Łyżwiarstwo szybkie i short track

Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Natalia Czerwonka wywalczyły brązowy medal w sprincie drużynowym podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w Salt Lake City! To pierwszy medal rangi mistrz świata dla polskiej reprezentacji po ponad siedmiu latach. Triumfowały Niderlandki – Letitia de Jong, Jutta Leerdam i Femke Kok.

Od początku rywalizacji wiadomo było, o co będą walczyć poszczególne ekipy. W Pucharach Świata dotychczas na pierwszym i drugim miejscu wymieniały się Holenderki i Rosjanki. I tym razem te zespoły były niepodważalnymi faworytami. Łyżwiarki z Niderlandów przejechały w 1:25,029. Rywalki nie były w stanie ich pokonać. Odpowiedziały czasem o 0,48 sekundy gorszym. W nieolimpijskiej konkurencji startowały zaledwie cztery zespoły, ostatnie były Chinki. Polki wywalczyły historyczny medal i dodatkowo poprawiły rekord kraju. Dotychczasowy wynosił 1:28,25 i przez ten skład został ustanowiony 10 stycznia w Heerenveen. W biegu drużynowym na 2400 metrów nie było już tak dobrze. Polki jechały w drugim biegu z Amerykankami i okazały się od nich lepsze, podobnie jak od Chinek, które jechały samotnie tuż przed nimi. Kolejne ekipy były już jednak zdecydowanie lepsze, a wygrały fenomenalne Japonki, które nie dały szans Holenderkom. Polki miały najszybszy przejazd w tym sezonie, ale do medalu brakło im ponad pięć i pół sekundy (piąte miejsce). Szesnasta na 500 metrów była Kaja Ziomek. Panczenistka Cuprum Lubin o trzy setne sekundy poprawiła swój rekord Polski. Rekord życiowy ustanowiła również na tym samym dystansie Andżelika Wójcik, plasując się finalnie na 21. pozycji. Te same miejsca skopiowali mężczyźni na 500 metrów, Artur Nogal kolejny raz w tym sezonie pobił rekord życiowy, co pozwoliło mu na zajęcie szesnastego miejsce. Na 21. pozycji uplasował się Piotr Michalski. Na 10 000 metrów rekord świata pobił Kanadyjczyk Graeme Fish.

IRENEUSZ BUCZYŃSKI

Niedziela dla Stocha!

Po słabym występie polskich skoczków w sobotnich zawodach drużynowych, chyba niewielu spodziewało się, że niedziela może być polska. Najpierw prowadzenie Dawida Kubackiego, a w rezultacie zwycięstwo Kamila Stocha i Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez ponad 25 tysięcy głosów.

Tworzy historię

Dawid Kubacki wygrał sobotnie i niedzielne zawody Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. To siódmy i ósmy konkurs z rzędu, podczas których Polak stawał na podium.

Historyczne złoto!

Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra) został nowym młodzieżowym mistrzem olimpijskim w biathlonowym biegu sprinterskim na 7,5 km! To oficjalnie pierwszy krążek dla biało-czerwonych w historii tej imprezy.

Brąz sprinterek

Polska drużyna sprinterek w składzie – Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik zdobyła na łyżwiarskich Mistrzostwach Europy w Heerenveen brązowy medal, bijąc o prawie dwie sekundy rekord kraju. Blisko podium na 500 metrów w indywidualnym starcie był Artur Nogal.