Polki mistrzyniami Europy!

Maciej Szumski, wtorek, 9 kwietnia 2013

Niesamowity sukces odniosła w zakończonych w niedzielę mistrzostwach Europy reprezentacja Polski kadetek. Drużyna dowodzona przez trenera Grzegorza Kosatka w turnieju rozgrywanym w Czarnogórze zdobyła złoty medal, zadziwiając wszystkich… nie pomijając w tym siebie. Biało-
-czerwone rozegrały kapitalny turniej, odprawiając wiele czołowych ekip, w finale po dramatycznym pojedynku ogrywając reprezentację Włoch 3:2!

Trudno właściwie opisać słowami radość, jaka po ostatniej piłce niedzielnego finału zapanowała w polskim obozie. Zanim jednak o wybuchu „złotej radości”, warto wspomnieć, że Polki podczas turnieju nie miały łatwej przeprawy. Biało-czerwone zostawiły za swoimi plecami w grupowych rozgrywkach siatkarki z Grecji, Słowenii, Czech oraz gospodyń, reprezentację Czarnogóry. Podopieczne trenera Kosatka wyszły z drugiego miejsca (pierwszą lokatę zajęły Włoszki), w półfinale trafiając na Turczynki. Młode reprezentantki Polski w sobotni mecz włożyły mnóstwo zdrowia, ostatecznie pokonując rywalki 3:2 (23, 17, -19, -21, 11). Łatwiejszą przeprawę miały wspomniane Włoszki, które w drugim spotkaniu 1/2 stosunkowo łatwo ograły Serbki w czterech setach. Jak się jednak okazało, biało-czerwone nie odpuściły również młodym siatkarkom z Półwyspu Apenińskiego. Dwa pierwsze sety niedzielnego finały nie zapowiadały jednak końcowego happyendu. Polki przegrały najpierw do 21, następnie do 17. Co więcej, w trzeciej partii Włoszki nie zwalniały tempa, ponownie wychodząc na kilkupunktowe prowadzenie. Na szczęście biało-czerwone ustabilizowały nerwy, wygrywając trzeciego seta do 19. W czwartej i piątej partii byliśmy już świadkami prawdziwego thrillera. W obu przypadkach piłki meczowe w górze dla Włoszek, ostatecznie nie zdekoncentrowały niesamowicie walecznych Polek. Później była już tylko radość. Zwycięstwo biało-czerwonych ostatecznie stało się faktem!
MACIEJ PIASECKI

Finał ME kadetek 2013
Polska – Włochy 3:2
(-21, -17, 19, 25, 16)
Reprezentacja Polski kadetek na Mistrzostwach Europy w Czarnogórze
Rozgrywające: Paulina Bałdyga, Karolina Szczygieł; Atakujące: Justyna Antosiewicz, Malwina Smarzek; Środkowe: Kornelia Moskwa, Małgorzata Śmieszek, Aleksandra Wańczyk; Przyjmujące: Aleksandra Kazała, Magdalena Damaske, Karolina Piśla, Klaudia Grzelak; Libero: Pola Nowakowska.

Proste pytanie: 2 + 0 =