Rowery i… ciężarówki

, środa, 29 czerwca 2011

W dolnośląskich miastach znów rozbrzmiewa legendarny hejnał Wyścigu Pokoju. Tym razem muzyczny sygnał, który przed laty elektryzował nie tylko samych zawodników i kibiców kolarstwa, towarzyszy kolarskiej młodzieży.

Ponad 40-letnia historia Małego Wyścigu Pokoju ma swój ciąg dalszy. Tegoroczne ściganie na szosach Dolnego Śląska rozpoczęło się od kryterium ulicznego w Starych Bogaczowicach, gdzie na starcie stanęło 120 zawodników z Polski i Czech. W imprezie rywalizowały dziewczęta i chłopcy z rocznika 2001 i młodsi, żacy i żakinie, młodzicy i młodziczki, juniorzy młodsi i juniorki młodsze oraz kobiety i mężczyźni w kategorii open. Znakomicie w tym wyścigu zaprezentowali się zawodnicy gospodarzy. Wśród żakiń trzecie miejsce zajęła Karolina Jajko (UKS Lider Stare Bogaczowice). W kategorii żaków wygrał Kamil Patela (ŚTC Świebodzice), podobnie jak Wolska (LKKS Górnik Wałbrzych/ZS Stare Bogaczowice wśród juniorek młodszych. Z kolei w kategorii junior młodszy podium zawłaszczyli reprezentanci LKKS Górnik Wałbrzych/ZS Stare Bogaczowice. Wygrał Paweł Przewiędła przed Aleksem Sołtysem i Mateuszem Kowalskim

Wyścig w Starych Bogaczowicach był przygrywką do międzynarodowego ścigania, które na dobre rozkręciło się przed tygodniem. Cyklisticky Klub Lanskroun i LKKS Górnik Wałbrzych zdobyły dofinansowanie wyścigu ze środków unijnych, w ramach programu Projekt Cel 3 2007-2013 i Euroregionu Glacensis. Na starcie czteroetapowego wyścigu stanęli kolarze z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski w kategorii młodzik i juniorka młodsza. Pierwszego dnia rozegrano etap na dystansie 40,4 km na trasie Lanskroun – Jablonne – Lanskroun. Na górskich dojazdach peleton szybko popękał i do mety na uroczym rynku w Lanskroun wjeżdżali pojedynczy zawodnicy. Najszybszy był Augustin Hannes (Frankfunter RC 90, Niemcy), który wyprzedził Maxymiliana Rabanna (Endspurt Cottbus, Niemcy) i Damiana Skanka (POM Strzelce Krajeńskie). Najlepszą juniorką młodszą okazała się Alicja Ratajczak (Jedynka Limaro Kórnik), która wyprzedziła Jespinę Meyer (Frankfunter) i Aneżke Drohatovą (Cyklo Praga).

Drugi etap, czyli jazda indywidualna na czas, to popis Polaków. Etap o długości 8,8 km wygrał Mikołaj Sojka (KTK Kalisz) przed Damianem Sławkiem (POM Strzelce). Dzięki temu Sławik został nowym liderem wyścigu, a na drugie miejsce wskoczył w klasyfikacji Sojka. Wśród juniorek młodszych po raz drugi wygrała Alicja Ratajczak (Limaro Kórnik), która po dwóch etapach umocniła się na pozycji liderki. Natomiast 10. miejsce na II etapie zajęła Karolina Wolska (Górnik), której w uzyskaniu lepszego wyniku przeszkodziła... ciężarówka na trasie.

Trzeci etap w Czechach, dookoła Lanskroun, obfitował w wydarzenia zarówno dobre dla naszych kolarzy, jak i przykre, bo kilkoro z nich zaliczyło udział w potężnej kraksie. Skończyło się jednak na otarciach kolan i łokci. III etap wygrali Andy Baran (Cottbus) przed Augustinem Jannesem (Frankfurter) i Sebastianem Matusiakiem (KTK Kalisz). Z juniorek młodszych kolejny raz najlepsza była Alicja Ratajczak (Jedynka Limaro), która wyraźnie wyprzedziła Karolinę Cierluk (Bolmet Trek Legnica) i Aneźkę Drahotovą (Cyklo Praga). Na szóstym miejscu finiszowała Agnieszka Kusiak (Kwisa Lubań), a na siódmym Karolina Wolska (LKKS Górnik Wałbrzych/ ZS Stare Bogaczowice).

Czwarty etap, już po polskiej stronie, w Głuszycy – Łomnicy był nadzieją dla tych kolarzy, którzy jeszcze chcieli powalczyć o miejsca na podium. Jazda indywidualna na czas na dystansie 3,4 km, ale non-stop pod górę, była bardzo wymagająca dla młodych kolarzy. Kolejny raz swoją dyspozycję potwierdził Niemiec Augustin Hannes, który wygrał drugi etap. Drugi w czasówce w Głuszycy był Remigiusz Komisarek, a trzeci Czech Lukas Slavik. Wśród juniorek młodszych po razy czwarty zwyciężyła Alicja Ratajczak, która na trudniej trasie uzyskała czas gorszy od zwycięzcy tylko o 35 sekund. O ponad pół minuty wyprzedziła Aneżkę Drahotową (Trutnov) i Veronikę Vlackovą (Pilzno).

Kryterium uliczne na wałbrzyskim osiedlu Podzamcze, które kończyło zmagania, potwierdziło klasę dotychczasowych liderów. Alicja Ratajczak i Damian Sławek wręcz zmiażdżyli swoich rywali. Nie tylko wygrali etapy, ale zrobili to w bardzo przekonywującym stylu. Wyścig ukończyło 106 kolarzy z Czech, Polski, Niemiec, i Słowacji. Najlepszym góralem został Max Kanter (Cottbus), najaktywniejszym zawodnikiem był Augustin Hannes (Frankfurt). Najmłodszy zawodnik najwyżej sklasyfikowany - Jan Eibisch (Pilzno).

Kolejne etapy Małego Wyścigu Pokoju to: 19.06 – Milicz i 03-04.09 – Twardogóra.