Rozmowa z Jolantą Zawadzką – jedną z najbardziej utytułowanych polskich szachistek, organizatorką turnieju szachowych arcymistrzyń

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 3 grudnia 2018

Co roku, na początku grudnia do Wrocławia zjeżdżają utytułowane szachistki z całego świata. Przez ponad tydzień panie rywalizują w Arcymistrzowskim Festiwalu Szachów Kobiecych – Memoriale Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. W tym roku turniej będzie miał nową formułę, o czym opowiada jego organizatorka Jolanta Zawadzka.

avatar
Jolanta Zawadzka na turnieju, który rozpoczyna się 4 grudnia, występuje w podwójnej roli: organizatorki oraz zawodniczki (fot. archiwum)

W tym roku coś nowego. Podczas turnieju rozegracie mecz Polska – reszta świata. Skąd pomysł na takie rozwiązanie?
JOLANTA ZAWADZKA:
– Mecze takie były już rozgrywane w innych krajach świata, a jako że w tym roku Polska obchodzi 100-lecie niepodległości, postanowiliśmy to na swój sposób uczcić. Dodatkowym argumentem był fakt, że my, Polki chcemy rywalizować tylko z zawodniczkami zza granicy. Między sobą grałyśmy już wiele razy.
Kto zagra w reprezentacji Polski, jakie szachistki będą Waszymi przeciwniczkami?
– Jak co roku staramy się, by Polskę reprezentowały najsilniejsze zawodniczki – tym razem będziemy grać w składzie takim jak na Olimpiadzie Szachowej, czyli: Monika Soćko, Karina Szczepkowska, Klaudia Kulona, Anna Warakomska i ja. Będziemy grały przeciwko bardzo silnym rywalkom – w tym roku udało nam się zaprosić 4 zawodniczki z pierwszej „25” światowego rankingu: Hinduskę Harikę Dronavalli, Niemkę Elisabeth Paehtz, Kazaszkę Zhansayę Abdumalik oraz Gruzinkę Lelę Javakhishvili. Skład drużyny reszty świata uzupełni bardzo utytułowana reprezentantka Francji Alimira Skripchenko – kiedyś numer 3 na liście FIDE.
Znalezienie dogodnego terminu rozegrania turnieju to chyba niełatwe zadanie? Zwłaszcza że co roku do Wrocławia przyjeżdżają szachowe sławy z całego świata.
– Na świecie ciągle rozgrywanych jest bardzo dużo różnych turniejów i co roku mamy pewien problem, żeby znaleźć dogodny termin, niekolidujący z żadną większą imprezą. Myślę, że w tym roku udało nam się to bardzo dobrze i dlatego udało nam się skompletować tak silną obsadę. Nasz turniej jest już także dobrze znany w środowisku i zawodniczki chętnie do Wrocławia przyjeżdżają. Myślę, że duże znaczenie ma to, że jako organizatorzy staramy się zapewnić zawodniczkom jak najlepsze warunki zarówno finansowe, jak i stworzyć bardzo dobrą, przyjazną atmosferę. Wydaje mi się, że takie podejście sprawia, że nasz turniej wyróżnia się spośród innych podobnych zawodów.

Rozmawiała
ALEKSANDRA SZUMSKA


Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 4 + 9 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
advertisment
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.
advertisment