PGNiG Superliga Kobiet KPR wygrał w Nowym Sączu 32:21

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 16 maja 2016

KPR Jelenia Góra zostaje w PGNiG Superlidze! Zespół trenera Mirosława Saneckiego zapewnił sobie utrzymanie rzutem na taśmę. Jeleniogórzanki pewnie wygrały w Nowym Sączu z Olimpią-Beskid. Ósme miejsce w lidze zajęły piłkarki ręczne Metraco Zagłębia Lubin

Wywalczony byt
Początek meczu nie zwiastował sukcesu przyjezdnych. Po pięciu minutach gry Olimpia prowadziła 2:1. Przyjezdne dochodziły do pozycji strzeleckich, ale w bramce dobrze spisywała się Karolina Szczurek. Dzięki temu miejscowe kontrolowały sytuację i powoli powiększały przewagę. Po golu Iryny Stelmakh w 14. min było już 6:3. Jeleniogórzanki próbowały różnych metod, lecz nie udawało im się zniwelować strat. W 21. min miejscowe prowadziły różnicą czterech goli (10:6) i trener Mirosław Sanecki poprosił o przerwę. Jego spostrzeżenia były trafne, bo od tego momentu przyjezdne zaczęły odrabiać straty. Końcówkę pierwszej części dzięki coraz lepszej grze Anny Mączki i Joanny Załogi wygrały 6:2 i w drugiej połowie wszystko rozpoczęło się od nowa (12:12). Finałowa część znakomicie rozpoczęła się dla KPR. Zespół z Jeleniej Góry zaczął mądrze bronić, a także seryjnie zdobywać bramki. Po rzutach Sabiny Kobzar, Małgorzaty Mączki oraz Oktawii Bieleckiej zrobiło się 12:16. Olimpia próbowała, ale nie była już w stanie zatrzymać rozpędzających się rywalek. Zespół z Nowego Sącza pierwszego gola po zmianie stron zdobył dopiero po 8 minutach gry. KPR grał jednak z ogromną determinacją i nie pozwolił swoim przeciwniczkom złapać wiatru w żagle. 7 min przed końcem KPR wyprywał już 27:19 i było jasne, że tego meczu nie przegra. Ostatecznie zespół ze stolicy Karkonoszy wygrał 32:21 i mógł świętować utrzymanie w PGNiG Superlidze. Dodajmy, że w drugim meczu ostatniej kolejki play-out ekipa z Kościerzyny pokonała Ruch Chorzów 28:21. Niebieskie po 10 latach spadły do pierwszej ligi, natomiast dziewczyny z Kościerzyny wyprzedziły w tabeli KPR. Teoretycznie jeleniogórzanki powinny rozegrać baraż z wicemistrzem I ligi KPR Kobierzyce. Zwycięzca I ligi SPR Olkusz zrezygnował bowiem z awansu z powodów finansowych. Regulamin w takim przypadku przewiduje, że awans uzyska druga drużyna (KPR Kobierzyce), natomiast baraż nie odbędzie się. Wszystko oficjalnie musi to jeszcze potwierdzić Związek Piłki Ręcznej w Polsce, ale wydaje się to formalnością.
Ostatni akcent
Na ósmym miejscu rozgrywki PGNiG Superligi Kobiet zakończyły piłkarki ręczne Metraco Zagłębia Lubin, które w swoim ostatnim spotkaniu w tym sezonie pokonały Piotrcovię Piotrków Trybunalski 30:20 (11:10). Mecz od początku przebiegał pod dyktando lubinianek, które po kilku minutach prowadziły czterema bramkami. Nie potrafiły one jednak powiększyć swojej przewagi, a jeszcze przed przerwą zniwelowały ją do jednego trafienia. Lepiej w ich wykonaniu wyglądała druga część spotkania, w której po kwadransie gry miały na swoim koncie dziesięć bramek więcej od rywalek. Do odrobienia strat z pierwszego meczu potrzebne były jeszcze dwa trafienia, ale waleczne szczypiornistki z Piotrkowa Trybunalskiego nie pozwoliły na więcej gospodyniom. – Początek sezonu miałyśmy bardzo dobry, później czegoś nam zabrakło. Może trochę szczęścia. Odpadnięcie z walki o medale podcięło nam skrzydła, co było widać we wcześniejszych meczach. Dzisiaj bardzo chciałyśmy i robiłyśmy wszystko, aby odrobić stratę. Niestety to nam się nie udało – powiedziała Monika Wąż, bramkarka Metraco Zagłębia. W minionym tygodniu poznaliśmy drugą zawodniczkę, która wzmocni w nowym sezonie lubiński klub. Jest nią Małgorzata Buklarewicz, wychowanka KPR-u Jelenia Góra, a ostatnio piłkarka ręczna niemieckiego HSG Blomberg-Lippe. W przyszłym tygodniu podopieczne Bożeny Karkut czekają sparingi z nietypowym rywalem, jakim będzie reprezentacja Korei Południowej, przygotowująca się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

OLIMPIA-BESKID NOWY SĄCZ – KPR JELENIA GÓRA 21:32 (12:12)
OLIMPIA-BESKID: Szczurek, Sach – Leśniak 5, Stelmakh 5, Smbatian 3, Lesik 3, Nocuń 3, Stokłosa 1, Figiel 1, Golec, Olejarczyk, Janik. Kary: 10 minut.
KPR: Hoffman – Załoga 9, M. Mączka 5, Bielecka 4, A. Mączka 4, Kobzar 4, Grobelska 2, Michalak 2, Nowicka 1, Jasińska 1, Uzar, Fijałkowska. Kary: 4 minuty.

METRACO ZAGŁĘBIE LUBIN – PIOTRCOVIA PIOTRKÓW TRYBUNALSKI 30:20 (11:10)
METRACO ZAGŁĘBIE Wąż, Chojnacka – Robótka 1, Załęczna 4, Grzyb 3, Obrusiewicz 10, Konofał, Paluch 2, Premović 3, Wiertelak 2, Walczak 1, Jochymek 4, Viktoria Belmas.
MKS PIOTRCOVIA: Opelt, Jurkowska, Sarnecka – Sobińska, Kucharska 4, Szymańska, Kopertowska 2, Wypych 6, Szafnicka 2, Olek, Piecaba, Ivanović, Jałoszewska, Vladislava Belmas, 1, Wawrzynowska 1.