SUZUKI I LIGA MĘŻCZYZN

Pewna wygrana wałbrzyszan u siebie, drugie zwycięstwo z rzędu WKK na wyjeździe i kolejny mecz bez happy endu kłodzczan. To bilans dolnośląskich drużyn po tym weekendzie. Na razie nie grają rezerwy Śląska – z powodu stwierdzenia w klubie przypadków koronawirusa.

Zanim przejdziemy do tego, co działo się w sobotni wieczór w rozgrywkach ligowych, należy wspomnieć o niepokojących wieściach. Na kwarantannie znalazły się cztery ekstraklasowe drużyny: WKS Śląsk Wrocław, BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, PGE Spójnia Stargard i Anwil Włocławek. Jeśli chodzi o pierwszoligowe realia, rezerwy Śląska w niedzielę nie rozegrały meczu z GKS-em Tychy z powodu obecnej sytuacji epidemicznej i wykrytych w klubie przypadków zakażenia COVID-19. Mecz został odwołany, nową datę i więcej szczegółów mamy poznać wkrótce. Oficjalnie zawieszono treningi do minionej niedzieli w zespole z Prudnika, tam po meczu 2. kolejki czterech zawodników zgłosiło problemy zdrowotne. Robi się gorąco. Czy czekają nas kolejne przerwy w rozgrywkach?

Dobry początek sezonu

Gracze Górnika Wałbrzych z trzecią wygraną z rzędu. To najwyższe jak do tej pory zwycięstwo podopiecznych Łukasza Grudniewskiego. To pierwszy mecz u siebie w tym roku i zakończony w efektownym stylu. Na parkiecie po dłuższej przerwie pojawił się Damian Cechniak, który zdobył 8 punktów i miał na swoim koncie 9 zbiórek. W meczu z Wisłą Kraków zabrakło za to Damiana Durskiego i Macieja Bojanowskiego. Spotkanie do przerwy było naprawdę wyrównane. Lepiej w mecz weszli goście, ale trudno było im uzyskać przewagę większą niż pięć punktów. Wynik przechylał się raz w jedną, raz w drugą stronę. Gospodarze lepiej wymuszali faule i byli czujniejsi w obronie. Pod koniec pierwszej kwarty miejscowym udało się wyjść na siedem oczek przewagi, ale goście w porę się wstrzelili i tę część meczu przegrywali zaledwie 24:26 i to oni od celnych trójek rozpoczęli drugą ćwiartkę.  Gra w ofensywie graczy z Krakowa mogła cieszyć oko i to wałbrzyszanie musieli szukać sposobów na zatrzymanie rywali. Udało im się wyrównać (41:41) po świetnym rzucie zza łuku Jana Malesy. Strzały podały z obu stron, a ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się remisem 46:46. Ostatnim momentem, w którym goście trzymali się graczy Górnika Wałbrzych, było nieco ponad półtora minuty do końca trzeciej kwarty. Dalej gospodarze trzymali wynik do samego końca. Mimo wymiany ciosów, na trzy ostatnie minuty meczu było wiadome, że w tym spotkaniu raczej się nic poważnego nie wydarzy.

WKK z drugą wyjazdową wygraną

Poza Wrocławiem jak na razie zespół prezentuje się bardzo dobrze. Mimo niemrawego początku, nie dali się rywalom i wywieźli z Kołobrzegu dwa punkty. Na początku wrocławian gubiła słaba skuteczność, zwłaszcza zza łuku (0/7). Byli aktywni w obronie, jednakże rzutowo było już gorzej. Odzyskanie prowadzenia przez WKK nastąpiło dopiero w połowie drugiej kwarty, dzięki trójce Tomasza Prostaka po asyście Jakuba Koelnera (34:33). Wyrównanie – podobnie jak w meczu wałbrzyszan – było do przerwy. W Kołobrzegu obie ekipy zeszły do szatni przy remisie po 34. Po powrocie, strzały padały z obu stron, ale to WKK okazało się mocniejsze i skuteczniejsze. Jednym z momentów, który pokazał, że w hali Milenium wrocławianie czują się pewnie i nie zamierzają przegrać, był celny rzut trzypunktowy Jakuba Koelnera z dziesięciu metrów na koniec kwarty (61:53). Nerwowo zaczęło się robić, gdy w końcówce meczu gospodarze zmniejszyli przewagę do czterech punktów. Kotwica Kołobrzeg do końca spotkania broniła bardzo agresywnie. To jednak nie wytrąciło z równowagi gości, którzy przypieczętowali swoje zwycięstwo efektownym wsadem. Drużynę do zwycięstwa w tym spotkaniu jako pierwszy trener poprowadził Sebastian Potoczny. Teraz można zacierać ręce na środowe derby z Górnikiem Wałbrzych, które zostaną rozegrane we Wrocławiu.

Kłodzczanie przespali drugą połowę…

…albo nie wyszli na nią z szatni. Szkoda, bo pierwsza powoła w ich wykonaniu była naprawdę imponująca. Zawodnicy Zetkamy Doral Nysy Kłodzko świetnie rozpoczęli spotkanie, a na wyraźnego lidera wyrastał Tomasz Ochońko, który poprzedni sezon spędził w Opolu. Kłodzczanie już po pierwszej kwarcie prowadzili 33:21. W drugiej rywale zaczęli odrabiać starty i do przerwy przegrywali zaledwie jednym punktem. Trzecia kwarta pogrążyła miejscowych, przegrali ją aż 11:30 i mimo że kolejną wygrali, a gra wyglądała nieco lepiej, straty były zbyt duże, a czasu na odrobienie ich było zbyt mało.

GÓRNIK TRANS.EU WAŁBRZYCH – TS WISŁA CHEMART KRAKÓW 91:79 (26:24, 20:22, 28:15, 17:18)

WAŁBRZYCH: Jakóbczyk 17, Malesa 15, Ratajczak 15, Koperski 13, Wróbel 8, Cechniak 8, Kamiński 5, Podejko 3

KRAKÓW: Włodarczyk 15, Czyż 13, Żaczek 12, Maj 11, Rajewicz 9, Chrabota 6, Skubiński 5, Krakowiak 4, Gorgoń 4, Kozyra 0

ENERGA KOTWICA KOŁOBRZEG – WKK WROCŁAW 73:90 (19:10, 15:24, 19:27, 20:19)

KOŁOBRZEG: Załucki 15, Robak 14, Kulon 10, Stawiak 9, Daszke 6, Pawlak 5, Sadło 4, Szymański 3, Wyszkowski 3, Kruszczyński 2, Marek 2

WKK: Prostak 19, Niedźwiedzki 12, Koelner 12, Kiwilsza 11, Jędrzejewski 9, Rutkowski 9, Sitnik 4, Patoka 4, Uberna 0

ZETKAMA DORAL NYSA KŁODZKO – WEEGREE AZS POLITECHNIKA OPOLSKA 85:97 (33:21, 15:26, 11:30, 26:20)

KŁODZKO: Ochońko 26, Wojciechowski 14, Nowicki 12, Bartkowiak 12, Krawiec 7, Kowalski 5, Krakowczyk 3, Krajniewski 2, Weiss 2, Dawdo 2

OPOLE: Jankowski 23, Brenk 18, Kaczmarzyk 16, Szymański 13, Wilk 10, Piszczatowski 9, Lewiński 3, Skiba 3, Krajewski 2, Jodłowski 0

Wyniki pozostałych spotkań: Pelplin – Pruszków 83:85, Warszawa – Słupsk 66:73, Krosno – Łowicz 72:79

W następnych kolejkach zagrają*: 14.10 (środa) g. 18: Łańcut – Krosno, Słupsk – Kołobrzeg, WKK – Wałbrzych, Opole – Kraków, g. 19: Tychy – Prudnik, Łowicz – Pelplin, Pruszków – Warszawa, g. 19:30: Kłodzko - Śląsk II; 17.10 (sobota): Kraków – WKK, Krosno – Tychy, Śląsk II – Opole, g. 16: Pelplin – Łańcut, g.17: Wałbrzych – Słupsk, g. 17:30: Prudnik – Kłodzko, g. 18: Kołobrzeg – Pruszków, Warszawa – Łowicz

*O ile nie pojawią się w drużynach przypadki zakażeń koronawirusem bądź zostanie nałożona kwarantanna