Mistrzostwa świata juniorów w podnoszeniu ciężarów już w czerwcu

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 18 maja 2015

Po mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów w 2013 roku mamy kolejną wielką imprezę w tej dyscyplinie we Wrocławiu. Od 6 do 13 czerwca w stolicy Dolnego Śląska o medale mistrzostw globu powalczą juniorzy. – Na Dolnym Śląsku jest bardzo przychylny klimat dla ciężarów. Mamy bardzo dobre wspomnienia po organizacji we Wrocławiu mistrzostw świata seniorów, dlatego też i tym razem wybraliśmy to miasto – mówi Szymon Kołecki – Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

avatar
Fot. K. Ziółkowski

Mistrzostwa świata seniorów w 2013 roku były wielkim sukcesem organizacyjnym PZPC. Zawody chwalili przedstawiciele światowej federacji, zawodnicy i trenerzy z całego świata. – Po mistrzostwach otrzymaliśmy zapytanie, czy nie chcielibyśmy zorganizować także czempionatu juniorów. Oczywiście się zgodziliśmy. Wybór padł na Wrocław, bo wiem, że tu jest dobry klimat i łatwiej coś zorganizować – mówił Szymon Kołecki. – Bardzo się cieszymy, że znów gościć w naszym województwie będzie impreza w podnoszeniu ciężarów o randze światowej – przyznał Jerzy Michalak wicemarszałek Dolnego Śląska. – Zawsze chętnie będziemy wspomagać takie imprezy jak mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów. Te zorganizowane w 2013 roku miały bardzo dobre recenzje, więc o te tegoroczne też jesteśmy spokojni – dodał Piotr Mazur, dyrektor biura sportu turystyki i rekreacji w urzędzie miejskim we Wrocławiu.
Przyjadą medaliści olimpijscy?
Choć zawody rozgrywane będą w kategorii juniorskiej organizacyjnie wyzwanie jest podobne jak przy seniorach. Przyjadą zawodnicy z całego świata, w tym ci najmocniejsi. – Podobnie jak w kategorii seniorskiej tak i juniorskiej dominują reprezentanci Chin oraz Rosji. Z pewnością we Wrocławiu będziemy mogli oglądać przyszłych medalistów igrzysk olimpijskich w Rio – zapowiada Kołecki. Pewnie rzeczywiście tak będzie, bo bardzo młodzi zawodnicy są też często bardzo utytułowani, czego najlepszym przykładem był sam Szymon Kołecki. Obecny prezes PZPC w roku 1999 był mistrzem świata juniorów, mistrzem Europy seniorów i wicemistrzem świata seniorów. Nasza kadra na mistrzostwa rozgrywane we Wrocławiu liczyć będzie 15 osób, czyli siedem pań i ośmiu panów. Wśród juniorów są zawodnicy z Dolnego Śląska: Mieczysław Dereń (Polwica Wierzbno), a jego klubowy kolega Adrian Franczyk znalazł się na rezerwie. Trenerami dziewcząt są: Marek Sachmaciński oraz Jacek Mazur, natomiast panów Zdzisław Faraś wspomagany przez Mirosława Chlebosza ze Śląska Wrocław.
Niespodzianka na otwarcie
Sprawami organizacyjnymi podczas mistrzostw zajmuje się Mariusz Jędra – wrocławianin i wiceprezes PZPC. – Tym razem zawody rozegrane zostaną w Hali Orbita. Wydaje nam się, że to idealne miejsce na tego typu rywalizację – przyznał Jędra. – Aranżacja hali będzie bardzo podobna do tej sprzed dwóch lat. Na środku stanie pomost główny, z tyłu za nim ukryta będzie sala rozgrzewkowa. Szykujemy też coś specjalnego na otwarcie, ale to będzie niespodzianka – opowiada Mariusz Jędra. Impreza nie będzie biletowana, ale na terenie Dolnego Śląska, w szkołach, urzędach, itd. już niebawem pojawią się specjalne cegiełki. – Będzie na nich wpisana kwota 5 zł, ale oczywiście można będzie dać więcej. Podczas zawodów na sali będą specjalne puszki do których będzie można wrzucać pieniądze. Dochód z tej akcji przekazany zostanie na budowę Przylądka Nadziei, czyli kliniki dla dzieci z chorobą nowotworową – tłumaczy Szymon Kołecki.
Zanim do Orbity,
zapraszamy do Magnolii
W tym roku mistrzostwa honorowym patronatem objął Andrzej Biernat – Minister Sportu i Turystyki. W komitecie honorowym znaleźli się: Janusz Piechociński – Minister Gospodarki, Tomasz Siemoniak – Minister Obrony Narodowej – w komitecie ministra reprezentować będzie Wiesław Grudziński – dowódca Garnizonu Warszawa, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tomasz Smolarz – Wojewoda Dolnośląski, Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prof. Juliusz Migasiewicz – rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz prof. Marek Bojarski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Zanim jednak młodzi ciężarowcy wyjdą na wrocławski pomost, PZPC przygotował sporo atrakcji i akcji promocyjnych. Najbliższa zorganizowana będzie już w najbliższą sobotę 23 maja we wrocławskiej galerii handlowej Magnolia. Będą specjalni goście, wiele nagród do rozlosowania, a także inne niespodzianki i atrakcje.
OSZ


źródło: własne


Proste pytanie: 8 + 1 =


Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.