Puchar Świata w Biegach Narciarskich w Jakuszycach niezagrożony

, wtorek, 14 stycznia 2014

5 tys. metrów sześciennych śniegu dowieźć trzeba na Polanę Jakuszycką, żeby odbył się w najbliższy weekend Puchar Świata w Biegach Narciarskich. – Jeżeli decyzja FiS-u będzie na tak, wszystko jesteśmy w stanie zrobić, żeby w Jakuszycych podczas zawodów swoje urodziny mogła świętować Justyna Kowalczyk – mówił w piątkowe przedpołudnie Dariusz Serafin ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.

avatar
Jeszcze przed weekendem Polana Jakuszycka była obrazem nędzy i rozpaczy

Jeśli decyzja będzie na tak, bo dopiero w piątek około 14 komisja światowej federacji zdecydowała, że da Jakuszycą szansę. A wszystko przez ten śnieg, a raczej jego brak. – Nikt nie pamięta tak ciepłej zimy i tego, żeby w styczniu na polanie nie było śniegu – przyznał Dariusz Serafin. Z jednej strony brak opadów, a z drugiej plusowe temperatury spowodowały, że nawet ten, który był, zwyczajnie stopniał. W piątek polana przypominała bardziej mokradła, ale organizatorzy postanowili się nie poddawać, pracę przygotowawcze do zawodów wciąż trwały. – Mieliśmy komisję kontrolującą ilość śniegu, jak można się było spodziewać wypadła negatywnie. Przygotowaliśmy coś w rodzaju programu naprawczego, który zakłada nawiezienie 5 tys. metrów sześciennych śniegu – opowiada Serafin. FiS pomysł kupił i w tym momencie rozpoczęła się zabawa. Owszem, prognozy mówią o opadach, ale jak stwierdza Serafin, to tylko w sposób kosmetyczny poprawi sytuację. Na już potrzeba więc 5 tys. metrów sześciennych śniegu. – W zdecydowanie najgorszym stanie jest polana, którą zaśnieżyć trzeba w całości, tak żeby miała 50 cm ubitego śniegu – stwierdza. Na trasach jest znacznie lepiej, ale i tam potrzeba białego puchu. – Nie mamy innego wyjścia, zrobimy to – mówi bez wahania Dariusz Serafin. Skąd śnieg? W większości zostanie on wyprodukowany w rejonie Szrenicy, za pomocą sprzętu, który się tam znajduje. A później ciężarówkami przewieziony zostanie na Polanę. Oprócz tego ze Szklarskiej Poręby zostaną ściągnięte lance do zaśnieżania i inny sprzęt. To będzie wielkie przedsięwzięcie logistyczne, które organizatorów kosztować będzie nawet ok. 300 tys. zł. Jednak w tym momencie o finanse nikt się nie martwi, najważniejsze jest ratowanie sytuacji. Zresztą koszty i tak byłyby większe, gdyby puchar odwołano. Warto dodać, że to pierwsza w historii sytuacja, w której w Jakuszycach śnieg będzie produkowany. Do tej pory wszystkie imprezy rozgrywane były na naturalnym. Zawsze musi być ten pierwszy raz.
Prace trwają
Równolegle z pracami związanymi z produkcją śniegu, ekipy pracują wciąż nad poprawą infrastruktury na polanie. Wybudowane zostały trybuny, postawione budki komentatorskie. Gotowa jest także wioska dla zawodników i bardzo ważne okablowanie informatyczne, telefoniczne. – Jak widać, naprawdę jesteśmy przygotowani na przyjazd ludzi, którzy kibicować będą Justynie Kowalczyk – stwierdza Serafin. I tu po raz kolejny pojawia się problem. Czy publiczność dopisze? Do tej pory, powiedzmy sobie szczerze, bilety nie rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Kibice nie wiedzieli, czy zawody się odbędą, czy nie, więc nie ryzykowali ze wcześniejszym kupowaniem wejściówek. Teraz już mogą być pewni, że ich pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto. Pamiętać też trzeba, że najbliższy weekend na polanie to nie tylko zawody Pucharu Świata, bo te będą rozgrywane na zaledwie 30 km tras wyczynowych. Pozostałe będą dostępne dla turystów. Fakt, że trudno się będzie na nie dostać z samych Jakuszyc, ale z Harrachova będzie już znacznie łatwiej. Zapraszamy wszystkich do Jakuszyc na urodziny Justyny Kowalczyk, pamiętajmy tylko, że najlepiej tego dnia na Polanę dostać się będzie kolejką lub autobusami.
OSZ

Julian Gozdowski nagrodzony

Podczas Gali Mistrzów Sportu w Teatrze Polskim w Warszawie pierwszym nagrodzonym był Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, przez wiele lat Komandor BP został nagrodzony tytułem Najlepszy w Polsce Animator Sportu Masowego. Gala Mistrzów Sportu po podsumowanie 79. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i TVP na najlepszych polskich sportowców. W tym plebiscycie specjalna kapituła konkursowa przyznaje także nagrody dodatkowe, takie jak najlepsza drużyna, odkrycie roku, najlepszy sportowiec niepełnosprawny, najlepsza impreza roku, najlepszy animator sportu masowego. Prezes Gozdowski już drugi raz odbierał statuetkę na Gali Mistrzów Sportu. Cztery lata temu była to nagroda dla najlepszej sportowej imprezy masowe w Polsce, czyli Biegu Piastów.
RED


źródło: brak danych


Proste pytanie: 7 + 2 =


Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.