: : START

Plebiscyt Sportowca 75-lecia

Ogłoszenie wyników

Najpopularniejszy Sportowiec 75-lecia
1

RENATA MAUER-ROŻAŃSKA

Strzelectwo sportowe
Śląsk Wrocław

Wyjątkowa mistrzyni

Dwukrotna mistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata, ikona wrocławskiego i polskiego sportu. Swoją bogatą karierę sportową zakończyła po 29 latach. Wciąż jednak aktywnie działa na rzecz środowiska na wielu płaszczyznach. Uwielbiana przez kibiców, swoich studentów, wszystkich wrocławian i nie tylko. 

2

RYSZARD SZURKOWSKI

Kolarstwo
KS Dolmel Wrocław

Ryszard Wielki

Typ walczaka, człowieka, który nigdy się nie poddaje, nie odpuszcza. Tak było podczas kariery sportowej, ale tak było też – a może zwłaszcza – w życiu osobistym. Życiu, które Go nie oszczędzało, przyniosło wiele bolesnych doświadczeń, jednak nie odebrało najważniejszego: wrodzonego optymizmu, wiary w ludzi i w zwycięstwo bez względu na okoliczności.

3

JÓZEF TRACZ

Zapasy
Śląsk Wrocław

Legenda polskich zapasów

Wicemistrz olimpijski z Barcelony. Z igrzysk z Seulu i Atlanty przywiózł dwa brązowe medale. Jest trzykrotnym wicemistrzem świata, dziewięciokrotnym mistrzem Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. W 2012 roku w Londynie jego podopieczny - Damian Janikowski - stanął na najniższym stopniu olimpijskiego podium.

4

MAJA WŁOSZCZOWSKA

Kolarstwo MTB
CCC/Kross

Robię swoje

Maja Włoszczowska – dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata, Europy, multimedalistka mistrzostw Polski nie składa broni. Do kolejnego już olimpijskiego sezonu przygotowuje się obecnie na zgrupowaniu w Hiszpanii.

5

SZYMON KOŁECKI

Podnoszenie ciężarów
Górnik Polkowice

Kontuzja przerwała karierę

Mistrz i wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata, pięciokrotny mistrz Europy. Jego piękną karierę sztangisty przerwała kontuzja kolana. – Kiedy musiałem przestać dźwigać miałem 27 lat. Myślałem, że wystartuję w igrzyskach jeszcze raz lub dwa. Niestety – mówi Szymon Kołecki, który po zakończeniu kariery był prezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, a obecnie walczy w MMA.

6

JÓZEF ZAPĘDZKI

Strzelectwo sportowe
Śląsk Wrocław

Dwa mistrzostwa olimpijskie

Pięciokrotnie startował na igrzyskach olimpijskich (od Tokio 1964 do Moskwy 1980). Zdobył dwa złote medale olimpijskie w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego na dystansie 25 m w: Meksyku 1968 i Monachium 1972 r. Jest także wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy w różnych konkurencjach. Aż 23 razy był mistrzem Polski! Przez większość kariery reprezentował barwy Śląska Wrocław.

7

PIOTR MAŁACHOWSKI

Lekka atletyka
Śląsk Wrocław

Człowiek o wielkim sercu

Dwukrotny wicemistrz olimpijski (z Pekinu 2008 i Rio 2016), mistrz świata, medalista mistrzostw świata i Europy, dziewięciokrotny rekordzista Polski. Człowiek o wielkim sercu, który swoje trofea sportowe przekazywał na licytacje, a dochód z nich dla najbardziej potrzebujących.

8

JERZY KLEMPEL

Piłka ręczna
Śląsk Wrocław

Jedyny, niepowtarzalny

Nigdy nie bał się twardej gry, choć nie lubił brutalności. Jeśli już jednak ktoś zalazł mu za skórę, raczej nie pozostawał dłużnym. Jako jedyny z Polaków zaliczył cztery występy w reprezentacji świata i 18-krotnie wybierany był do drużyny gwiazd podczas imprez wysokiej rangi. Jerzy Klempel z 1237 bramkami zajmuje pierwsze miejsce na liście najlepszych snajperów wszechczasów reprezentacji Polski.

9

MIECZYSŁAW ŁOPATKA

Koszykówka
Śląsk Wrocław

Takie były czasy...

Trzykrotny medalista mistrzostw Europy, król strzelców mistrzostw świata w Urugwaju w 1967 r i igrzysk olimpijskich w Meksyku. Na obu imprezach wybrany został także do pierwszej piątki turnieju. Multimedalista mistrzostw Polski, zarówno jako zawodnik, jak i trener, aż w końcu czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich! Z takimi sukcesami Mieczysław Łopatka z pewnością w dzisiejszych czasach grałby w NBA.

10

LESZEK SWORNOWSKI

Szermierka
AZS Politechnika/ AZS AWF Wrocław

Szermierz ze srebrnej drużyny

Leszek Swornowski jest drużynowym wicemistrzem olimpijskim z Moskwy, brązowym indywidualnym medalistą mistrzostw świata i Europy. Dwa razy zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski (1978, 1986) kilkukrotnie wraz z kolegami z klubu wywalczyli także drużynowe mistrzostwo Polski. Jego pierwszym trenerem i trenerem kadry był Adam Medyński.

Najpopularniejszy Trener 75-lecia
1

ADAM MEDYŃSKI

Szermierka
AZS Politechnika/ AZS AWF Wrocław

Fechmistrz z Wrocławia

O szkole szermierczej Adam Medyńskiego mówiono nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nic dziwnego, skoro jego podopieczni na przestrzeni lat zdobywali medale mistrzostw świata, Europy, a także te najcenniejsze - olimpijskie. Jego kariera trenerska trwa od 1958 roku, aż po dziś dzień.

2

JERZY ADAMEK

Zapasy
Śląsk Wrocław

Twórca sukcesów dolnośląskich zapasów

Był zawodnikiem klubu Pafawag Wrocław, a jego największym sukcesem było mistrzostwo Polski w stylu klasycznym w kat. 68 kg w 1969. W 1977 stworzył w WKS Śląsku Wrocław sekcję zapasów w stylu klasycznym. Jego zawodnikami byli m.in. trzykrotny medalista olimpijski i trzykrotny wicemistrz świata Józef Tracz, dwukrotny wicemistrz świata Bogusław Klozik, wicemistrz Europy Marek Kraszewski, reprezentanci i mistrzowie Polski: Artur Michalkiewicz, Mieczysław Tracz, Jacek Jaracz, Marcin Letki.

 

3

JÓZEF LISOWSKI

Lekka atletyka
Śląsk Wrocław

Specjalista od sztafet

Od jego nazwiska polskich 400-metrowców nazywa się „Lisowczykami”. Jego podopieczni latami odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej. Trzy razy pobiegli w finale igrzysk olimpijskich (1996, 2000, 2008). Zdobyli złoty (1999) i trzy brązowe (1997, 2001, 2003) medale mistrzostw świata, srebrny (1998) i brązowy (2002) medal mistrzostw Europy, dwa złote (2001, 2018), dwa srebrne (1998, 2006) i brązowy (2003) medal halowych mistrzostw świata, dwa złote (2002, 2018) i dwa brązowe (2007, 2009) medale halowych mistrzostw Europy.

4

ANDRZEJ KIJOWSKI

Strzelectwo sportowe
Śląsk Wrocław

Trener rekordzista

Pod jego trenerskim okiem trzy medale olimpijskie zdobyła Renata Mauer-Różańska, a później także Małgorzata Książkiewicz i Sylwia Bogacka. Na igrzyskach, jako trener kadry narodowej był siedmiokrotnie, cztery razy wrócił z medalami swoich podopiecznych.

5

BOŻENA KARKUT

Piłka ręczna
Zagłębie Lubin

Dwie dekady sukcesów

Dwadzieścia lat pracy w Zagłębiu Lubin, okraszone piętnastoma medalami mistrzostw Polski, a do tego sześciokrotnym zdobyciem Pucharu Polski. To z całą pewnością wyczyn, który przejdzie do historii piłki ręcznej, a to przecież nie koniec pracy Bożeny Karkut w roli trenerki lubińskiego klubu.

Najpopularniejszy Niepełnosprawny Sportowiec 75-lecia
1

RYSZARD TOMASZEWSKI

Podnoszenie ciężarów
Start Wrocław

Jeden z najwybitniejszych sportowców XX wieku

Trudno jest wymienić wszystkie medale sztangisty Ryszarda Tomaszewskiego, ale spróbujmy… Jest czterokrotnym mistrzem paraolimpijskim, pięciokrotnym indywidualnym mistrzem świata, aż dziesięć razy wygrywał europejski czempionat. Trzy razy ustanowił rekord świata, dwa razy rekord Europy i raz rekord igrzysk paraolimpijskich.

2

LUCYNA KORNOBYS

Lekka atletyka
Start Wrocław

Sport dał jej wszystko

Jelenia Góra, 2009. Lucyna postawiła na lekką atletykę. Z siatkówki na siedząco zrezygnowała, ale nie dlatego, że jej nie lubiła. Po prostu chciała mieć swój los w swoich rękach. Chciała mieć wpływ na każdy rzut, każde pchnięcie kulą. Zdobywać medale, które były zasługą wyłącznie jej ciężkiej pracy. Życie nauczyło ją, żeby polegać na sobie…

3

JACEK GAWORSKI

Szermierka
Kolejarz Wrocław/ Wrocławianie

Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą

Od lat zmaga się z dwiema ciężkimi chorobami: stwardnieniem rozsianym i nowotworem mnogim rdzenia kręgowego. Jego ukochana szermierka stała się najlepszą formą rehabilitacji. Wola walki zaprowadziła Jacka Gaworskiego do tytułu mistrza Europy, medalisty mistrzostw świata a w końcu do wymarzonego medalu paraigrzysk w Rio.

4

JAKUB TOKARZ

Parakajakarstwo
Start Wrocław

Wszystko jest po coś...

Był świetnie zapowiadającym się judoką... Niestety wypadek przekreślił karierę i marzenia. Jak się okazało wszystko jest po coś. Jakub Tokarz postanowił postawić na parakajakarstwo, które stało się sensem jego życia. W roku przedolimpijskim zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy. Podczas igrzysk w Rio wywalczył pierwszy, złoty medal w historii polskiego parakajakarstwa.

5

OLIWIA JABŁOŃSKA

pływanie
Start Wrocław

Oliwia waleczna

Jedna z najlepszych polskich pływaczek niepełnosprawnych. Mając zaledwie 15 lat zdobyła swój pierwszy - srebrny - medal na paraigrzyskach w Londynie. W Rio sięgnęła po brąz. Jest dwukrotną mistrzynią świata i Europy. W 2019 roku pobiła rekord świata w wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Wciąż się rozwija i zapowiada, że do Tokio jedzie walczyć o złoto.

Najpopularniejszy Działacz 75-lecia
1

ZYGMUNT SUTKOWSKI

Tenis stołowy
Dolnośląski Związek Tenisa Stołowego

Wielki Mały Człowiek

Był postacią nietuzinkową, wręcz wyjątkową. Wielu ludzi nie wyobraża sobie polskiego tenisa stołowego bez Zygmunta Sutkowskiego. Trudno, by było inaczej, skoro wrocławianin związany był z tą dyscypliną od ponad pięćdziesięciu lat!

2

JULIAN GOZDOWSKI

Biegi narciarskie
Bieg Piastów

Polana nie istniałaby bez Juliana

Być może niewiele osób w Polsce, a na pewno na świecie nie usłyszałoby o Polanie Jakuszyckiej, gdyby nie Julian Gozdowski. Twórca i wieloletni komandor największej masowej imprezy narciarskiej w Polsce – Biegu Piastów - sprawił, że co roku do Szklarskiej Poręby zjeżdżają miłośnicy biegówek z całego świata.

3

MARIAN DOBIJA

Lekka atletyka
Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki

Głos dolnośląskiej lekkiej atletyki

Był jednym z najwybitniejszych działaczy dolnośląskiej i polskiej lekkiej atletyki. O „królowej sportu” wiedział wszystko. Przez lata organizował zawody dla dzieci i młodzieży, wspierał dolnośląskie kluby, ale najbardziej znany był ze spikerki podczas rozmaitych mityngów. Zawody już nie będą takie same bez głosu Mariana Dobiji.

 

4

WITOLD KULESZA

Piłka ręczna
Zagłębie Lubin

Marzą o kolejnym mistrzostwie

Zagłębie Lubin nie ukrywa mistrzowskich aspiracji, jednak dolnośląski zespół jest świadomy tego, że to nie koniec rozgrywek, a dopiero ich półmetek. –  Na wieszanie medali jest jeszcze za wcześnie, chociaż nie ukrywam, że naszym celem jest tytuł mistrza Polski – podkreśla w rozmowie ze „Słowem Sportowym” Witold Kulesza, prezes lubińskiego klubu.

5

OLGA WALEWSKA-SIEKIERKA

Szermierka
Dolnośląski Związek Szermierczy

Waleczne serce

Od lata pełni funkcję prezesa Dolnośląskiego Związku Szermierczego. Na białej broni zna się jak mało kto. Sama przez lata była świetną florecistką i najbardziej utytułowaną zawodniczką wrocławskiego Kolejarza. Za swoje sukcesy i pracę na rzeczy szermierki w 2018 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. O dobro swoich zawodników i dyscypliny walczy jak na byłą florecistkę przystało.

Używamy plików cookie na naszej stronie do personalizowania treści i reklam, analizowania ruchu na stronie, zapewniania funkcji mediów społecznościowych oraz udostępniania informacji naszym partnerom o sposobie w jakim korzystasz z naszej strony. Sposób przechowywania cookie możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.

Przeczytaj naszą Politykę prywatności oraz informacje RODO.

Zamknij