PGE Turów pokonał Anwil 79:68

Maciej Szumski, poniedziałek, 13 maja 2013

W meczu otwierającym rywalizację w półfinale
play-off Tauron Basket Ligi PGE Turów Zgorzelec pokonał Anwil Włocławek 79:68. Drugi mecz obu zespołów już dzisiaj o godz. 18.

Faworytem rywalizacji PGE Turowa z Anwilem, która podobnie jak w ćwierćfinale play-off będzie toczyła się do trzech wygranych, jest zespół ze Zgorzelca. Drużynę trenera Miodraga Rajkovicia wymienia się również jako głównego kandydata do zdobycia złotego medalu.
Drużyna z Włocławka w sobotnim meczu musiała radzić sobie bez swojego lidera Krzysztofa Szubargi. Rozgrywający Anwilu doznał bowiem kontuzji palca, która uniemożliwiła mu występ. Mimo tego ekipa z Kujaw nie zamierzała oddawać meczu bez walki. Pokazała to już pierwsza kwarta, w której czarno-zieloni nie byli w stanie odskoczyć od swojego konkurenta.
Anwil, w którym prym wiedli Marcus Ginyard oraz Ruben Boykin, po pierwszej kwarcie przegrywał tylko 20:21. PGE Turowowi z odsieczą w drugiej kwarcie przyszedł Ivan Opacak. Chorwat nie spudłował żadnego z sześciu oddanych rzutów, zdobył 13 punktów i do tego dodał 2 zbiórki, asystę oraz efektowny blok. Do przerwy gospodarze, którzy w ciągu dwóch kwart trafili 14 z 16 rzutów oddanych za dwa punkty prowadzili 43:31.
Dwie akcje Ivana Zigeranovicia na początku trzeciej kwarty dawały PGE Turowowi nawet 16 punktów przewagi. Nie mający nic do stracenia goście wciąż nie pozwalali zgorzelczanom na chwilę odpoczynku. Dobrze grał zwłaszcza Nikola Jovanović. Mimo tego po trzech kwartach PGE Turów wygrywał 60:50. Włocławianie nie dawali za wygraną i podczas ostatnich 10 min zmusili faworyzowanych rywali do dużego wysiłku. Po akcjach Tony’ego Weedena oraz Seida Hajricia w 36. min meczu zawodnicy trenera Miodraga Rajkovicia wygrywali tylko 66:63. Anwil na więcej nie było już jednak stać. Zespół znad Nysy Łużyckiej w odpowiednim momencie podkręcił tempo i po akcjach błyskotliwego Russella Robinsona (9 asyst), Michała Chylińskiego oraz widowiskowo grającego Ivana Zigeranovicia zbudował bezpieczną przewagę i ostatecznie triumfował 79:68. W serii do trzech wygranych PGE Turów objął tym samym prowadzenie 1:0. Drugi mecz obu drużyn już dzisiaj o godz. 18. Transmisja w TVP Sport. W drugim półfinale Stelmet Zielona Góra rywalizuje z AZS Koszalin.