Skoki narciarskie: przełom biało-czerwonych w Polsce

, środa, 21 stycznia 2015

Zwycięstwem na Wielkiej Krokwi Kamila Stocha zakończył się niedzielny konkurs w Zakopanem. Polak w stolicy polskich Tatr wygrał już po raz trzeci w karierze i pokazał, że wraca do wielkiej formy.

Zakopane okazało się szczęśliwe dla Kamila Stocha. W niedzielę odniósł tam swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo

Polski tydzień rozpoczął się od czwartkowej rywalizacji na skoczni Malinka w Wiśle. Wietrzny konkurs wygrał będący w ostatnich tygodniach w dobrej formie Stefan Kraft. Austriak dzięki temu zwycięstwu awansował na 1. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tych zawodach spośród siedmiu punktujących Polaków najlepszy był Kamil Stoch, zajmując 15. miejsce (121,5 m). Tuż za nim uplasował się Dawid Kubacki (129 m). Na 21. pozycji zawody skończył Aleksander Zniszczoł (122 m), lokatę niżej był Klemens Murańka (122 m), a 23 Jan Ziobro (123 m). Mimo nie najwyższych lokat polscy skoczkowie z optymizmem udali się do Zakopanego, gdzie w sobotę czekała ich drużynowa rywalizacja. Nasza reprezentacja startowała w składzie Stoch, Żyła, Kubacki i Zniszczoł i zajęła 5. miejsce. Podopieczni Łukasza Kruczka stracili szansę na wysokie miejsce już w po pierwszej serii, kiedy to słabe skoki oddali Żyła (116 m) oraz Kubacki (111 m). Kończący polską serię Stoch skoczył co prawda aż 130,5 m, ale pozwoliło nam to na przesunięcie się tylko na 5. pozycję. Klasą samą dla siebie byli w sobotnich zawodach Niemcy, którzy ostatecznie wygrali konkurs z 15-punktową przewagą nad Austrią oraz aż 32-punktową nad Słowenią. Dla 30-tysięcznej zakopiańskiej publiczności szczególnie szczęśliwa była jednak niedziela. Do konkursu głównego zakwalifikowało się dziewięciu biało-czerwonych z czego czterech przeszło do finałowej serii. Nie rozczarował zwłaszcza Stoch, który już w pierwszym skoku rozgrzał widzów, lądując najdalej w całym konkursie – 134 m. Tuż za Polakiem pierwszą serię zakończyli Austriak Kraft oraz Słoweniec Prevc. 2,5-punktowa przewaga Stocha okazał się jednak wystarczająca do zajęcia 1. miejsca. Jego drugi równie dobry skok na odległość 133 m pozwolił na pierwsze w tym sezonie podium polskiego skoczka. Pierwsza trójka była zresztą identyczna jak po pierwszej serii. Dzięki drugiemu miejscu Kraft umocnił się na pozycji lidera całego cyklu. Gorzej spisali się w finałowej serii pozostali Polacy, którzy oddali gorsze skoki niż w 1 rundzie i zakończyli zawody pod koniec stawki. O kolejne punkty skoczkowie powalczą teraz w Japonii.