Puchar Świata w zimowej stolicy Polski

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 28 stycznia 2019

Są zimowe konkursy w Wiśle oraz Letnie Grand Prix – także w Wiśle, ale to na styczniowe zawody w Zakopanem skoczkowie i fani ich wyczynów czekają najbardziej.

avatar
Skocznia im. Stanisława Marusarza widziana z dołu (fot. A. Barski)

Zimowa stolica Polski to najczęściej odwiedzane miejsce w polskich górach. Podczas ostatniego sylwestra na Równi Krupowej bawiło się tu około 80 tysięcy osób, a przec ież w samym mieście mieszka tylko 27 tysięcy. Polacy wybierają Zakopane ze względu na jego barwną historię, liczne zabytki, wyjątkową atmosferę i atrakcje turystyczne. W szczególności te przyrodnicze – wzniesienie Gubałówka, widziany już z miejskich uliczek masyw górski Giewont, Tatrzański Park Narodowy i tamtejsze szlaki czy – już kawałek dalej – największe jezioro w Tatrach, Morskie Oko. Są też te stworzone ludzką ręką – kilka muzeów, galeria figur woskowych, Wielka Krokiew, Krupówki (o nich później) i coś wręcz bajkowego, magicznego – śnieżny zamek i śnieżny labirynt. Żeby to wszystko obejrzeć potrzeba co najmniej tygodnia.

Górskie kolejki

Tłumy szturmują Zakopane także zarówno podczas Świąt jak i miesięcy wakacyjnych. Drogami i torami. Na Zakopiance, czyli drodze z Krakowa, trzeba odstać swoje w korkach, a w zatłoczonych pociągach swoje odcierpieć. Do kolejki na Kasprowy Wierch... kolejki. Droga do Morskiego Oka? Zdarza się, że w jednym czasie idzie nią nawet 10 tysięcy osób. Jeżeli ktoś przez chwilę pozostanie sam na sam z naturą, powinien się tym momentem delektować, bo o powtórkę będzie ciężko. Ci, którzy chcą odpocząć, wybierają inną lokalizację. W „Zakopcu” trudno zresetować umysł. No i wreszcie Krupówki. Jedni uznają je za zalew tandety i bazar z pamiątkami, drudzy za miejsce klimatyczne, gdzie można zapoznać się z tutejszym folklorem, kuchnią i góralską kulturą. To obowiązkowy punkt dla każdego turysty. I sportowego kibica.

Z Zakopanego
ARKADIUSZ BARSKI


Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 4 + 5 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
advertisment
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.
advertisment