Polska - Bułgaria 3:2

, czwartek, 7 lipca 2011

Sukcesem zakończyła się inauguracja turnieju Final Eight dla biało-czerwonych. Podopieczni Andrei Anastasiego pokonali w ostatnim meczu pierwszego dnia reprezentację Bułgarii 3:2. Polacy dzięki tej wygranej są bardzo bliscy awansu do półfinału.

Spotkanie przyniosło mnóstwo dramaturgii. Polacy dobrze rozpoczęli spotkanie, wygrywając dosyć pewnie pierwszego seta do 20. W polskiej ekipie brylowali przede wszystkim niezawodny w ataku Bartosz Kurek oraz trzymający przyjęcie Michał Ruciak. Problemy rozpoczęły się jednak w drugiej partii, kiedy Bułgarzy złapali odpowiedni rytm gry. Błędy Polaków pomogły im dogonić biało-czerwonych i ostatecznie zwyciężyć 25:23. Przegrana w końcówce nieco podłamała podopiecznych Anastasiego, który wyszli mocno oszołomieni na kolejnego seta. Efektem było tęgie lanie od Bułgarów, którzy w pewnym momencie zaczęli się bawić z biało-czerwonymi. Ostatecznie zakończyło się najmniejszym wymiarem kary i porażką do 14. Polacy mają jednak w swoich szeregach zawodników, którzy w trudnych momentach potrafią wziąć ciężar gry na swoje barki. Takim siatkarzem w czwartym secie był Piotr Nowakowski. Młody środkowy dzięki swojej bardzo trudnej zagrywce wyprowadził biało-czerwonych na kilkupunktowe prowadzenie. Takiej zaliczki Polacy nie oddali już do końca seta i ostatecznie wygrali z Bułgarami nie bez problemów - do 22.

Ostatnia partia była ukoronowaniem całego spotkania. Początkowe prowadzenie Polaków (w pewnym momencie było już nawet 8:3 i 11:6) okazało się niewystarczające. Rozpędzeni Bułgarzy umiejętnie odrabiali straty i doprowadzli do remisu po 12. Dodatkowej dramaturgii dodała kontuzja Zbigniewa Bartmana. Polski reprezentant doznał podczas jednej z akcji urazu mięśnia łydki i według wstępnych diagnoz nie pojawi się już na boisku podczas finałowego turnieju. Polacy pod nieobecność jednego ze swoich liderów zdołali dowieźć punktową przewagę do końca. Decydujący cios zadał środkowy Grzegorz Kosok, który rozstrzygnął losy spotkania, dając tym samym pierwsze zwycięstwo biało-czerwonym podczas turnieju.

Polska - Bułgaria 3:2 (20, -23, -14, 22, 13)
Polska: Nowakowski, Kurek, Bartman, Ruciak, Żygadło, Możdżonek, Ignaczak (libero) oraz Jarosz, Woicki, Kubiak, Kosok i Bąkiewicz
Bułgaria: Żekow, Kazijski, Josifow, Todorow, Aleksjew, Sokołow, Iwanow (libero) oraz Bratoew, Cwetanow, Ananiew, Nikołow i Penczew.

Proste pytanie: 2 + 4 =