Mistrzostwa Polski w lekkie atletyce

Monika Pelc, wtorek, 25 lipca 2017

W Białymstoku rozegrano mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce seniorów. Było sporo dobrych wyników, była także dobra postawa dolnośląskich lekkoatletów. Reprezentanci AZS AWF Wrocław w klasyfikacji medalowej zajęli drugie miejsce. Dwa złote medale i jeden srebrny zdobył genialny Rafał Omelko. Martwi natomiast poziom sportowców Śląska Wrocław. Klub słynący z rewelacyjnych 400-metrowców tym razem nie wystawił nawet sztafety 4x400 m.

Rafał Omelko zdobył w Białymstoku trzy medale, w tym dwa złote

Dzień I
Pierwszy rzut w pierwszym finale i znakomity rekord Polski. Oszczepnik Marcin Krukowski (KS Warszawianka) rzucił 88,09. – Ten stadion zawsze był dla mnie szczęśliwy. Jestem przeszczęśliwy. Jak zobaczyłem rzut to myślałem ze to 85 metrów, ale 88 się nie spodziewałem. – powiedział po konkursie nowy rekordzista Polski. Finał sprintu na 100 metrów kobiet rozegrano w deszczu. Zwycięstwo odniosła Ewa Swoboda. Obroniła więc tytuł mistrzowski, uzyskując czas 11.29, słabszy zaledwie o 0.03 sekundy od minimum PZLA na mistrzostwa świata. Najszybszy w eliminacjach (10.30) oraz w finale sprintu na 100 metrów był Karol Zalewski. Zawodnik z Olsztyna złoto wyrwał w drugiej połowie dystans i triumfował z najlepszym wynikiem w tym sezonie w Polsce – 10.27. Liderka tabel, Matylda Kowal, oraz obrończyni tytułu, Katarzyna Kowalska, nadały tempo finałowemu biegowi na 3000 metrów z przeszkodami. Ostatecznie złoto zdobyła Kowal (10:04.12). Tytuł mistrza Polski, w rozgrywanym w półmroku biegu na 3000 metrów z przeszkodami, obronił Krystian Zalewski (8:24.89). Mistrzynią Polski w chodzie sportowym na 5000 metrów została Paulina Buziak (22:20.99). Drugi raz w tym sezonie granicę 14 metrów w trójskoku pokonała Anna Jagaciak-Michalska. W pierwszej kolejce pchnięcia kulą złoto zapewniła sobie Paulina Guba, która zbliżyła się do granicy 18 metrów uzyskując 17,92. Już w eliminacjach biegu na 400 metrów przez płotki błysnął Patryk Dobek. Zawodnik SKLA Sopot wygrał z dużą przewagą, a czasem 49.15 – swoim najlepszym od ponad roku – wypełnił minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie.

Dzień II
Świetnie pobiegła w Białymstoku na 400 metrów Iga Baumgart. Bydgoszczanka, złota medalistka halowych mistrzostw Europy w Belgradzie w biegu rozstawnym, uzyskała na Zwierzyńcu świetny czas 51.71 i zdobywając mistrzostwo kraju poprawiła rekord życiowy oraz wypełniła wskaźnik PZLA na światowy czempionat IAAF w Londynie. Tytuł mistrza Polski w biegu na 400 metrów obronił Rafał Omelko (AZS AWFocław), który nie dał szans rywalom triumfując w czasie 45.67. Joanna Linkiewicz (również AZS AWF Wrocław) pewnie triumfowała w biegu na 400 metrów przez płotki. Wrocławianka wygrała z czasem 56.00. Świetnie oglądało się biegi finałowe na 800 metrów. W rywalizacji pań po pierwszym okrążeniu Angelika Cichocka miała minimalną przewagę nad Joanną Jóźwik, ale nie oddała jej już do mety. Na ostatniej prostej zawodniczka SKLA Sopot powiększała przewagę i wygrała ze znakomitym czasem 2:00.91, lepszym od wskaźnika PZLA na londyńskie mistrzostwa globu. Druga była Jóźwik – 2:01.58. Złoty medal w biegu na 5000 metrów – najdłuższym rozgrywanym podczas białostockiego czempionatu – zdobyła Katarzyna Rutkowska wbiegająca na metę z szeroko rozłożonymi w geście triumfu rękami. Zawodniczka Podlasia uzyskała czas 15:50.46. Zaciętą walkę stoczyły na ostatniej prostej sztafety 4x100 metrów AZSu-AWFu Wrocław i Zawiszy Bydgoszcz. Ostatecznie na złotej pozycji swój zespół przyprowadziła Joanna Linkiewicz, która nieco ponad godzinę wcześniej triumfowała w biegu na 400 metrów przez płotki. Czas pań z Dolnego Śląska to 45.23, a w składzie ekipy znalazły się jeszcze Agata Forkasiewicz, Ewa Ochocka i Angelika Stępień. Ku wielkiej uciesze kibiców złoty medal –z wyraźną przewagą na ostatnich metrach – zdobyła sprinterska sztafeta miejscowego klubu Podlasie. Łukasz Nabiałek, Damian Czykier, Adrian Kamiński oraz Kamil Kryński uzyskali czas 39.77. Żywiołowo dopingowany przez licznie przybyłych kibiców Wojciech Nowicki – młociarz miejscowego Podlasia – zdobył pierwsze w karierze złoto mistrzostw Polski. Za plecami Nowickiego walczył Paweł Fajdek, który przebudził się w drugiej części konkursu. Po trzech niemierzonych rzutach dopiero w czwartej serii posłał młot na 77,04, a w szóstej na 78,64 ale to było zbyt blisko by odebrać złoto Nowickiemu. Brązowy medal zdobył Arkadiusz Rogowski – 66,15. – Jestem w dobrej formie, ale ten stadion jest nieprzepisowy, promień jest za krótki i stąd moje problemu – skarżył się Fajdek. Podobnie jak w rzucie młotem pierwsze złoto mistrzostw Polski seniorów zdobył Wojciech Nowicki, tak tej samej sztuki w dysku dokonał Robert Urbanek. Drugi był Piotr Małachowski (64,07). W konkursie skoku wzwyż pewnie zwyciężyła Kamila Lićwinko. Gdy w konkursie pozostała tylko Urszula Gardzielewska (AZS AWF Wrocław), która zaliczyła 1,82, do rywalizacji przystąpiła Kamila Lićwinko. Kolejną wysokość – 1,85 – zaliczyła tylko białostoczanka. Pewna złota zawodniczka, wspierana przez kibiców, w pierwszych próbach pokonywała 1,90 oraz 1,95. Później Lićwinko – bez powodzenia – atakowała jeszcze 2,00. – Jestem strasznie dumna, że mogłam startować w Białymstoku przed tak fantastyczną publicznością. – zachwalała atmosferę na stadionie Kamila Lićwinko. Wicemistrzynią kraju została Urszula Gardzielewska (1,82), a brązowe Paulina Wal i Aneta Rydz, które skoczyły 1,78.

Dzień III
Ostatni dzień rywalizacji w Białymstoku rozpoczął się od finału w skoku w dal kobiet, w którym zwyciężyła Anna Jagaciak-Michalska – 6,40. W soku o tyczce panów najlepszy był Piotr Lisek – 5,85, który pokonał Pawła Wojciechowskiego – 5,70. Miejsce tuż za podium zajął Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) – 5,40. Brązowy medal w pchnięciu kulą wywalczył Jakub Szyszkowski (Śląsk Wrocław) – 20.18. Niestety był to jednej z niewielu medali reprezentantów tego klubu. Triumfował Michał Haratyk – 21,53. W rywalizacji na 1500 m najszybszy był Adam Kszczot – 3:38.21, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego – 3:41.82. Konkurencje skoku wzwyż wygrał pewnie Kamil Bednarek, który pokonał poprzeczkę zawieszona na wysokości 2 m i 30 cm. Anna Kiełbasińska została mistrzynią Polski w biegu na 200 m. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn triumfował Karol Zalewski. Srebrny medal wywalczył nasz najlepszy 400-metrowiec Rafał Omelko. W rzucie młotem pań Anita Włodarczyk nie miała sobie równych i pierwszy raz w tym sezonie przekroczyła granicę 80 metrów. Genialnie na dystansie 1500 m zaprezentowała się Sofia Enaui, która zawodniczki odstawiła już na ponad 100 m do mety. – Jestem pewna swojego startu na mistrzostwach świata. Jestem przygotowana na wszystkie scenariusze biegu – przyznała drobna biegaczka. Wrocławska sztafeta pań do złotego medalu na 100 m dorzuciła jeszcze brąz na dystansie 4x400. Dzięki Rafałowi Omelce, który na końcowych metrach wyprzedził rywali panowie zakończyli rywalizację ze złotym medalem. Omelko natomiast wywalczył aż trzy krążki: dwa złote i srebrny i stał się bohaterem imprezy. AZS AWF Wrocław z 7 medalami: 4 złote, 2 srebrne, 1 brązowy zakończył na 2. pozycji, za Podlasiem Białystok. Śląsk Wrocław dopiero 28!