Mistrzostwa świata w koszykówce mężczyzn

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 2 września 2019

Polscy koszykarze pewnie pokonali Wenezuelę w pierwszym meczu Mistrzostw Świata w Chinach. Do zwycięstwa biało-czerwonych poprowadzili Michał Sokołowski i Adam Hrycaniuk. To pierwsza wygrana Polski na imprezie tej rangi od 53 lat.

Polscy koszykarze wygrali pierwszy mecz na mistrzostwach świata w Chinach (fot. archiwum)

Ostatni raz Polska zameldowała się na koszykarskim „mundialu” w 1963 roku. Ówczesni kadrowicze zajęli wtedy 6. miejsce, pokonując po drodze reprezentacje Portoryko, Paragwaju, Argentyny i Urugwaju. Lata później naszym łupem padł również zespoł z Ameryki Południowej – Wenezuela.

Nie było wątpliwości

Atletyzm, szybkość, fizyczność. W tych elementach dopatrywano się przewag Wenezuelczyków nad kadrą Mike’a Taylora. W początkowej fazie spotkania błysnęli oni z nieco innej strony. Seryjnie dziurawili siatkę zza łuku, trafiając w pierwszej kwarcie aż 5 rzutów za trzy. Szczególnie kuriozalnie wyglądała próba Heisslera Guilberta, który wyrzucił piłkę z niemal połowy boiska i...trafił. Polacy jednak nie załamywali rąk. Trójkę zaliczył AJ Slaughter, zmniejszając stratę do czterech oczek (15:19). W kolejnych minutach po akcjach Mateusza Ponitki i Michała Sokołowskiego doprowadziliśmy do remisu. Po trafieniu Chourio, rywale kończyli pierwszą kwartę z prowadzeniem 24:22. W drugiej odsłonie Wenezuelczycy wreszcie osłabli i nie byli już tacy skuteczni z dystansu. Polacy szybko wyszli na czoło i budowali przewagę punktową. Do szatni schodziliśmy, wygrywając 44:36. W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. Zawodnicy Mike’a Taylora prezentowali wyższą koszykarską jakość i pewnie doprowadzili korzystny rezultat do końcowej syreny.