Rozpoczęli w Peru

, poniedziałek, 7 stycznia 2013

W sobotę 5 stycznia wystartowała 35. edycja najtrudniejszego rajdu terenowego na świecie. Motocykliści, quadowcy, kierowcy ciężarówek oraz samochodów ścigają się po bezdrożach Peru, Argentyny oraz Chile. Tegoroczny wyścig potrwa do 20 stycznia i będzie się składał z 14 etapów.

avatar
Ściganie po bezdrożach Ameryki Południowej rozpoczęło się na dobre

Polacy po raz pierwszy w historii występują w Dakarze jako Reprezentacja Polski w Rajdach Terenowych. Mamy naszych przedstawicieli w każdej kategorii. Tradycyjnie już o wygraną w kategorii motocykli walczą Jakub Przygoński, Jacek Czachor oraz Marek Dąbrowski. Dużą ochotę na zwycięstwo wśród kierowców samochodów ma Krzysztof Hołowczyc, którego miejmy nadzieję opuści w tej edycji pech, towarzyszący mu w kilku poprzednich. Oprócz Hołowczyca na starcie zameldował się także Adam Małysz, dla którego jest to drugi wstęp w tej prestiżowej imprezie. Pozostali kierowcy w kategorii samochodów to Szymon Ruta, Dariusz Żyła oraz Piotr Beaupre. Duże nadzieje wiążemy z występem Łukasza Łaskawca oraz Rafała Sonika jadącymi na quadach, którzy zajmowali w przeszłości miejsca na podium. W kategorii samochodów ciężarowych mamy dwóch reprezentantów, czyli Roberta Szustkowskiego oraz Grzegorza Barana.

Na pierwszym etapie rajdu, który liczył sobie 263 km i prowadził z Limy do Pisco dobrze spisali się kierowcy samochodów. Hołowczyc zameldował się na mecie jako dziesiąty, natomiast 14. pozycję zajął Małysz, Ruta dojechał do mety na 29. miejscu, Beaupre był czterdziesty dziewiąty, natomiast najsłabiej wśród polskich kierowców spisał się Żyła, który linię mety przekroczył na 62. miejscu. Pierwszy etap wyścigu wygrał Hiszpan Carlos Sainz. W rywalizacji motocyklistów najlepszy na premierowym etapie Dakaru okazał się Francisco Contardo z Chile. Wśród Polaków najszybciej dystans pokonał Przygoński, meldując się na mecie z dwunastym czasem. Weterani Orlen Teamu, czyli Czachor i Dąbrowski uplasowali się w czwartej dziesiątce stawki, zajmując odpowiednio 37 i 39 miejsce. Przedstawiciel gospodarzy jadący na quadzie, czyli Ignacio Seminario z Peru był najszybszy na tym etapie zawodów. Rafał Sonik dojechał na metę jako ósmy, a Łukasz Łaskawiec musiał się zadowolić 24. pozycją. Wyścig ciężarówek na swoją korzyść pierwszego dnia zawodów rozstrzygnął zwycięzca Dakaru sprzed roku, Holender Gerard de Rooy. Polacy zajęli miejsca w pięćdziesiątce. Robert Szustkowski był 44, a Grzegorz Baran minął metę z czterdziestym szóstym czasem.

Zawodnicy ruszyli na drugi etap z Pisco i finiszowali w  tym samym mieście. Trasa o łącznej długości 327 kilometrów prowadziła w całości przez piaszczyste tereny. Dobrze na tym odcinku spisał się Krzysztof Hołowczyc, zajmując ósmą pozycję i tracąc do zwycięzcy, Francuza Stephane’a Peterhansela 14 minut. Trochę gorzej poradził sobie Adam Małysz, który finiszował na 26. pozycji, natomiast Szymon Ruta dojechał jako czterdziesty. Gorzej spisali się Piotr Beaupre (64. miejsce) i Dariusz Żyła (70. pozycja). Wśród motocyklistów spore problemy miał Jakub Przygoński. Polak wybrał inną, jak się okazało gorszą trasę, niż reszta stawki i stracił bardzo dużo minut do lidera między drugim a trzecim odcinkiem pomiarowym. Zdążył jednak nadrobić w ostatniej części wyścigu i na metę dojechał ze stratą nieco ponad 17 minut do zwycięzcy Joana Borda z Hiszpanii, co dało mu 25. miejsce po drugim etapie. Najlepiej spośród naszych motocyklistów wypadł Jacek Czachor, finiszując na 23 miejscu, a najsłabiej Marek Dąbrowski, który osiągnął 66. czas przejazdu. Najlepsze miejsce ze wszystkich naszych reprezentantów osiągnął wczoraj jadący quadem Rafał Sonik Polak zakończył etap na 6. miejscu i stracił do zwycięzcy, Argentyńczyka Marcosa Petronelli ponad 15 minut. Drugi z naszych quadowców, Łukasz Łaskawiec przekroczył linię mety na 18. pozycji. Rywalizację kierowców ciężarowek znowu na swoją korzyść rozstrzygnął Gerard de Rooy. Polacy dojechali na dalszych miejscach. Robert Szustkowski był 29, natomiast Grzegorz Baran ukończył etap na 54. miejscu. Dzisiaj zawodnicy będą rywalizować na trasie z Pisco do Nazcy, mającej łączną długość 343 km.

KLASYFIKACJA GENERALNA

 

MOTOCYKLE:

1. Joan Barreda Bord Hiszpania 3:24:11

2. Ruben Faria Portugalia + 5:36

3. Juan Pedredo Hiszpania + 6:36

4. David Casteu Francja + 6:58

5. Cyril Despres Francja + 8:50

23. Jakub Przygoński  Polska         +17:23

28. Jacek Czachor   Polska          + 20:02

61. Marek Dąbrowski   Polska          + 44:35

 

SAMOCHODY:

1. Stephane Peterhansel Francja 3:00:20

2. Giniel De Villiers RPA + 2:38

3. Ronan Chabot                Francja + 3:46

4. Orlando Terranova RPA + 6:26

5. Leonid Novicki Rosja + 9:33

8. Krzysztof Hołowczyc      Polska    + 14:00

23. Adam Małysz      Polska    + 42:51

36. Szymon Ruta      Polska    + 1:03:11

60. Piotr Beaupre      Polska    + 1:45:22

68. Dariusz Żyła      Polska    + 2:18:53

 

QUADY:

1. Marcos Petronelli Argentyna 3:50:45

2. Sebastian Husseini Holandia + 0:46

3. Ignacio Casale Chile + 9:19

4. Ignacio Flores Seminario Peru +13:44

5. Rafał Sonik      Polska      + 17:52

19. Łukasz Łaskawiec      Polska      + 45:40

 

SAMOCHODY CIĘŻAROWE:

1. Gerard de Rooy Holandia 3:27: 17

2. Ales Loprais Czechy + 2:16

3. Miki Biasion Włochy + 10:55

4. Martin Kolomy Czechy + 19:13

5. Eduard Nikołajew Rosja + 20:20

30. Robert Szustkowski      Polska      + 2:02:28

55. Grzegorz Baran      Polska      + 4:15:05


źródło: własne


Proste pytanie: 1 + 5 =


Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.