MP w LA: 14 krążków Dolnoślązaków

Aleksandra Szumska, środa, 17 sierpnia 2011

Po zeszłorocznym, bardzo udanym sezonie dolnośląskich lekkoatletów tegoroczne osiągnięcia mogą trochę zawieść kibiców królowej sportu. Za nami najważniejsza krajowa impreza, czyli mistrzostwa Polski. Jak poszło? Mamy 14 medali, ale przed rokiem było dużo lepiej.

Jednak tych zawodów, mimo zdobycia tytułu, nie uzna zapewne za udane. Odległość 59,85 pozwoliła jej wygrać, ale niestety do minimum na mistrzostwa świata w Korei zabrakło. Na 3. lokacie uplasowała się Wioletta Potępa (Śląsk Wrocław) – 57,93 m. Dwa stopnie bydgoskiego podium zajęły także panie skaczące wzwyż. Srebrny krążek zawisnął na szyi Magdaleny Ogrodnik (Śląsk Wrocław) – 1,88 m, brązowy natomiast przypadł w udziale Urszuli Domel (AZS AWF Wrocław) – 1,85 m. Sporą niespodzianką zakończył się konkurs rzutu dyskiem panów. Faworyzowany Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław), zeszłoroczny mistrz Europy, tym razem musiał uznać wyższość Przemysława Czajkowskiego z Białej Podlaskiej – 63,81. Dolnoślązak uzyskał słaby jak na niego wyniki – 63,21 m. Z brązowymi medalami z Bydgoszczy wróciły natomiast zawodniczki AZS AWF Wrocław: Marta Chrust-Rożej– 400 m ppł. – 57,20 s oraz startująca na 5000 m – Agnieszka Ciołek – 15:50,30. Na 2. stopniu podium ostatniego dnia zawodów stanął jeszcze w trójskoku Adrian Świderski (AZS AWF Wrocław) – 15,95 m. W wielu konkurencjach nie było niespodzianek. Po raz 9. w karierze mistrzem kraju został kulomiot Tomasz Majewski – 20,94 m. Swoją klasę udowodniła także rzucająca młotem Anita Włodarczyk – 73,05 m. Po dwuletniej przerwie na bieżnię, miejmy nadzieję na dobre, powrócił płotkarz Marek Plawgo. Bez problemu zwyciężył w swojej koronnej konkurencji, czyli 400 m ppł. – 50,11. Zacięta rywalizacja toczyła się podczas konkursów tyczkarzy i tyczkarek. Wśród panów dość nietypowe zakończenie. Na najwyższym stopniu podium stanęło dwóch zawodników: Mateusz Didenkow oraz Łukasz Michalski. Obaj uzyskali wysokość 5,72 m. Didenkow tym samym wywalczył minimum na wyjazd do Daegu, tak więc w Korei wystartuje aż trzech tyczkarzy. Warto dodać, że 4. miejsce podczas mistrzostw Polski zdobył wrocławianin – Robert Sobera, który wyrównał swój życiowy rekord 5,40 m. Wśród pań na 1. pozycji Anna Rogowska przed Moniką Pyrek. Obie panie pokonały wysokość 4,60 m, ale Rogowska miała na swoim koncie mniej pomyłek. Warto także wspomnieć o rywalizacji sprinterek. Pod nieobecność Weroniki Wedler zarówno na 100, jak i 200 m wygrywała Marika Popowicz. Czasy, które uzyskała, nie zachwycają, tym bardziej szkoda, że Wedler nie mogła wystartować. Inna wrocławianka – Daria Korczyńska, która także typowana była do medali na wspomnianych dystansach podczas mistrzostw, złapała kontuzję, co wykluczyło ją z walki o medale, a także z wyjazdu do Korei.
W sumie na mistrzostwach światach nasz kraj reprezentować będzie 42 lekkoatletów: 15 pań oraz 27 panów. W składzie znalazło się 3 Dolnoślązaków, wszyscy reprezentują Śląsk Wrocław.