Rozmowa z Andrzejem Padewskim, prezesem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 28 maja 2018

Wiele nowych rozwiązań regulaminowych przyniesie kolejny sezon w dolnośląskiej i polskiej piłce. O większości z nich w obszernej rozmowie opowiedział nam prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i jednocześnie wiceprezes Polskiego ZPN Andrzej Padewski. A do roli przewodniego tematu tej rozmowy urosły pieniądze. Większe nagrody otrzymają zwycięzcy wojewódzkiego Pucharu Polski, na nowe stawki płac mogą liczyć sędziowie. Wprowadzone zostaną też m.in. nowe stawki ekwiwalentu za wyszkolenie. Krótko mówiąc, idzie nowe!

avatar
Prezes Andrzej Padewski chce wyciągnąć konsekwencje wobec klubów, które nie realizują wymogów licencyjnych (fot. Ł. Haraźny)

Jesienią będziemy mogli ponownie zobaczyć reprezentację Polski we Wrocławiu. Młodsze reprezentacje też zawitają na Dolny Śląsk?
Andrzej PADEWSKI:
– Kilka reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych wróci jesienią na Dolny Śląsk. Pierwsza reprezentacja zagra we wrześniu z Irlandią we Wrocławiu. Staraliśmy się również o mecze z Włochami i Portugalią w Lidze Narodów, ale te dwa spotkania przypadły Chorzowowi. Wiadomo, jest tam nowy obiekt, nikt tam na co dzień nie gra, jest świetna murawa i trener Adam Nawałka zadecydował, że chce zagrać te dwa mecze w jednym miejscu. We wrześniu będzie też przetarcie dla Zagłębia Lubin, dla władz tego miasta i tamtejszego stadionu przed mistrzostwami świata U-21. 7 września młodzieżowa reprezentacja Polski zagra tam z Wyspami Owczymi. Zagości u nas też kadra U-16. Chcemy zagrać z Czechami. Miejsce docelowe Świdnica, gdzie budowany jest nowy stadion. Mamy gwarancje miasta i wykonawcy, że ten obiekt będzie ukończony w sierpniu, więc fajnie byłoby zainaugurować jego działalność meczem biało-czerwonych.
A co, jeśli wykonawca nie zdąży oddać obiektu na czas?
– Mamy gwarancję, więc nie wierzę w scenariusz, w którym nie udałby się ukończyć budowy na czas. To firma o bardzo dobrej renomie, w dodatku jest ze Świdnicy, więc na pewno będzie jej zależało na profesjonalnym wywiązaniu się z powierzonego zadania. Cieszę się, że kolejne miasto na Dolnym Śląsku doczeka się nowego, funkcjonalnego stadionu, który będzie areną zmagań piłkarskich. Jego projekt został już zatwierdzony przez Komisję Projektową DZPN.
Zaczęliśmy rozmowę od reprezentacji Polski, ale przejdźmy do reprezentacji Dolnego Śląska. Jakie plany przed nimi?
– Przede wszystkim jesteśmy w Regions Cup. We wrześniu lecimy do Włoch. Musimy znowu zagrać fajnie, w ubiegłym roku mieliśmy 10-lecie zdobycia przez naszą kadrę mistrzostwa Europy amatorów. W innych kategoriach wiekowych jak co roku meldowaliśmy się w finałach. Uważam, że nasza amatorska piłka jest na bardzo wysokim poziomie. A przed naszymi kadrami bardzo ciekawe perspektywy. Od nowego sezonu zmieniamy makroregion. Nie będziemy już grali z Opolskim i Śląskim ZPN. Teraz nasze reprezentacje będą rywalizowały z kadrami Wielkopolskiego ZPN i Zachodniopomorskiego ZPN. Moim zdaniem jest to dobry ruch, bo szkolenie w tamtych regionach wydaje mi się w tej chwili mocniejsze od tego w województwie opolskim. Dzięki temu powinna wzrosnąć też jakość naszych reprezentacji.

Rozmawiał
ŁUKASZ HARAŹNY


Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 9 + 7 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.