Rozmowa z Vitalem Heynenem, trenerem reprezentacji Polski w siatkówce

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 10 września 2018

Polska kadra siatkarzy ma już za sobą ostatni sprawdzian formy przed mistrzostwami świata. W Szczecinie nasi reprezentanci dwukrotnie pokonali Belgów. Na temat przygotowań i współpracy z polskimi zawodnikami rozmawialiśmy ze szkoleniowcem drużyny – Vitalem Heynenem.

avatar
Vital Heynen chętnie stawia na zawodników z mniejszym stażem na arenie międzynarodowej. Uważa to za inwestycję w przyszłość (fot. PZPS)

Jak ocenia Pan przygotowania do mistrzostw świata?
VITAL HEYNEN:
– Jak na sześciotygodniowy okres przygotowawczy jestem może nie szczęśliwy, ale usatysfakcjonowany. Kiedy przygotowujesz się do wielkiego turnieju, moim zdaniem, potrzeba przynajmniej pół roku. Myślę, że budowa drużyny jest procesem ciągłym, tak że żaden zespół nie może powiedzieć, że jest gotowy w 100 proc. Mamy elementy dobrze funkcjonujące, ale nad pozostałymi stale pracujemy.
Buduje Pan kadrę w większości opartą na zawodnikach z dość małym doświadczeniem na międzynarodowym poziomie, co Pan powie o pracy z nimi?
– Polska w ostatnich latach trochę zapomniała kształcić nowych kadrowiczów. Przykładowo, Schulz, który zadebiutował w tym sezonie, ile ma lat? 28. Myślę, że młodzież musi mieć szansę, żeby się pokazać. Przykładem może być Kwolek. Jak ci starsi gracze mają mieć doświadczenie przed wielkimi turniejami, jeżeli nie pozwolimy im grać od młodych lat? Przykładowo, jeżeli pozwolimy młodszym graczom debiutować przed dwudziestką, w szczycie formy będą w swoich najlepszych latach. Uczenie się przez grę – to jest moje podejście. Jeżeli damy graczom się rozwijać, to po czasie zobaczymy efekty tego rozwoju.
Jest Pan ciekawą postacią, skąd tyle werwy?
– A skąd wiesz, może normalnie jestem nudny? (śmiech) Z jednym z moich trzech lekarzy przeprowadziliśmy testy i mogę mieć ADHD. Poważnie. Jednak moje ADHD powoduje, że mam ochotę z uśmiechem witać każdy dzień. Lubię życie!

PAWEŁ SKORB


Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 5 + 0 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.