Sezon 2013 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych

, poniedziałek, 18 listopada 2013

Miniony sezon na Partynicach przyniósł wiele zmian. Ścigać zaczęły się tam konie tylko i wyłącznie takie, które są do tego stworzone. W związku z tym swoje wierzchowce wystawiali trenerzy z Wrocławia, Warszawy, Czech czy Niemiec. Sporo zainwestowano także w promocję wyścigów. Trybuny często wypełnione były do ostatniego miejsca. Sezon niestety się skończył, a my pokusiliśmy się o jego podsumowanie.

avatar
To był przełomowy sezon na WTWK. Fani wyścigów już czekają na następny (FOT. K. Ziółkowski)

Wydarzeniem sezonu była międzynarodowa gonitwa z przeszkodami Lotto Wielka Wrocławska. Dziewiątka koni z Czech i Polski stworzyła wspaniałe widowisko, a sensacyjne zwycięstwo Habany partynickiego trenera Michała Borkowskiego zostało owacyjnie przyjęte przez wypełnione po brzegi trybuny wrocławskiego toru. Drugi najważniejszy wyścig sezonu, międzynarodową Wielką Partynicką z płotami, również wygrał koń w polskim treningu – Morfina trenowana na Służewcu przez Kazimierza Rogowskiego, która pokonała czeskiego faworyta Skarabeusa. Na znakomitym poziomie stały też trzy międzynarodowe gonitwy płaskie najwyższej kategorii A. W czerwcu Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia wygrał Invisible Dubai służewieckiego trenera Macieja Jodłowskiego, we wrześniowej Nagrodzie Rutena zwyciężył Nechius przygotowany na Służewcu przez Małgorzatę Łojek, a w październiku Nagrodę Konstelacji rozstrzygnęła na swoją korzyść niemiecka Thunderstruck ubiegłorocznego czempiona niemieckich trenerów Rolanda Dzubasza z Berlina. Oprócz gonitw z udziałem zagranicznych koni ważnym aspektem międzynarodowego otwarcia wrocławskiego toru było podjęcie współpracy z Czechami i Niemcami. Jej efektem były gonitwy o Nagrodę Partynic w Pardubicach i Kolesie oraz nagrody Pardubic, Kolesy i Berlina we Wrocławiu. Sezon 2013 to również szereg innych działań mających wpływ na podniesienie jakości wrocławskich wyścigów: system nawadniania bieżni i aerator do pielęgnacji jej nawierzchni, maszyna startowa na 20 koni, urozmaicona oferta zakładów totalizatora konnego, portal internetowy z obszernymi informacjami w języku angielskim, kilkadziesiąt monitorów na torze relacjonujących wrocławskie gonitwy i transmisja na żywo w internecie. Wrocławskie wyścigi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Rekord frekwencji padł w dniu Lotto Wielkiej Wrocławskiej, kiedy gonitwy na Partynicach oglądało ponad 12 tysięcy widzów. Na Dniu Prezydenckim było 10 tysięcy, a w pozostałe dni wyścigowe średnio po cztery tysiące. Zbierały również bardzo dobre opinie od najlepszych fachowców – Andrzeja Walickiego, Grzegorza W. Wróblewskiego, Josefa Vani i Estmira Olehli – którzy dostrzegali pozytywne zmiany na Partynicach i deklarowali jeszcze większy udział trenowanych przez siebie koni w przyszłorocznym sezonie we Wrocławiu. Odbiły się także szerokim echem w mediach – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wśród trenerów, których konie ścigały się na Partynicach, prymat utrzymał Michał Borkowski, prowadzący swoją stajnię na wrocławskim torze. Wygrał 12 gonitw, w tym najważniejszą – Lotto Wielką Wrocławską. Po dziewięć zwycięstw odnieśli dwaj inni partyniccy trenerzy, Robert Świątek i Tadeusz Dębowski. Najskuteczniejszymi jeźdźcami sezonu na Partynicach były amazonki Katarina Barborikova i Anna Stasiak oraz Rumen Ganczew-Panczew – cała trójka osiągnęła po osiem zwycięstw.

Sezon 2013 w skrócie:
* 15 dni wyścigowych
* 105 gonitw:
-    60 płaskich dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, w tym trzy międzynarodowe kat. A dla folblutów
-    13 międzynarodowych gonitw z płotami
-    8 międzynarodowych gonitw z przeszkodami
-    24 międzynarodowe gonitwy kłusaków
*1,3 mln zł puli nagród, w tym:
-    175.000 zł Lotto Wielka Wrocławska
-    105.000 zł Wielka Partynicka
-    87.500 zł Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia
-    87.500 zł Nagroda Rutena
-    87.500 zł Nagroda Konstelacji

RED


źródło: brak danych


Proste pytanie: 4 + 9 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.