Udana inauguracja sezonu eWinner Gwardii Wrocław

Siatkarze eWinner Gwardii Wrocław udanie rozpoczęli tegoroczne rozgrywki TAURON 1. Ligi. We wrocławskiej hali Orbita zespół Krzysztofa Janczaka zwyciężył AZS AGH Kraków 3:1 (25:19, 23:25, 25:18, 25:15), a cztery dni później wygrał na wyjeździe z Exact Systems Częstochowa 3:1 (25:22, 21:25, 25:21, 25:16). Najlepszym zawodnikiem obu meczów został atakujący dolnośląskiej ekipy, Damian Wierzbicki.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, na kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem tegorocznych rozgrywek włodarze siatkarskiej Gwardii Wrocław ogłosili nowego tytularnego sponsora drużyny – bukmacherską firmę eWinner. – Siatkówka to dyscyplina, która ma szczególne miejsce w sercach Polaków. To samo można powiedzieć o Gwardii, klubie posiadającym specjalne względy wśród wrocławian – mówił prezes eWinner Grzegorz Nowak. –  Jako eWinner wierzymy w dynamiczne i rozwijające się projekty, mierzące wysoko.

Z kolei prezes siatkarskiej Gwardii, Łukasz Tobys, obok roli nowego sponsora tytularnego, podkreślał też wagę wsparcia klubu przez miasto: – To bardzo istotne, że możemy liczyć na zaufanie zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i poprzez współpracę z samorządem, której kontynuacja w tak trudnych czasach dla sponsoringu sportowego jest dla nas sporym wyróżnieniem. Wsparcie ze strony miasta Wrocław jest nieocenione i widać, że siatkówka w naszym mieście jest coraz mocniejsza.

Zespół Krzysztofa Janczaka szybko potwierdził te słowa oraz spełnił obietnicę zwycięstwa zawartą w obecnej nazwie ekipy i na własnym parkiecie pokonał gości z Krakowa w czterech setach.

Niemoc w polu serwisowym

Pierwszy w tym sezonie mecz TAURON 1. Ligi lepiej rozpoczęli gospodarze (7:2), kiedy odrzucające od siatki serwisy posyłał na stronę rywali Bartosz Pietruczuk. Krakowianie przed dłuższą chwilę nie potrafili odpowiedzieć na udane ataki i bloki przeciwników, którzy szybko doprowadzili do stanu 10:3. Choć przewaga gospodarzy mogłaby sugerować, że zagrywka była ich mocną stroną, to właśnie błędów w tym elemencie pojawiło się w tym secie zaskakująco wiele. Obie drużyny tylko w pierwszej odsłonie wtorkowego meczu pomyliły się w polu serwisowym aż 13 razy. Kiedy niewymuszone błędy zaczęły się mnożyć, pomocna dla Gwardzistów okazała się przewaga zbudowana w początkowych minutach starcia (17:10). Choć krakowianie próbowali jeszcze odrobić stratę, to ostatecznie z pierwszego seta obronną ręką wyszli gospodarze (25:19).

Siatkarze Andrzeja Kubackiego weszli w drugą partię zdecydowanie lepiej niż w poprzednią. Pewności siebie dodała im długa, zwycięska akcja (3:5) i prowadzenie gości błyskawicznie wzrosło do 4 oczek (3:7). Choć po interwencji Krzysztofa Janczaka i pierwszym time-oucie dla gospodarzy w tym meczu przewaga rywali nieco stopniała (5:7), krakowianie rozluźniali się coraz bardziej. We wrocławskiej Orbicie nareszcie można było więc obserwować wyrównaną walkę (13:14). Goście zaczęli lepiej czytać grę Mateusza Biernata, co skutkowało dwoma z rzędu spektakularnymi blokami (15:18). Emocje po obu stronach siatki skutecznie studziły kolejne błędy w polu serwisowym (17:22), które dodatkowo spowalniały mecz. Cztery punkty z rzędu wrocławian (21:22), ponownie w ustawieniu z Pietruczukiem na zagrywce, przyniosły szansę na wyrównanie wyniku i walkę o zwycięstwo również w drugim secie. Pierwsi swoją szansę wykorzystali jednak siatkarze AZS AGH Kraków (23:25), doprowadzając do remisu w całym meczu.

Gibek – Wierzbicki show

Trzecia partia dała wrocławianom dość wcześnie trzy punkty przewagi (8:5), jednak chwilę później, po bloku na Łukaszu Lubaczewskim, było już 9:9. Wtedy na boisku pojawił się Krzysztof Gibek, a tuż po nim Damian Wierzbicki, który skutecznie atakował na prawym skrzydle (23:15). Szkoleniowiec przyjezdnych również dokonywał rotacji w składzie, ale jego zmiennicy nie radzili sobie tak, jak ich rywale i wkrótce na tablicy wyników było 2:1 w setach.

Ostatnia partia należała do duetu Gibek – Wierzbicki (10:8). Gra wrocławian przyspieszyła, a ich rywale byli bezradni. Seria punktowa przy zagrywce Gibka (14:8) dała Gwardzistom bezpieczną przewagę, która dodatkowo obniżyła morale Akademików z Krakowa. Pomysły rozgrywającego gości, Konrada Buczka, gospodarze z łatwością przewidywali. Na potwierdzenie swojej dobrej dyspozycji Krzysztof Gibek zaserwował dwa z rzędu asy, które przyniosły gospodarzom piłki meczowe (24:14). Szansę na skończenie spotkania wykorzystał Damian Wierzbicki (25:15), który zdobył również statuetkę MVP. – Nie zagraliśmy jeszcze meczu na swoim poziomie. W drugim secie wkradło się nam trochę za dużo błędów, być może górę wzięły emocje. – zaznacza trener eWinner Gwardii Wrocław Krzysztof Janczak. – Jak powtarzałem również wcześniej, u mnie nie ma pierwszej szóstki – mamy równy skład, dlatego każda kolejna zmiana jest wartościowa. Mimo wszystko było dzisiaj widać, że przed nami jeszcze trochę pracy.

Dwa mecze, osiem setów

Gwardziści nie mieli wiele czasu na odpoczynek przed następnym spotkaniem w ramach TAURON 1. Ligi. Już cztery dni po wtorkowym zwycięstwie mierzyli się na wyjeździe z Exact Systems Częstochowa, które pokonali również w czterech setach (25:22, 21:25, 25:21, 25:16). Ten mecz, jeszcze przed pierwszym gwizdkiem, zapowiadał ogromne emocje, ponieważ szkoleniowcem częstochowian jest były trener Gwardii Wrocław, Piotr Lebioda, z którym klub od czasu rozstania pozostaje w napiętej relacji. Od początku tego starcia w drużynie Gwardzistów na boisku występował duet, który w inauguracyjnym spotkaniu znacząco podniósł jakość gry swojego zespołu – Damian Wierzbicki i Krzysztof Gibek. Ten pierwszy ponownie znakomicie zaprezentował się w polu serwisowym i ataku, czego skutkiem była druga już statuetka MVP. Swoją gotowość do przeprowadzania zmian trener Janczak udowodnił, wpuszczając za Bartosza Pietruczuka Łukasza Lubaczewskiego. Swój debiut na pierwszoligowych parkietach zaliczył też brązowy medalista Mistrzostw Europy U18, Tytus Nowik.

Podobnie jak w poprzednim meczu, w starciu z zespołem spod Jasnej Góry wrocławianie również zagrali trzy bardzo dobre sety i jeden nieco gorszy, który rozstrzygnął się już właściwie w początkowych minutach. Po chwilowej utracie koncentracji eWinner Gwardia Wrocła wróciła do swojej gry i bez większych problemów pokonała gospodarzy 3:1.

Dzięki sobotniemu zwycięstwu Gwardziści zajmują trzecie miejsce w tabeli rozgrywek 1. Ligi, mając na swoim koncie komplet punktów.

W 1. kolejce TAURON 1. ligi (22.09-23.09) grali: eWinner Gwardia Wrocław – AZS AGH Kraków 3:1 (19, -23, 18, 15), KRISPOL Września – BAS Białystok 3:2 (15, -19, -17, 22, 7), Lechia Tomaszów Mazowiecki – Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (-15, 19, 13, -22, -14), MCKiS Jaworzno – Polski Cukier Avia Świdnik 0:3 (-17, -12, -24), Olimpia Sulęcin – ZAKSA Strzelce Opolskie 3:1 (-18, 22, 18, 20), LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0 (15, 22, 18), BBTS Bielsko-Biała – KPS Siedlce (mecz przełożono na 07.10), KPS Siedlce pauzuje

eWinner Gwardia Wrocław – AZS AGH Kraków 3:1 (25:19, 23:25, 25:18, 25:15)

MVP: Damian Wierzbicki

GWR: Łukasz Lubaczewski (7), Bartosz Pietruczuk (10), Mateusz Siwicki (10), Mateusz Biernat (3), Matreusz Frąc (7), Arkadiusz Olczyk (1), Adrian Mihułka (L) oraz Krzysztof Gibek (10), Damian Wierzbicki (15), Paweł Malicki, Tytus Nowik, Krzysztof Kołtowski (L)

AGH: Hubert Piwowarczyk (6), Kami Dębski (1), Daniel Grzymała (1),  Mateusz Jóźwik (14), Konrad Buczek (3), Jakub Macyra (3), Maciej Czyrek (L) oraz Jakub Kraut, Piotr Fenoszyn, Karol Borkowski (9), Michał Moniak (10), Przemysław Stąsiek (L)

W 2. kolejce TAURON 1. ligi (26.09-28.09) grali: AZS AGH Kraków – Olimpia Sulęcin 0:3 (-28, -16, -22), Exact Systems Częstochowa – eWinner Gwardia Wrocław 1:3 (-22, 21, -21, -16), Polski Cukier Avia Świdnik – KRISPOL Września 3:1 (20, 19, -13, 17), BKS Visła Bydgoszcz – MCKiS Jaworzno 3:0 (17, 12, 13), Mickiewicz Kluczbork – ZAKSA Strzelce Opolskie 1:3 (-24, 26, -22, -17), BAS Białystok – BBTS Bielsko-Biała 0:3 (-21, -23, -21), Lechia Tomaszów Mazowiecki – KPS Siedlce (mecz w poniedziałek o 18:00), LUK Politechnika Lublin pauzuje

Exact Systems Częstochowa – eWinner Gwardia Wrocław 1:3 (22:25, 25:21, 21:25, 16:25)

GWR: Bartosz Pietruczuk (3), Mateusz Siwicki (7), Krzysztof Gibek (11), Damian Wierzbicki (17), Mateusz Biernat (1), Arkadiusz Olczyk (12), Adrian Mihułka (L) oraz Łukasz Lubaczewski (7), Paweł Malicki (1), Mateusz Frąc (3), Tytus Nowik (1), Krzysztof Kołtowski (L)

Exact Systems: Tomasz Kryński (15), Łukasz Usowicz (6), Tomasz Kowalski (4), Jan Kopyść (13), Damian Kogut (12), Kamil Franczak (6), Kacper Wasilewski (L) oraz Krystian Walczak (4), Aleksander Antosiewicz, Paweł Cieślik, Damian Biliński

W 3. kolejce TAURON 1. ligi (03.10) zmierzą się: Jaworzno – Lublin, Września – Bydgoszcz, Bielsko-Biała – Świdnik, Tomaszów Mazowiecki – Białystok, Wrocław – Siedlce (mecz przeniesiony na 08.11), Sulęcin – Częstochowa, Strzelce Opolskie – Kraków, Kluczbork pauzuje

ANNA GŁOMBEK

To już dziś!

Siatkarze Gwardii Wrocław już dziś rozegrają inauguracyjne spotkanie TAURON 1. Ligi Mężczyzn.

Nieudany start #VolleyWrocław

Wrocławskie siatkarki rozpoczęły sezon TAURON Ligi 2020/2021 wyjazdowym meczem z Developresem SkyRes Rzeszów. Mimo nawiązania walki w pierwszym secie, zespół Wojciecha Kurczyńskiego przegrał 1:3 (25:21, 22:25, 17:25, 25:27), a najlepszą zawodniczką spotkania wybrano atakującą gospodyń, Kierę Van Ryk.

Czesi są tacy jak my, ale mają droższy chleb

W miniony poniedziałek ruszyły przygotowania do sezonu w KFC Gwardii Wrocław. Podopieczni trenera Krzysztofa Janczaka najpierw spotkali się na siłowni, a w środę pojechali na obóz treningowy do Borowic.

#Volley Wrocław srebrny w PreZero Grand Prix

Zakończyły się pierwsze historyczne rozgrywki cyklu PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W kobiecych zmaganiach złoty medal trafił do ekipy KS Pałacu Bydgoszcz, srebrny do dolnośląskiego #VolleyWrocław, a na najniższym stopniu podium stanęły siatkarki Grot Budowlanych Łódź.