MME w judo

Andrzej Czech, poniedziałek, 17 listopada 2014

Osiemnastu polskich judoków walczyło o medale Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które od piątku do niedzieli rozgrywane były we wrocławskiej Hali Orbita. Ilość nie przełożyła się jednak na jakość, nasi rodacy w osobie Łukasza Kiełbasińskiego zdobyli tylko jeden medal.

Minimum wykonane
Zawodnik warszawskiego UKJ Ryś wykonał zapowiadany przed turniejem przez szkoleniowca judoków Piotra Sadowskiego plan minimum. W swojej kategorii wagowej (60 kg) pokonał kolejno Czecha Pulkrabka, Izraelczyka Bena Davida, Holendra Koffijberga oraz Rosjanina Edieva, natomiast w walce o złoto przegrał z kolejnym Rosjaninem, Yashuevem. – Srebro to nie jest zły wynik, ale przegrana w finale zawsze boli – mówił chwilę po walce Kiełbasiński. – Moim celem jest występ na igrzyskach w Rio. Do końca kwalifikacji zostało półtora roku, będziemy startować na wielu turniejach, podejrzewam, że około dwudziestu, chcę się dobrze przygotować i powalczyć o punkty dające kwalifikację. Nie ukrywam, że rok jest dla mnie dość nieudany, w porównaniu do zeszłego, kiedy zdobyłem kilka medali na mistrzostwach świata i Grand Prix. Myślę, że za parę godzin otrząsnę się po przegranej i będę się cieszył z medalu – zakończył zawodnik z Warszawy. Polacy wypadli nieco lepiej niż przed rokiem, kiedy w bułgarskim Smakovie brązowy medal zdobyła Karolina Tałach. Wyłączając Kiełbasińskiego, najlepsze rezultaty osiągnęli Karolina Pieńkowska (52 kg), Beata Pacut (78 kg), Kamil Niedziela (100 kg) i Kamil Grabowski (+100 kg), którzy zajęli piąte miejsca. Zawód niewątpliwie sprawiła ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorek Arleta Podolak (GKS Czarni Bytom), która w swojej pierwszej walce w kategorii do 57 kg przegrała z Norą Gjakovą z Kosowa. W kadrze reprezentacji Polski znalazła się jedna zawodniczka reprezentująca Wrocław. Justyna Karpała z AZS AWF (63 kg) w inauguracyjnym pojedynku uległa jednak Litwince Dianie Kiskiel. W mistrzostwach nie wziął udziału zawodnik Gwardii Damian Szwarnowiecki. – Jestem przeciążony wieloma startami w tym roku. Mam też problemy z plecami, dlatego postanowiliśmy z trenerem, że nie wystartuję – mówił przed turniejem mistrz Europy juniorów i młodzieżowców sprzed dwóch lat. Obok Szwarnowieckiego w naszej kadrze brakowało również Anny Borowskiej oraz Piotra Kuczery. Spośród faworytów całego turnieju zawiódł m.in. wicemistrz świata seniorów i dwukrotny mistrz Europy U-23 Węgier Krisztian Toth, który w swojej kategorii wagowej (90 kg) zajął dopiero piąte miejsce. W mistrzostwach uczestniczyło 36 państw oraz Kosowo, które wystąpiło pod szyldem Europejskiej Federacji Judo.
Seniorskie ME we Wrocławiu?
We Wrocławiu w ostatnich latach rozgrywane były zawody Pucharu Świata seniorek i seniorów, Pucharu Europy kadetów czy mistrzostwa Europy weteranów, ale kontynentalne mistrzostwa do lat 23 stolica Dolnego Śląska organizowała po raz pierwszy. – Młodzieżowe mistrzostwa Europy to jakiś etap przygotowania do kariery seniorskiej, ważne jest odpowiednie wprowadzanie zawodników do kadry – mówił Rafał Kubacki, który 27 lat temu zdobył jeden z trzech swoich tytułów mistrza Europy w Hali Ludowej. – Poziom organizacji oceniam bardzo dobrze, zresztą nie jestem w tym odosobniony, to samo mówią eksperci zagraniczni. Wrocław zasługuje na to, żeby w najbliższym czasie odbyły się tu mistrzostwa seniorów, wierzę że tak się stanie – oceniał trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Polska dwukrotnie przeprowadziła seniorskie mistrzostwa Europy. W 1994 turniej zorganizował Gdańsk, Polacy zdobyli tam sześć medali, w tym dwa złote. Sześć lat później mistrzostwa Starego Kontynentu odbyły się we Wrocławiu, gdzie krążek z brązu wywalczył Robert Krawczyk. Gospodarzem przyszłorocznego czempionatu będzie Glasgow, kto wie, może kolejne ME na poziomie seniorskim zawitają właśnie na Dolny Śląsk.