Słaby występ Dolnoślązaków w pucharze Polski juniorów w zapasach klasycznych

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 19 listopada 2012

115 zawodników z 28 klubów rywalizowało w Wałbrzychu w X Memoriale Bogusława Dąbrowskiego, który był zaliczany do Pucharu Polski juniorów w zapasach klasycznych. Dolnoślązacy zdobyli tylko trzy medale.

Dla uczczenia pamięci popularnego „Konia” (tak Bogusława Dąbrowskiego nazywali koledzy, ze względu na wielką siłę i końskie zdrowie), od dziesięciu lat w Wałbrzychu organizowane są młodzieżowe turnieje, zaliczane do mistrzostw lub Pucharu Polski w różnych kategoriach wiekowych. W tym roku rywalizowali juniorzy. – Liczba uczestników tych zawodów świadczy o tym, że jest potencjał i będziemy mieli z kogo wybierać przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy i świata. Niestety, w naszym regionie wśród juniorów mamy lukę, bo zawodników w tej kategorii mają tylko Śląsk Wrocław i Zagłębie Wałbrzych. Staramy się odwrócić tę tendencję i popularyzujemy naszą dyscyplinę wśród najmłodszych, wykorzystując do tego olimpijski sukces Damiana Janikowskiego – przyznaje Mariusz Kruczyc. Najlepiej spośród Dolnoślązaków spisał się Dawid Tejchman z Zagłębia Wałbrzych, który wygrał rywalizację w kategorii do 60 kg. Drugie miejsce w wadze do 66 kg zajął Marcin Kierpiec ze Śląska Wrocław, a jego klubowy kolega Grzegorz Serwa był trzeci w kategorii do 74 kg. – Zawody stały na niższym poziomie niż rok temu – przyznał Dawid Tejchman. – W swojej walce finałowej spotkałem się z zawodnikiem, który pokonał mnie na poprzednich zawodach, ale tym razem wyciągnąłem wnioski z tej porażki i wygrałem. Nie ukrywam, że moim celem są kolejne igrzyska olimpijskie – podkreśla młody wałbrzyszanin. Bogusław Dąbrowski zmarł w 2002 roku w wieku 50 lat. Był zapaśnikiem klasycznym Zagłębia Wałbrzych i jeszcze w 2001 roku pomagał kolegom walczącym w zapaśniczej ekstraklasie, będąc najdłużej aktywnym zawodnikiem w tej dyscyplinie sportu. W wieloletniej karierze wywalczył 20 medali mistrzostw Polski, w tym pięć złotych, a w katowickich mistrzostwach świata w 1983 roku zajął szóste miejsce.