PKO Ekstraklasa KGHM Zagłębie Lubin z przytupem wznawia ligę

Takie odmrażanie ekstraklasy w wykonaniu dolnośląskiej drużyny można by oglądać co tydzień. KGHM Zagłębie Lubin rozbiło w Szczecinie Pogoń 3:0, stawiając krok w stronę awansu do pierwszej ósemki.

Zanim o meczu, słowo o całych rozgrywkach. Obserwatorzy naszej piłkarskiej ligowej elity wiedzą, jaka potrafi być nieobliczalna. Każdy może wygrać z każdym itd. Pytanie: co będzie działo się teraz? Jaki produkt będziemy oglądać po dwumiesięcznej przerwie, kiedy zawodnicy trenowali najpierw w domach, a potem w małych grupkach i w ogóle nie grali sparingów? Wyrozumiałość kibiców pilnie potrzebna!

Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia powiedzielibyśmy: kibiców-telewidzów, bo – jak poinformował premier Mateusz Morawiecki – stadiony mogą się zapełniać dopiero od 19 czerwca. I to jedynie w 25 procentach. Zbigniew Boniek w ostatnich dniach podał jednak informację, że garstka fanów dostanie szansę dopingowania swoich zespołów już od najbliższego weekendu.

W każdym razie wspomniana 1/4 pojemności to na pierwszy rzut oka spore ograniczenie, które w rzeczywistości nie przedstawia się aż tak niekorzystnie. Ludzi na ligowe spotkania ciężko (niestety) przyciągnąć, pokazuje to chociażby przykład Zagłębia. Jak wyliczył EkstraStats, średnia frekwencja na meczach ZL w tym sezonie wynosi 4117 widzów. Ilu więc fanów będzie mogło zasiąść na trybunach? 4008. Oczywiście wspomniana frekwencja przez to jeszcze spadnie, bo jeśli w tych 4 tysiącach spokojnie zmieści się grupa na rywalizację ze słabeuszami, tak na poważniejsze ekipy chętnych będzie więcej.

Festiwal błędów

Jako że na obiekcie szczecińskiej Pogoni cały czas trwają prace remontowe, wydarzenia na żywo będzie mogło śledzić tylko nieco ponad tysiąc osób. Na szczęście dla drużyny Runjaica, konfrontacji z Zagłębiem nie oglądał nikt poza pracownikami obu klubów i obsługą stadionu... Rozstrzygnięcie zapadło w pierwszych 45 minutach, w których defensywa Portowców popełniała katastrofalne błędy, skrzętnie wykorzystywane przez ofensywę lubinian: 7. minuta – kontra ZL, prostopadłe podanie Bartosza Białka do Dejana Dražica, ten przełożył na lewą nogę i z bliska pokonał Dante Stipicę, 27. minuta – podanie Filipa Starzyńskiego strzałem w krótki róg zakończył Damjan Bohar, 42. minuta – po złym odegraniu głową Benedikta Zecha futbolówkę przejął Białek, po czym w sytuacji oko w oko pokonał golkipera gospodarzy. Po zmianie stron Miedziowi z pełną swobodą przedostawali się w pole karne Pogoni, wskutek czego mogli (co najmniej) podwoić wynik. Zimną krew i zdecydowanie zastąpiła jednak nonszalancja i brak wykończenia, co przełożyło się na najniższy wymiar kary dla przeciwnika.

TRENERSKI DWUGŁOS

Kosta Runjaić (trener Pogoni): – Na pewno inaczej wyobrażaliśmy sobie mecz. Wynik nas zawiódł, podobnie jak gra w defensywie. Wiedzieliśmy, że Zagłębie ma jakość w ofensywie, ale nie wiedziałem, że z taką łatwością będzie przechodziło przez naszą obronę. Jeżeli po takiej przerwie tak szybko tracisz gola, to wiadomo, że nie będzie łatwo. Staraliśmy się, ale w każdej akcji rywal był niebezpieczny. Próbowaliśmy w drugiej połowie, mieliśmy kilka okazji, ale się nie udało. Zagłębie pokazało jakość, dla niego był to prosty mecz. Mogli na nas czekać i grać z kontry. Jeżeli chcemy sobie poradzić z Cracovią, to nawet nie wiem, o ile procent musimy się poprawić. Pozytywem jest to, że mamy kilka dni, by porozmawiać o tym meczu. Za tydzień chcemy pokazać się z lepszej strony.

Martin Sevela (trener KGHM Zagłębia): – Rozegraliśmy dobry mecz. Od początku dominowaliśmy, dobrze graliśmy w ofensywie. W pierwszej połowie strzeliliśmy trzy bramki, ale mieliśmy dużo okazji. W drugiej połowie zmieniliśmy strategię na defensywną. Czekaliśmy na straty piłki przez Pogoń. Chcieliśmy robić szybkie ataki, było kilka takich trzech na trzech, ale brakowało finalnego podania. Komplet punktów jedzie z nami do Lubina, a trzy bramki na wyjeździe to bardzo dobry wynik. Mamy tydzień, żeby przygotować się do kolejnego meczu. Chcemy awansować po nim do górnej ósemki, dlatego damy z siebie maksimum.

POGOŃ SZCZECIN – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN    0:3 (0:3)

Bramki: 0:1 Dražić (7), 0:2 Bohar (27), 0:3 Białek (42). Żółte kartki: Kopacz, Guldan, Dražić, Czerwiński. Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

POGOŃ: Stipica – Bartkowski, Zech, Malec, Matynia – Hostikka (64 Stec), Dąbrowski (60 Drygas), Listkowski, Kowalczyk, Cibicki – Frączczak (60 Turski).

KGHM ZAGŁĘBIE: Hładun – Czerwiński, Kopacz, Guldan, Balić – Živec (76 Szysz), Baszkirow, Starzyński (90 Pakulski), Dražić (86 Tosik), Bohar – Białek.

PKO EKSTRAKLASA

ŚLĄSK – RAKÓW  1:1 (0:0)

POGOŃ – KGHM ZAGŁĘBIE     0:3 (0:3)

ŁKS – GÓRNIK      0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Giakoumakis (36).

PIAST – WISŁA K. 4:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Jorge Felix (1), 2:0 Parzyszek (11), 3:0 Parzyszek (64), 4:0 Tuczyński (85).

LECH – LEGIA       0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Pekhart (17).

CRACOVIA – JAGIELLONIA

LECHIA – ARKA

Mecz Wisła P. – Korona odbędzie się dzisiaj o 18.

16. ŁKS Łódź            27        20        25:45

Następna kolejka (5-7 czerwca): piątek, g. 18.00: Korona – Piast, g. 20.30: Górnik – Lechia; sobota, g. 15.00: Jagiellonia – Wisła P., g. 17.30: KGHM Zagłębie – Lech, g. 20.00: Pogoń – Cracovia; niedziela, g. 12.30: Raków – ŁKS, g. 15.00: Arka – Śląsk, g. 17.30: Wisła K. – Legia.

ARKADIUSZ BARSKI

Restart stonowany

Po 82 dniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa wróciła PKO Ekstraklasa! Wróciła w piątek we Wrocławiu, choć napisać, że wróciła „w wielkim stylu” byłoby już przesadą.

Nowa sekcja Śląska

Wrocławski klub rozpoczął nowy rozdział w swojej historii. Drużyna Śląsk Wrocław Esports włączy się do walki o sukcesy w najpopularniejszych grach na wirtualnej scenie.

Górą Zagłębie!

Derby Dolnego Śląska dla KGHM Zagłębia Lubin! W niedzielnym spotkaniu zamykającym 24.

Po raz 44.

W niedzielę o godzinie 17:30 w Lubinie zabrzmi pierwszy gwizdek w derbowym starciu między KGHM Zagłębiem a Śląskiem Wrocław. Będzie to 44.