Muzeum Chrobrego Głogów

, środa, 6 listopada 2013

Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, z dnia na dzień. Tak rozwija się klubowe zaplecze w Chrobrym Głogów, który poza tym, co jest tu i teraz, pamięta również o przeszłości. Ponad 65 lat historii klubu to prawdziwe pole do popisu dla tych, którzy tworzą pomarańczowo-czarną teraźniejszość. Efekt? Muzeum klubowe Chrobrego, które coraz bardziej tętni życiem.

avatar
(Fot. archiwum)

Tango na początek
Wszystko zaczęło się jeszcze przed wakacjami, kiedy to postawiono dużą makietę oficjalnej piłki Euro 2012 (tj. Tango 12). Po co? Podpisy na wielkiej piłce regularnie składają bowiem zasłużeni dla Chrobrego piłkarze. Zmienił się również wystrój wnętrza budynku klubowego. Początkowo zmiany można było zauważyć chociażby w sali konferencyjnej, gdzie pojawiły się półki ze zgromadzonymi na przestrzeni lat pucharami. Do tego na ścianach wywieszono pamiątkowe koszulki, w których dawniej występowała drużyna Chrobrego. Nie zabrakło także trykotu z sezonu 2013/14, dzięki czemu kibice mogą sobie porównać, jak z perspektywy czasu zmieniała się piłkarska moda. Wśród wielu koszulek nie brakuje także tej szczególnie wyjątkowej, z sezonu 1979/80, kiedy to Chrobry rywalizował w półfinale Pucharu Polski z Legią Warszawa. Przystrojona sala konferencyjna to jednak nie jedyna atrakcja...

Zdjęcia nowe i retro
Samo muzeum Chrobrego Głogów i jego siedziba jest tak naprawdę niczym innym, jak... budynkiem klubowym. Przechodząc korytarzem można natknąć się na ścianach m.in. na wspomniane koszulki oraz wiele ciekawych zdjęć. Mowa tu chociażby o fotografiach samego obiektu przy Wita Stwosza, który – jak pokazują pamiątkowe obrazki – wielokrotnie pękał w szwach od ilości kibiców. Ciekawostką jest też droga nieopodal szatni zespołu seniorów oraz grup młodzieżowych Akademii Piłki Nożnej Chrobrego. Można tam zobaczyć zdjęcia, które dokumentują najważniejsze momenty w historii pomarańczowo-czarnych. Chociażby lata dziewięćdziesiąte, kiedy to Chrobry z powodzeniem rywalizował na poziomie drugiej ligi (dzisiejsza pierwsza, dop. eMPe). Kolorystycznie, w zależności od minionego czasu, zdjęcia utrzymane w wydaniu normalnym, bądź wyłącznie czerni i bieli.

Zbiorów więcej
Do akcji rozwoju muzeum Chrobrego włączyli się aktywnie także byli piłkarze klubu. Takie pospolite ruszenie może być powodem do dumy dla dzisiejszych władz głogowskiej drużyny. – Mamy jeszcze trochę zbiorów do wykorzystania. Liczymy też na kolejne, przekazywane przez inne osoby. Jeśli nie pomieścimy ich w tym budynku, zagospodarujemy kolejne. W planach inwestycyjnych Chrobrego jest sala fitness i squash. To też dobre miejsce, by pojawiły się historyczne świadectwa – przyznaje dyrektor Chrobrego Przemysław Bożek. Póki co, nie ma warunków logistycznych do tego, żeby wyodrębnić jedno pomieszczenie do wystawy coraz większej liczby otrzymywanych zbiorów. Dyrektor Bożek podkreśla jednak, że nie jest to w tym akurat przypadku większy problem: – Chrobry to przecież wielka rodzina i każdy jest jej elementem. Nie tylko piłkarze, ale też kibice, cheerleaderki, oldboje czy Akademia Piłki Nożnej. To wszystko tworzy klub – słusznie kwituje charyzmatyczna postać Chrobrego.

I Ty możesz dołożyć cegiełkę!
Poza wystawą, klub działa też na innych polach, gdzie może upamiętnić ludzi związanych z historią Chrobrego. O czym mowa? – Niedawno wnioskowaliśmy, żeby nadać tytuł zasłużonego dla miasta Głogowa panu Stanisławowi Hrymnakowi, który miał udział w największym sukcesie Chrobrego w sezonie 1979/1980. To też małe elementy, poprzez które chcemy docenić i podziękować komuś za wkład. Kolejnym, już nieco większym i przyszłościowym, jest tak zwana aleja zasłużonych. To byłoby chyba najbardziej wartościowe miejsce upamiętnienia byłych piłkarzy czy zasłużonych działaczy – opowiada dyrektor klubu. Swoje miejsce w historii mają także kibice, którzy zostali wyróżnieni m.in. właśnie poprzez uwiecznienie na fotografiach pięknych opraw podczas ligowych pojedynków. Nie zabrakło chociażby pamiętnego wyjazdu do Legnicy z 5 listopada 2011 roku. Wówczas na stadionie Miedzi pojawiło się łącznie 4300 osób, w tym grupa 800 fanów z Głogowa! I tak na koniec. Jeśli któryś z Czytelników „Słowa Sportowego” dysponuje jakimikolwiek historycznymi materiałami poświęconymi Chrobremu, koszulkami, zdjęciami, wycinkami, dokumentami itp., i chciałby przekazać je na rzecz powstającego muzeum, podajemy kontaktowego maila do osoby, która zajmuje się w Głogowie tym tematem: lukasz.jaremkiewicz@chrobry-glogow.pl

MACIEJ
PIASECKI


źródło: własne


Proste pytanie: 5 + 3 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
advertisment
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.
advertisment