Rozmowa z Iwoną Krawczyk – wicemarszałek województwa dolnośląskiego

Monika Pelc, wtorek, 18 grudnia 2018

Marszałek województwa dolnośląskiego podsumowuje mijający rok pod względem sportowym, mówi także o planach na rok 2018, o programach, jakie będą realizowane, imprezach, a także o pracach nad strategią rozwoju sportu na Dolnym Śląsku.

avatar

Jak Pani ocenia mijający rok pod względem sportowym na Dolnym Śląsku?

IWONA KRAWCZYK: – Ten rok był udany dla dolnośląskiego sportu. Koszykarki Ślęzy Wrocław zostały mistrzyniami Polski, piłkarki ręczne Metraco Zagłębie Lubin zdobyły Puchar Polski. Mogliśmy świętować sukcesy Pawła Fajdka, Macieja Bodnara, Lucyny Kornobys, dolnośląskich lekkoatletów czy Jacka Gaworskiego. Bardzo obiecujące wyniki na imprezach międzynarodowych osiągnęli młodzi szermierze czy pływacy. Naszą ostateczną pozycję w sporcie młodzieżowym ukaże podsumowanie wyników, które obecnie opracowuje Instytut Sportu, ale wiem, że w tym zestawieniu także będziemy w czołówce kraju. Nie sposób nie wspomnieć o największych imprezach, których Dolny Śląsk był gospodarzem – mistrzostwach Europy w biathlonie, mistrzostwach Europy w WKKW, igrzyskach The World Games. Ze względu na zmianę formy współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z samorządami był to też trudny rok, w którym musieliśmy dostosować nasze plany i działania do tych zmian.

Co udało się Pani zrealizować w sporcie w mijającym roku?
– W 2017 roku mieliśmy rekordowy budżet w województwie przeznaczony na sport. Wprowadziliśmy do realizacji nasz autorski program budowy krytych przyszkolnych pływalni „Dolnośląski Delfinek”. W przyszłym roku pierwsze osoby będą mogły z nich korzystać. Zwiększyliśmy środki przeznaczone na szkolenie i sport dzieci i młodzieży. Udało się nam wygospodarować środki, aby wesprzeć remonty i modernizację bazy sportowej dolnośląskich klubów. Nagrodziliśmy także finansowo te kluby, które w najbardziej efektywny sposób prowadzą szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. Dla klubów, zwłaszcza z niewielkich miejscowości, takie wsparcie jest bardzo potrzebne. To realna pomoc w ich funkcjonowaniu, w zwiększeniu możliwości treningowych, poprawie bezpieczeństwa, co w dalszej kolejności przyczyni się do zwiększonej liczby dzieci chcących uprawiać sport. Wreszcie pierwsi w Polsce stworzyliśmy system szkolenia młodzieży w piłce siatkowej oparty na strukturach regionalnego związku: „Dolnośląską Akademię Siatkówki”.

A co będzie priorytetem dla UMWD pod względem sportu w przyszłym roku?
– Liczymy na dalszy rozwój współpracy z samorządami zarówno w sprawach dotyczących infrastruktury, jak i udziału dzieci w programach popularyzujących sport. Chcemy rozwijać naszą inicjatywę dolnośląskich akademii dla najbardziej obiecujących młodych sportowców. Stworzymy platformę współpracy sportu dzieci i młodzieży ze sportem zawodowym, na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Oczywiście będziemy kontynuować działania zmierzające do poprawy infrastruktury sportowej w województwie. Jednym z głównych zadań w tej mierze jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury sportowej na Polanie Jakuszyckiej. Życzylibyśmy sobie, aby w każdym dolnośląskim powiecie była pływalnia. Chcemy poprawiać warunki uprawiania sportu w naszych klubach.

Czy jest już gotowa strategia rozwoju sportu dolnośląskiego?
– Strategia rozwoju sportu jest w trakcie realizacji. W chwili obecnej jesteśmy po badaniach ilościowych i jakościowych dotyczących aktywności sportowej mieszkańców Dolnego Śląska, stanu naszej bazy sportowej, planów i budżetów przeznaczanych na finansowanie sportu oraz istniejących warunków i efektywności organizacji sportu w województwie dolnośląskim, w układzie gminnym i powiatowym. Zgodnie z harmonogramem w I kwartale nowego roku pracujemy nadal w 5 powołanych zespołach roboczych w ramach spotkań bezpośrednich oraz webinariów nad wypracowaniem działań w 5 obszarach priorytetowych strategii.

Jakie są jej główne założenia?
– Strategia województwa w zakresie sportu opiera się na kilku filarach: Priorytet: Budowa, modernizacja i wykorzystanie infrastruktury sportowej i obiektów szkolenia sportowego. Priorytet: Szkolenie i sport kwalifikowany. Priorytet: Popularyzacja i rozwój sportu powszechnego i rekreacyjnego. Priorytet: Społeczne aspekty sportu (profilaktyka, zdrowie, medycyna sportu, rehabilitacja). Priorytet: Ekonomiczne i marketingowe aspekty sportu (promocja regionu przez sport, plany finansowe i inwestycyjne, źródła finansowania, zarządzanie zasobami).

Jakie są Pani zdaniem największe problemy sportu w naszym regionie?
– Naszą bolączką, a myślę, że dotyczy to nie tylko Dolnego Śląska, ale również innych regionów, jest zbyt słaba, moim zdaniem, współpraca dolnośląskich związków sportowych z klubami sportowymi i samorządami. Tworzenie wspólnych inicjatyw czy programów pozwoliłoby na kompleksowe działania w sporcie, które poprawiłyby zarówno jakość szkolenia, dostęp do sportu, jak i jego upowszechnianie. Rozdrobnione akcje i działania nie wywołają takiego efektu, jak połączone działania. Stąd pilotażowy program „Dolnośląska Akademia Siatkówki”, który pokazuje, że taka współpraca jest możliwa. Chcemy, aby było jej więcej. Uważam również, że nie do końca wykorzystujemy nasz potencjał naturalny w upowszechnianiu sportów zimowych. Region z jedną z najbardziej znanych imprez w biegach narciarskich na świecie, mam na myśli oczywiście Bieg Piastów, i tak pięknymi terenami do uprawiania sportów zimowych, mógłby oferować więcej, zarówno mieszkańcom, dzieciom, jak i zawodnikom. Dlatego tak ważny jest rozwój współpracy sportowych struktur związkowych, klubów i samorządów. I bardzo wiele zależy od ich aktywności.

Jakie środki finansowe w przyszłym roku przekaże UMWD na sport?
– Środki finansowe w 2018 roku, które zapisane są w przedsięwzięciu Kultura Fizyczna i Turystyka, to ponad 33 mln złotych. Myślę, że kwota ta jest proporcjonalnie rozdzielona na kluczowe działania inwestycyjne, ale i na to, co jest naszym głównym zadaniem: upowszechnianie i rozwój sportu dzieci i młodzieży. Budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Jakuszycach to kluczowa inwestycja dla sportu polskiego. Będzie to jedyny taki w Polsce ośrodek przygotowań do sportu wyczynowego, ale co ważne, równie dostępny i dostosowany dla wszystkich amatorów nart klasycznych, nartorolek, rowerów. Do tego projektu przygotowujemy się z wielką starannością, nie zapominając o wszystkich, możliwych przy tej inwestycji funkcjach. Co do konkretnych kwot i ich podziału, poczekajmy do ostatecznych rozstrzygnięć (trwają chociażby jeszcze nabory do otwartych konkursów ofert).

Jakie programy będziecie realizować?
– Oprócz programu inwestycyjnego budowy „Dolnośląskich Delfinków” będziemy realizować programy przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Zrealizujemy kolejną edycję programu „Umiem pływać” dla dzieci z klas I-III. Również dzieci z najmłodszych klas będą uczestniczyć w naszym autorskim projekcie „Sprawny Dolnoślązaczek”. Jego realizacja w dużej mierze będzie uzależniona od współpracy z dolnośląskimi gminami, gdyż nie jest on już objęty wsparciem ministerialnym. Mam nadzieję na dalszą realizację programu „Lekkoatletyka dla Każdego!”. Daje on już wymierne efekty w postaci zwycięstw i wysokich lokat dolnośląskich dzieci w zawodach krajowych, wzbudza ogromne zainteresowanie najmłodszych. Warto wspomnieć, że to pokłosie programu budowy obiektów lekkoatletycznych „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” i współpracy z gminami, dolnośląskim i krajowym związkiem lekkiej atletyki. Oczywiście katalog programów czy inicjatyw jest otwarty. Każdemu projektowi, który przedstawi kompleksowe działania i ciekawe rozwiązania w dziedzinie sportu, dokładnie się przyjrzymy. Wiele zależy tu od aktywności klubów i związków sportowych.

Czy jest już plan, jakie imprezy sportowe w przyszłym roku będzie wspierać urząd?
– W tym momencie nie mogę udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Zarząd województwa ogłosił otwarty konkurs ofert na wsparcie organizacji imprez sportowych i spodziewam się, że wiele ofert będzie dotyczyło ciekawych, inspirujących i stojących na wysokim poziomie sportowym wydarzeń. Jesteśmy w trakcie realizacji procedury konkursowej i wyniki będą znane pod koniec stycznia 2018 roku. Oczywiście znamy kalendarz sportowych imprez na Dolnym Śląsku w 2018 roku, wiemy, że obfituje zarówno w zawody najwyższej sportowej rangi, takie jak mistrzostwa Europy czy puchary świata, jak i imprezy i wydarzenia otwarte, amatorskie, dla dzieci. Oczekujemy wielu inicjatyw i jestem pewna, że te imprezy dostarczą nam wielu sukcesów i sportowych wrażeń.
Rozmawiała
ALEKSANDRA
SZUMSKA


źródło: własne


Proste pytanie: 3 + 2 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.
Sonda
Mundial 2018 w Rosji: Czy Polska wyjdzie z grupy??