz (Szpada Wrocław) – 15., Artur Krzymański (Kolejarz Wrocław) – 17., Krystian Błażejewicz (KS Szpada Wrocław) – 12., Bartłomiej Godlewski (Kolejarz Wrocław) – 25.

Proste pytanie: 1 + 6 =