Mistrzostwa Polski par i dwójek w jeździe na czas

, poniedziałek, 3 października 2016

Kolarze CCC Sprandi Polkowice zdominowali mistrzostwa Polski w jeździe dwójkami i par na czas. Złoto w elicie wywalczyli Tomasz Kiendyś i Adrian Kurek, a w orlikach najlepsi byli Piotr Brożyna i Alan Banaszek. Do tego „pomarańczowi” dołożyli złoto i srebro w jeździe drużynowej.

Tomasz Kiendyś i Adrian Kurek zdobyli złoty medal w jeździe parami na czas (fot. archiwum klubu)

Zawodnicy rywalizowali na 30-kilometrowej płaskiej trasie, z kilkoma nawrotami. Na starcie stanęły cztery „pomarańczowe dwójki” – Adrian Kurek z Tomaszem Kiendysiem, Jarosław Marycz z Bartłomiejem Matysiakiem oraz startujący zarówno w elicie, jak i w U23 Piotr Brożyna z Alanem Banaszkiem oraz Michał Paluta z Patrykiem Stoszem. Ubiegłoroczni wicemistrzowie Kurek/Kiendyś tym razem byli niepokonani, wykręcając czas 33:35. 25 sekund stracili do nich Matysiak/Marycz, a 43 sekundy Brożyna/Banaszek, którzy wywalczyli biało-czerwone koszulki w kategorii orlik. Obrońcy tytułu Paluta/Stosz tym razem mieli nieco słabszy dzień, „wykręcając” 5. wynik (1:25 straty), ale utrzymali na tyle wysoki poziom, by zdobyć brąz w U23. – Wyścig parami nie różni się wiele od tradycyjnej czasówki – rozgrzewka, jazda na „fulla” i liczenie na to, że da to dobry wynik. Dziś dało to zwycięstwo, co cieszy, choć z drugiej strony można żałować frekwencji, gdyż inne ekipy z elity odpuściły ten start – mówił po wyścigu Tomasz Kiendyś. Po zdominowaniu piątkowej rywalizacji w dwójkach, zawodnicy CCC Sprandi Polkowice opanowali również podium w mistrzostwach Polski w jeździe drużynowej na czas. Do rywalizacji przystąpiły dwie „pomarańczowe” czwórki. W jednej jechali zawodnicy z elity, obrońcy tytułu Adrian Kurek, Tomasz Kiendyś, Jarosław Marycz i Bartłomiej Matysiak (zastępujący Mateusza Taciaka), a w drugiej młodzieżowcy – Piotr Brożyna, Michał Paluta, Patryk Stosz i Kamil Małecki. Do pokonania mieli oni płaską, 58-kilometrową trasę, ze startem w miejscowości Godziesze Wielkie. Bardziej doświadczeni kolarze polkowickiego zespołu „wykręcili” najlepszy czas – 1:06:01 (średnia prawie 53 km/h), pokonujących młodszych kolegów o minutę i 17 sekund. Orlicy wywalczyli srebro w open i złoto w swojej kategorii wiekowej. Trzeci wynik (prawie 3 minuty gorszy od zwycięzców), wywalczyli kolarze KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.