Maja Włoszczowska zakończyła karierę medalem mistrzostw świata w maratonie MTB

Maja Włoszczowska nie mogła wymarzyć sobie piękniejszego zakończenia kariery. Polka, jeleniogórzanka wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w kolarskim maratonie MTB na włoskiej wyspie Elba. Był to ostatni star Mai w zawodowej karierze.

Trasa wyścigu liczyła 80 kilometrów, a suma przewyższeń wyniosła 3100 m. Włoszczowska przegrała tylko z Moną Mitterwallner, która uzyskała czas 4:48:54. Polka straciła do niej 1:13. Jako trzecia linię mety przekroczyła Hiszpanka Natalia Fischer Egusquiza (7:13 straty do zwyciężczyni). Pochodząca z Jeleniej Góry Włoszczowska jest dwukrotną wicemistrzynią olimpijską z Pekinu i Rio. W swojej karierze sięgnęła także po mistrzostwo świata w cross country w 2010 roku. Cztery raz stawała na drugim stopniu podium mistrzostw świata, była także mistrzynią Europy seniorek i juniorek. Na rowerze zaczęła jeździć za sprawą swojej mamy. Karierę zawodniczą rozpoczęła w klubie kolarskim KS Śnieżka Karpacz. Po dwóch latach treningu została mistrzynią Polski juniorów. W 2000 roku trafiła do kadry narodowej i bardzo szybko w biało-czerwonych barwach wywalczyła wicemistrzostwo świata juniorek w Sierra Nevada. W 2003 roku rozpoczęła ściganie w zawodowej grupie Lotto. W 2004 wystartowała w swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich w Atenach, na których zajęła 6. miejsce. W kolejnych latach reprezentowała barwy ekipy zawodowej Halls Team i CCC Polkowice. To właśnie w pomarańczowych barwach sięgnęła po mistrzostwo świata i Europy. Rok 2012 miał być tym w karierze Mai Włoszczowskiej, w którym zdobędzie swój kolejny medal igrzysk olimpijskich, być może nawet złoty. Niestety na tydzień przed igrzyskami wypadek i skomplikowane złamanie nogi wykluczyły jeleniogórzankę z olimpijskiej rywalizacji. Operacje, trudna i bardzo bolesna rehabilitacja i świadomość tego, że być może nigdy nie uda wrócić się do pełnej sprawności… Z tym musiała mierzyć się Maja Włoszczowska. Z opresji wyszła zwycięsko i już rok później w barwach ekipy GIANT Pro XC Team po raz kolejny stanęła na podium mistrzostw świata i Europy. Wspaniałym sukcesem był drugi w karierze srebrny medal zdobyty podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Ostatnie lata kariery Maja Włoszczowska spędziła w polskiej grupie Kross Racing Team, w której miała przygotować się do swoich ostatnich w karierze igrzysk olimpijskich. Plany nieco pokrzyżowała pandemia i do Tokio ostatecznie pojechała rok później. Start na igrzyskach był dla Włoszczowskiej dość pechowy. Kraksa już na początku wyeliminowała ją z rywalizacji o najwyższe cele. – No cóż, chciałam inaczej rozegrać ostatnie zawody olimpijskie w swojej karierze, ale nie wyszło – mówiła. Igrzyska jednak zakończyły się dla Mai innym sukcesem. Dolnoślązaczka została wybrana na siedmioletnią kadencję do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W ostatni weekend września wyścigiem w Jeleniej Górze pożegnała się z polskimi kibicami. A w sobotę w genialnym stylu zakończyła karierę na podczas mistrzostw świata na Elbie.

OSZ

Ostatni taki wyścig…

To był ostatni polski wyścig w karierze Mai Włoszczowskiej. Podczas „Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race” zawodniczka KROSS ORLEN Cycling Team zajęła drugie miejsce.

Via Dolny Śląsk już w niedzielu!

Kolorowy peleton PKO Ubezpieczenia VIA Dolny Śląsk zmów ruszy do rywalizacji. To będzie przedostatni wyścig w tym roku więc i jedna z ostatnich okazji dla zawodników do złapania punktów do klasyfikacji generalnej.

Bike Maraton gotowy na jesień

Długo wyczekiwana edycja Bike Maratonu w Miękini za nami. Tym razem na kolejną kolarską wizytę w tym gościnnym miejscu przyjdzie nam czekać krócej niż zwykle, a już na pewno krócej niż ostatnio.

Grody dla Paterskiego

Maciej Paterski (Voster ATS Team) wygrał 55. edycję CCC Tour – Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich.