Tenis ziemny na wózkach

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 6 lipca 2015

Oczy tenisowego świata skupione są na trawiastych kortach Wimbledonu. Ale biały sport na najwyższym poziomie w ubiegłym tygodniu można też było oglądać we Wrocławiu. W stolicy dolnego Śląska zagrała światowa czołówka tenisa ziemnego na wózkach. Triumfatorem tegorocznego Wrocław Cup okazał się Stefan Olsson, który wygrał rywalizację singlistów, a w parze z rodakiem Peterem Wikstromem zdominował turniej deblowy.

W finale wrocławskiego turnieju mężczyzn zmierzyli się dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy: 10 tenisista światowego rankingu Szwed Stefan Olsson i 12 rakieta Australijczyk Adam Kellerman. Gracz z antypodów zna dobrze smak zwycięstwa w stolicy Dolnego Śląska. Wygrywał tu ostatnie dwa lata z rzędu. Ale tym razem to jego przeciwnika, który zwyciężył we Wrocławiu w 2008 roku, eksperci wskazywali jako faworyta. Mieli rację. Szwed w pierwszym secie szybko osiągnął przewagę i doprowadził do wyniku 4:1. I choć Kellerman zaczął odrabiać straty, seta wygrać już nie zdołał. Olsson zwyciężył w tej partii 6:4. Druga odsłona była bardziej wyrównana. Tenisiści grali gem za gem do stanu 5:5. W końcówce ponownie więcej opanowania i precyzji miał gracz ze Skandynawii. Po 103 minutach zaciętego meczu zwyciężył 6:4, 7:5.
O ile w rywalizacji singlistów wszystko potoczyło się zgodnie z planem, w finale spotkali się najwyżej rozstawieni gracze, a wygrał faworyt, to w zmaganiach kobiet sporo było zaskoczeń. Rewelacją zawodów okazała się Rosjanka Ludmiła Bubnowa. We Wrocławiu w pokonanym polu zostawiła młodsze i wyżej notowane tenisistki. W półfinale sensacyjnie odprawiła główną faworytkę, zwyciężczynię sprzed roku Niemkę Katharinę Kruger 6:4, 6:4. W finale nie dała najmniejszych szans Holenderce Diede de Groot i zmiotła ją z kortu wygrywając 6:2, 6:3. Rosjanka rozprawiła się tym samym z obiema najwyżej rozstawionymi tenisistkami Wrocław Cup i z pewnością awansuję w światowym rankingu. Do tej pory była klasyfikowana na 27 pozycji.
W wyjątkowo emocjonującej, dynamicznej i efektownej grze deblowej dominowali Szwedzi. We Wrocławskim finale zagrali z inną czołową para światowych zestawień, ale Francuz Frederic Cataneo i Austriak Martin Legner byli w tym meczu tylko tłem. Dominacja szwedzkiej pary znalazła odzwierciedlenie w wyniku. Pierwszy set zakończył się rezultatem 6:1, drugi 6:0. Wśród pań za singlowe porażki odegrały się Katharina Kruger i Didie de Grot, które po koncertowej grze pokonały rosyjski duet Bubnowa – Wiktoria Lwowa 6:0, 6:1.
Trzynasta edycja Wrocław Cup przeszła do historii. Zawodnicy podzielili między sobą rekordową pulę 15 tysięcy euro, która zagwarantował przede wszystkim główny sponsor – Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja z grupy EDF. Zawody tradycyjnie odbyły się pod patronatem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.