Polscy szczypiorniści nie pojadą na igrzyska do Londynu!

Łukasz Haraźny, poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Reprezentacja polskich szczypiornistów zajęła trzecie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym w Alicante i nie awansowała do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Marzenia Polaków przekreśliła fatalnie rozegrana końcówka zremisowanego meczu z Serbią i klęska w spotkaniu ostatniej szansy z Hiszpanią. Ta porażka zwiastuje spore zmiany w narodowej drużynie, jeszcze przed czerwcowymi eliminacjami mistrzostw świata z Litwą.

Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju wiadomo było, że kluczowy dla uzyskania awansu będzie drugi mecz Polaków, w którym zmierzą się z Serbią. Już inauguracyjne starcie z Algierią pokazało jednak, że podobnie jak na dwóch poprzednich imprezach, nasza drużyna gra bardzo nierówno i ma spore problemy z utrzymaniem rytmu gry i koncentracji przez cały mecz. Po niełatwej przeprawie biało-czerwoni w końcówce meczu z Algierią prowadzili już sześcioma bramkami, jednak dzięki serii błędów i nonszalanckich zagrań Polaków, rywale zdołali rzucić 5 goli z rzędu. Przed meczem z Serbią nasi zawodnicy zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji i choć to rywale zaczęli lepiej, to dzięki zespołowej grze i dobrej dyspozycji m.in. Mariusza Jurasika, Adama Wiśniewskiego i Grzegorza Tkaczyka oraz udanym interwencjom w bramce Sławomira Szmala, Polacy na 4 min przed końcem prowadzili 25:22. Dające wymarzony awans do IO zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Niestety, czerwona kartka Tkaczyka oraz nerwy i chaos w grze naszych szczypiornistów pozwoliły rywalom doprowadzić do remisu. W tej sytuacji, przy wysokim zwycięstwie Serbów nad Algierią, nasi zawodnicy musieli co najmniej zremisować w meczu ostatniej szansy z Hiszpanią. Już pierwsza połowa pokazała jednak, że nie będzie to możliwe. Polacy zagrali wręcz fatalnie w każdym elemencie, a rywale nie zamierzali traktować nas ulgowo i pewnie rozbili biało-czerwonych 33:22. – Cztery lata marzeń zaprzepaszczone – mówił po spotkaniu załamany Sławomir Szmal. Klęska w meczu z Hiszpanią ostatecznie przekreśliła marzenia Polaków o Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i zwiastuje poważne zmiany w obecnej kadrze. – Poruszaliśmy już wcześniej temat odejścia z reprezentacji i część z nas na pewno przemyśli dalszy w niej udział. Kiedyś przychodzi czas, aby zrobić w  niej miejsce młodszym – podkreślał po turnieju Marcin Lijewski. To właśnie on, oraz inni doświadczeni gracze, jak Mariusz Jurasik czy Karol Bielecki poważnie przymierzają się do rezygnacji z gry w narodowych barwach. Inną sprawą jest posada trenera Bogdana Wenty. Ta po trzech kolejnych nieudanych turniejach (wcześniej MŚ w Szwecji i ME w Serbii) wydaje się być zagrożona jak nigdy dotąd, choć według niektórych źródeł sam szkoleniowiec zapowiedział, ze nie poda się do dymisji. – Czas pokaże, w jakim składzie zawodniczym i trenerskim będzie dalej funkcjonowała kadra – mówił selekcjoner biało-czerwonych. Pewne jest, że decyzje dotyczące kształtu kadry muszą zapaść w najbliższych tygodniach, gdyż już 10 i 17 czerwca Polacy zagrają dwumecz z Litwą w eliminacjach mistrzostw świata 2013 r.

Wyniki turnieju w Alicante:

PIĄTEK:

POLSKA - ALGIERIA 28:27 (11:13)

POLSKA: Szmal, Wichary - M. Jurecki 6, B. Jurecki 6, Rosiński 4, Tkaczyk 3, Wiśniewski 2, M. Lijewski 2, Jurasik 1, Kuchczyński 1, Jaszka 1, Syprzak 1, Tłuczyński 1, Kwiatkowski, K. Lijewski, Bielecki. Kary: 10 minut.

Hiszpania - Serbia  30:27 (11:10)

SOBOTA:
SERBIA - POLSKA 25:25 (14:15)

POLSKA: Szmal - Jurasik 4, Wiśniewski 4, Tkaczyk 3, M. Jurecki 3, K. Lijewski 3, Bielecki 2, Jachlewski 2 , B. Jurecki 2, Rosiński 1, M. Lijewski 1. Kary: 10 minut.
Algieria – Hiszpania 20:28 (9:14)

NIEDZIELA:

HISZPANIA – POLSKA 33:22 (18:9).

POLSKA: Wichary, Szmal - Jaszka 4, K. Lijewski. 4, B. Jurecki. 4, Rosiński 3, Jurasik 2, M. Lijewski 2, Wiśniewski 1, Tkaczyk 1, Kuchczyński 1, Bielecki, Syprzak, Jurkiewicz, M. Jurecki. Kary: 6 minut.

Serbia – Algieria 26:18 (15:10).