MP w szermierce: sukcesy naszych szermierzy

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 3 czerwca 2013

W Śremie najlepsi polscy szermierze rywalizowali o medale mistrzostw Polski. Tradycyjnie już spore nadzieje wiązaliśmy z występem wrocławskich zawodników. I nie zawiedliśmy się! Z tytułami mistrzowskimi ze Śremu po raz piąty wróciła drużyna florecistów z klubu Wrocławianie oraz szpadzista AZS AWF Wrocław – Tomasz Motyka.

Rywalizacja w Śremie rozpoczęła się od zawodów florecistek i florecistów, a że nasi zawodnicy, zwłaszcza Leszek Rajski, są w polskiej czołówce, liczyliśmy na sukcesy indywidualne. Tym razem jednak się nie powiodło. Najlepiej zaprezentował się młodziutki Andrzej Rządkowski. Udało mu się awansować do szerokiego finału. W walce o ćwierćfinał przegrał z Pawłem Kawieckim 6:15 i ostatecznie uplasował się na 7. pozycji. Kolejny z wrocławskich zawodników Leszek Rajski zajął 9. miejsce, a 14. był Radosław Pietrusiewicz. Mistrzem Polski 2013 został Filip Płocharski (AZS AWFiS Sietom Gdańsk). Wśród pań najlepsza okazała się Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), najlepsza reprezentantka klubu Wrocławianie była 20. Dzień później floreciści i florecistki znów wyszli na plansze, ale tym razem po to, żeby rywalizować w zawodach drużynowych. Zdecydowanym faworytem był wrocławski team, który jest niepokonany już od czterech lat. Panowie wystąpili w składzie: Pietrusiewicz, Rajski, Szumielewicz, Rządkowski. W swoim pierwszym meczu pokonali drużynę AZS AWF I Poznań 45:37. O awans do finału wygrali z pierwszym zespołem z Gdańska. Natomiast w rywalizacji o złoty medal wrocławianie pewnie pokonali AZS AWF I Warszawę 45:34. Jest to już piąty tytułu z rzędu tej drużyny. Brawa dla naszych florecistów, brawa dla trenerów Krzysztofa Głowackiego i Piotra Stasiewicza. Finał w rywalizacji pań należał do Gdańska. Pierwsza drużyna pokonała drugą 45:20. Wrocławianki były 6. W niedzielę rozpoczęły się mistrzostwa w szpadzie. Po naszej mocnej ekipie także spodziewaliśmy się niezłych wyników i po raz kolejny się nie zawiedliśmy.Znów, na co go stać udowodnił doświadczony już zawodnik Tomasz Motyka. Po raz piaty w karierze na jego szyi zawisł złoty medal mistrzostw Polski! W finale nie dał on szans swojemu reprezentacyjnemu koledze Radosławowi Zawrotniakowi. Decydującą walkę Tomek wygrał 15:12. Kolejny z zawodników AZS AWF Wrocław – Maciej Szumski był 11. Dobrze zaprezentował się także szpadzista Szpady Wrocław Maciej Bielec, który był 10. Wśród pań tytuł mistrzowski wywalczyła Renata Knapik. Dzisiaj rozegrane zostaną zawody drużynowe.