Strzegom Horse Trials 2015

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 29 czerwca 2015

Jak co roku w Morawie pod Strzegomiem gościły największe światowe gwiazdy w konkurencji wszechstronnego konkursu konia wierzchowego. Podczas pięciu dni rywalizacji rozegrano m.in. Puchar Narodów oraz bardzo trudny konkurs trzech gwiazdek, w którym zwyciężył stały bywalec Morawy Niemiec Michael Jung.

Rywalizacja rozpoczęła się już w środę, ale to piątek był dniem, w którym nie dość, że zakończono trzy konkursy, to jeszcze rozpoczęto te najważniejsze i najtrudniejsze. Tego dnia poznaliśmy zwycięzców CI-short1*, CI-short1*J i CI-short2*. Najlepszym juniorem tegorocznej edycji Strzegom Horse Trials 2015 została Gerdine Frens z Holandii na Wishfull Thinking (46,90 pkt. karnych). Na drugim miejscu uplasowała się reprezentantka Polski Małgorzata Cybulska na Sir Scotty, prowadząca po próbie ujeżdżenia. Zawodniczka ukończyła konkurs z łącznym wynikiem 52,50 pkt karnych. Trzecie miejsce również należy do Polki – Wiktorii Knap, startującej na Rinusie (52,70 pkt.). Zwycięzcą konkursu CI-short1* został reprezentant Szwajcarii Felix Vogg na Cleveland III, który prowadził od pierwszego dnia. Trzeci dzień Strzegom Horse Trials 2015 był także ostatnim dniem dla zawodników startujących w ramach CI-short2*. Wygrała Stephanie Bohe, startująca na 8-letniej klaczy Corona 94. W piątek rozegrano także dwie próby ujeżdżeniowe w konkursach: CI-long2* i CICO3* NC. W konkursie CI-short3* zaliczanego do Pucharu Narodów w klasyfikacji indywidualnej na prowadzeniu była Karin Donkers z Belgii, dosiadająca Fletcha van‚t Verahof, która pokonała o niecały punkt procentowy Andrew Hoy a z Australii. Najlepszy z Polaków, Paweł Warszawski startujący na Huzarze polskiej hodowli, był 20. W klasyfikacji drużynowej po próbie ujeżdżenia na prowadzeniu znajdowała się Australia z łącznym wynikiem 138,70 punktów. Druga była ekipa Niemiec: 141,70 pkt, a trzecia – Wielkiej Brytanii (146,30). Sobota była dniem zdecydowanie najbardziej widowiskowym. Sobota w Morawie rozpoczęła się od próby terenowej CI-long2*. Później na cross wyjechali zawodnicy startujący w ramach Pucharu Narodów i „trzech długich gwiazdek”. Dzień zakończyliśmy próbą skoków przez przeszkody, która wyłoniła zwycięzcę CI-long 1*. To Karin Donkers dosiadająca Quartz de la Ferme, prowadząca od pierwszego dnia w tym konkursie z wynikiem 36,50 punktów karnych.
Morderczy cross
Najwięcej emocji wzbudzała jednak próba crossu, najważniejszego konkursu. Aż czternastu zawodników nie przekroczyło końcowych celowników i tylko dwóch pokonało trasę w normie czasu. Udało się to między innymi Australijczykowi Christopherowi Burtonowi startującemu na 13-letnim Haruzac, który tym samym objął prowadzenie w konkursie, wyprzedzając o niecały punkt (43,60 punktów karnych) liderkę konkursu Karin Donkers z Belgii na Fletcha van‚t Verahof (44,20 pkt). Trzecie miejsce należy do Andrew Hoya z Australii (46,70 pkt.). Po próbie terenowej czwartego etapu Pucharu Narodów w klasyfikacji drużynowej na prowadzeniu Wielka Brytania (146,30 pkt), na drugim miejscu Australia (152,7), a na trzecim Szwecja (276,50 pkt). Ostatni na trasę crossu wyjechali dzisiaj zawodnicy „trzech długich gwiazdek”. Michael Jung, obecny wicemistrz świata, dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich, nie dał się pokonać i nadal prowadzi w konkursie, zajmując pierwsze i drugie miejsce z wynikiem odpowiednio: 38,00 punktów karnych na fischerTakinou i 43,40 pkt na Halunke FBW. Ostatni dzień, czyli ostatnia próba, tym razem skoki przez przeszkody. Zacznijmy od trzech „długich gwiazdek”. To jeden z najtrudniejszych konkursów międzynarodowych w Strzegomiu. Zawody były dla wielu zawodników przepustką do mistrzostw Europy w Blair Castel w 2015 roku i Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Nie mogło być inaczej - swoją mistrzowską formę potwierdził Michael Jung, zajmując dwa pierwsze miejsca: na fischerTakinou z wynikiem 38,00 punktów karnych i 43,40 pkt na Halunke FBW. Co poniektórzy żartują nawet, że dobrze, że nie przywiózł ze sobą trzech koni, bo całe podium byłoby zajęte przez niego.
Jednak Brytyjczycy
Próba skoków przesądziła także o zwycięstwie Brytyjczyków w Pucharze Narodów. Drużyna w składzie: Izzy Talor na koniu KBIS Starburst, Sarah Bullimore na Valentino V, Emily Llewellyn na Greenlawn Sky High oraz Jodie Amos na Figaro van het Broekxhof z trzeciej pozycji po ujeżdżeniu po crossie awansowała na pierwszą lokatę i utrzymała ją do końca konkursu, z wynikiem 150,30 pkt. wygrała całą rozgrywkę. W drużynie najlepszy wynik (48,20 pkt. karnych) należy do Izzy Taylor. Drugie miejsce na podium i wynik 168,70 pkt. uzyskała drużyna z Australii, a trzecie Belgia (1108,30 pkt.). Polacy zajęli ostatnie, siódme miejsce w stawce. Po eliminacji Pawła Warszawskiego w próbie terenowej (upadek) i błędach Jerzego Krukowskiego, który również nie ukończył próby terenowej, drużyna uzyskała wynik 2,109,40 pkt. karnych. Jedynym Polakiem, który ukończył konkurs, jest Szymon Nachodko (SK Jaroszówka) na koniu Ukłon. Z wynikiem 109,40 pkt. karnych zajął 25. lokatę w klasyfikacji indywidualnej. W klasyfikacji indywidualnej najlepsza była Belgijka Karin Donckers na 310 Fletcha van‚t Verahof (44,20 pkt.), druga Brytyjka Izzy Taylor na KBIS Starburst (48,20), a trzecia również Brytyjka Sarah Bullimore na Valentino V (49,90). W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów, po czwartej serii rozegranej w Strzegomiu, prowadzenie utrzymuje Wielka Brytania.