Olimpiada brydżowa w Hali Stulecia zakończona

, poniedziałek, 19 września 2016

Trzecim miejscem w kategorii Open turnieju drużynowego oraz srebrem i brązem turnieju par reprezentanci Polski zakończyli dwutygodniową batalię o medale w olimpiadzie brydżowej. Na najwyższych stopniach podium w Hali Stulecia stanęli Holendrzy oraz duet z Niemiec.

Brązowi medaliści WBG, reprezentacja Polski Open. Stoją od lewej Witold Stachnik, Piotr Gawryś, Piotr Walczak. Krzysztof Jassem, Michał Klukowski, Michał Nowosadzki, Jacek Kalita, Stanisław Gołębiowski, Marcin Mazurkiewicz.

Polacy w składzie Piotr Walczak (niegrający kapitan), Marcin Mazurkiewicz, Krzysztof Jassem, Michał Nowosadzki, Jacek Kalita, Michał Klukowski i Piotr Gawryś (dwaj ostatni reprezentują AZS Wratislavię) od początku była stawiana w roli faworytów, wygrała swoją grupę i w kolejnych rundach odprawiła kolejno Szwajcarię w 1/8 i Szwecję w 1/4 finału. Półfinałowa przeszkoda w postaci Holendrów okazała się jednak zbyt mocna. Zresztą zawodnicy z kraju tulipanów byli poza konkurencją, w wielkim finale pokonując zdecydowanie ekipę Monaco. Biało-czerwoni w meczu o trzecie miejsce wygrali z Hiszpanią i po raz pierwszy zdobyli brązowe krążki, niejako do kompletu – w poprzednich edycjach WBG udało im się sięgnąć po złoto (1984, Seattle) i brąz (Lille, 2012). Bliska walki o podium była drużyna kobieca, która w ćwierćfinale musiała jednak uznać wyższość reprezentacji Francji. Nasi reprezentanci wśród seniorów i kategorii mixt zakończyli swój udział na 1/8 finału, przegrali kolejno z Australia i Danią. W rywalizacji par, srebrnymi medalistami zostali Marta Sikora i Adam Walczyński, natomiast brąz zdobyli Anna Kowalska i Marek Tyran. Dopiero piętnastą lokatę zajął Stanisław Gołębiowski (na co dzień prezes Dolnośląskiego Związku Brydża Sportowego oraz trener kadry Open) w duecie z Włodzimierzem Starkowskim. Niewiele do podium zabrakło także Katarzynie Dufrat (AZS Wratislavia) w parze z Justyną Żmudą, ostateczni panie uplasowały się na czwartej pozycji. Najlepsi zostali uhonorowani pucharami i medalami, w turnieju nie było nagród finansowych. Po największej imprezie brydżowej w historii naszego kraju, dyscyplina wraca do lokalnych imprez, najbliższa w Bolesławcu, gdzie zawodnicy powalczą o laury podczas tak zwanej Trzydniówki Brydża Sportowego.