Pływaczka Śląska, Anna Dowgiert wywalczyła olimpijską kwalifikację

, poniedziałek, 28 maja 2012

W węgierskim Debreczynie zakończyły się mistrzostwa Europy w pływaniu na basenie 50-metrowym. Była to ostatnia impreza, podczas której nasi reprezentanci mogli wywalczyć kwalifikację do Londynu i szansę tę wykorzystała pływaczka Śląska Wrocław, Anna Dowgiert.

Anna Dowgiert będzie jedyną pływaczką z Dolnego Śląska na Igrzyskach w Londynie

W kadrze na ME zabrakło naszych czołowych zawodników. Nie wystartował ani Czerniak, ani Korzeniowski, ani Otylia Jędrzejczak. Mimo tego zawody dostarczyły sporej dawki emocji, zwłaszcza występ Radosława Kawęckiego, który nie tylko wywalczył złoty medal na 200 m stylem grzbietowym, ale ustanowił nowy rekord kraju i mistrzostw Europy. Czas jaki osiągnął to 1:55.28. Do Debreczyna pojechała także spora ekipa Dolnoślązaków. W reprezentacji znaleźli się m.in.: Anna Dowgiert, Filip Bujoczek, Michał Szuba (wszyscy Śląsk Wrocław) oraz Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło i Paweł Werner (Juvenia Wrocław). Najlepiej z tego grona zaprezentowała się Anna Dowgiert, która wywalczyła minimum do Londynu na dystansie 50 m stylem dowolnym. Poza tym była o włos od brązowego medalu na 50 m motylkowym. Do tego, żeby stanąć na podium zabrakło jej zaledwie 0,2 sekundy. Do finału na 50 m grzbietowym awansowała Klaudia Naziębło. Ostatecznie zajęła 7. lokatę, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że po raz pierwszy w karierze udało jej się złamać barierę 29 sekund. Podsumowując, to do kadry na igrzyska spośród Dolnoślązaków dołączyła tylko Anna Dowgiert. Warto dodać, że na igrzyska pojedzie także Otylia Jędrzejczak. Komisja Polskiego Związku Pływackiego postanowiła uznać wynik, który uzyskała w marcu na nieoficjalnej imprezie, a który jest lepszy od olimpijskiego minimum.