Pływanie Grad rekordów i medali

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 21 grudnia 2015

Bardzo udanie zakończyły się mistrzostwa Polski w pływaniu dla wrocławskich drużyn. Najlepszą ekipą okazała się Juvenia Wrocław, której zawodnicy zdobyli 12 medali (10 złotych i 2 srebrne). Najwięcej krążków zdobyła łącznie Alicja Tchórz – 9. Pływacy Śląska zajęli 4. pozycję, stając również 12 razy na podium (5 złotych, 4 srebrne i 3 brązy).

Tegoroczne zimowe mistrzostwa Polski rozegrane zostały po ponad 40-letniej przerwie w Lublinie, na nowo wybudowanej pływalni, która w tym roku przyniosła sporo rekordów i medali dolnośląskim pływakom. Zawodnicy walczyli również o kwalifikacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Londynie. Najbardziej utytułowaną zawodniczką Juvenii została Alicja Tchórz, która zdobyła 9 medali, w tym cztery indywidualne. Pierwszy krążek zawisł na jej szyi już pierwszego dnia mistrzostw, kiedy wraz ze sztafetą mieszaną na 4x50 m stylem zmiennym sięgnęła po złoto. Oprócz Tchórz wystartowali Dominika Sztandera, Mateusz Chaba i Mateusz Fajfer. W tej konkurencji na 3. miejscu wyścig zakończyła druga wrocławska ekipa – Śląsk Wrocław (Oskar Krupecki, Dawid Szwedzki, Anna Dowgiert oraz Nikola Petryka). Niedługo później Tchórz okazała się najlepsza na 200 m stylem zmiennym, ustanawiając przy okazji nowy rekord Polski (2:07,97) oraz wypełniając minimum na mistrzostwa Europy w Londynie. Druga była Katarzyna Baranowska, która także zdobyła przepustkę na ME. Dobrą formę z końcówki roku Tchórz potwierdziła także na 100 m grzbietem, wygrywając rywalizację z dwusekundową przewagą nad kolejnymi zawodniczkami. Wynik 57,43 pozwoli jej również wystartować na tym dystansie w Londynie. Srebro dorzuciła na 50 m st. grzbietowym (26,35 – rekord i minimum na ME). Mistrzostwa zakończyła triumfem na 200 m grzbietem (2:05,07 – minimum na ME). Pozostałe medalistki Juvenii: 1. Paula Żukowaska na 200 m motylkiem; 1. Dominika Sztandera na 50 m klasykiem (minimum na ME); 1. Dominika Sztandera na 100 m klasykiem (1:05,37 rekord Polski). W wyścigach sztafetowych na 4x100 m dowolnym kobiet wygrały zawodniczki Śląska, poprawiając rekord Polski na 3:41,94, a drugie były zawodniczki Juvenii (3:43,02). Na dwa razy dłuższym dystansie złoto wywalczyła Juvenia, ustanawiając rekord Polski młodzieżowców (8:08,25). Podopieczne Grzegorza Widanki zdobyły także złoto na dystansie 4x50 m (1:50,16), w której składzie popłynęły: Tchórz, Sztandera, Żukowaska i Weronika Górecka. Drugie były dziewczyny ze Śląska (1:51,19). W wyścigu mieszanych sztafet 4x50 m stylem dowolnym najlepsza okazała się drużyna Śląska, która uzyskała przy okazji nowy rekord Polski (1:32,94). Dolnoślązacy popłynęli w składzie: Jan Hołub, Oskar Kupecki, Nikola Petryka i Anna Dowgiert. W ostatnich sztafetach mistrzostw złoto zdobyły dziewczyny z Juvenii na 4x100 m zmiennym, a srebro wywalczyli mężczyźni ze Śląska na dystansie 4x200 m dowolnym. Siedem indywidualnych medali zdobyli zawodnicy Śląska. Cztery razy na podium stawała Anna Dowgiert: 1. na 50 m (25,80 – minimum na ME), 1. 100 m (58,10 – minimum na ME) motylkiem, 2. 50 m (24,62 – minimum ME) oraz 2. 100 m stylem dowolnym (54,27). Pozostałe medale Śląska: 1. Dawid Szwedzki na 400 m zmiennym; 3. Kacper Klich na 400 m dowolnym (minimum na 400 m ); 3. Kacper Klich na 800 m