Szpadowe sukcesy klubu AZS AWF Wrocław

, poniedziałek, 10 czerwca 2013

W zeszłym tygodniu zakończyły się mistrzostwa Polski w szermierce. Dolnoślązacy, a dokładnie wrocławianie przywieźli z nich trzy medale. Floreciści z klubu Wrocławianie po raz piąty z rzędu wywalczyli złoty medal w zawodach drużynowych. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanął szpadzista Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) i było to po raz szósty w jego karierze. Mało tego – Tomasz Motyka wraz z kolegami po raz siódmy w historii klubu wywalczył mistrzowski tytuł w drużynie, do tego ich młodsze koleżanki dorzuciły brąz. Co za sezon!

avatar
Złota drużyna szpadzistów AZS AWF Wrocław z trenerem Pawłem Krawczykiem i ich koleżanki, które w Śremie wywalczyły brązowy medal również w drużynie

Drużyna wrocławskich szpadzistów od lat uchodziła w Polsce za jedną z najmocniejszych. Tak było 20 czy 30 lat temu, kiedy wrocławianie bronili barw klubu Politechniki, tak jest i teraz, kiedy startują jako AZS AWF. Choć w ostatnich latach wiele w klubie się zmieniło, m.in. trener, karierę zakończył też jeden z lepszych polskich szpadzistów Robert Andrzejuk, to jednak sukcesy wciąż są. W tym roku „azetesiaki” wystartowali w składzie: Tomasz Motyka, Michał Adamek, Maciej Szumski i Roland Gromada.
TOMASZ MOTYKA
To jeden z najbardziej utytułowanych polskich szpadzistów. Na swoim koncie ma tytuł wicemistrza olimpijskiego z Pekinu, indywidualnego i drużynowego mistrza Europy, medale mistrzostw świata. Ale do tak spektakularnych sukcesów prowadziła długa droga, i to nie zawsze usłana różami. Na pierwszy trening szermierczy Tomka i jego brata bliźniaka przyprowadziła babcia. Obaj byli bardzo ruchliwymi dziećmi, a szermierka świetnie rozładowywała nadmiar energii. I tak Tomek i Adam zrobili pierwsze kroki na szermierczej planszy. Sukcesy przyszyły bardzo szybko. Tomek wygrywał mistrzostwa Polski do lat 15, 17, 20 i seniorów. Bardzo szybko znalazł się też w kadrze. Ale łatwo nie było. Trenował przed szkołą, po szkole, a jednocześnie nie zaniedbywał nauki. Szkołę średnią skończył z wyróżnieniem i pozostało pytanie, co dalej? Prawo? Spróbował, ale okazało się, że studia bardzo trudno było pogodzić z ciągłą nieobecnością we Wrocławiu. Był też pomysł wyjazdu na studia do USA, ale w tamtym czasie mogło to okazać się sporym błędem. Wrocławski szpadzista wyrastał wtedy na podstawowego zawodnika polskiej kadry i bezsensem byłoby zaprzepaścić taką szansę. Został, a parę lat później ukończył studia na wrocławskiej AWF, gdzie obecnie się doktoryzuje. Choć szermierka to z pewnością ważny element w życiu Tomka, to jednak nie jedyny. Od ponad dwóch lat najważniejsza jest żona Asia, a od roku córeczka Marysia. Jak zdradza Tomek, za kilka miesięcy jego rodzina powiększy się po raz kolejny. Na świat przyjdzie jego druga córeczka. Przez te wszystkie lata Tomek szukał też odskoczni od szermierki, sposobu na relaks. Tak więc… malował, robił zdjęcia, pisał. Teraz w wolnych chwilach zajmuje się Marysią i dba o swój dom. Praca? Oprócz tego, że sam trenuje, prowadzi też swoją grupkę zawodniczek. Dziewczyny mają już za sobą pierwsze sukcesy. Przed Tomkiem kolejne imprezy rangi mistrzowskiej. Najpierw wyrusza na mistrzostwa Europy do Chorwacji, później czekają go mistrzostwa świata.


źródło: brak danych


Proste pytanie: 0 + 9 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.