Lucjan Morajda: liczymy na dużą frekwencję

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 18 lipca 2011

Już w najbliższy weekend w Międzygórzu zmierzą się najlepsi biegacze górscy. – Na dziś zgłosiło się 150 osób, ale mamy nadzieję, że tak jak przed rokiem liczba ta będzie dwa razy większa – mówi Lucjan Morajda, organizator mistrzostw.

avatar
FOT Archiwum

A jak na tle kraju wypada Dolny Śląsk?
– W Bystrzyce działa dość mocny klub UMKS. Zawodnicy trenujący biegi górskie zrzeszeni są także w klubie w Oławie. Są także osoby indywidualne, które wybrały akurat tę dyscyplinę. Jeżeli chodzi o wyniki, to w zeszłym roku Roman Bogdał w mistrzostwach Polski w kategorii senior zajął 9. miejsce. Uważam, że na 70 startujących zawodników to całkiem niezły rezultat.

Wiemy już, ilu biegaczy pojawi się w Międzygórzu w weekend?
– Jak dotąd zgłosiło się 150 osób, ale liczymy, że ostatecznie startujących będzie dwa razy więcej. Zapisy potrwają do 22 lipca, tak że jest jeszcze trochę czasu. W ubiegłym roku w ciągu dwóch dni wystartowało ponad 300 amatorów tej dyscypliny sportowej. Warto dodać, że w najbliższą sobotę na trasie będzie można zobaczyć wspominaną wcześniej Izabelę Zatorską.

Jak wyglądają przygotowania do takiej imprezy?
– Obecnie wszystkim zajmuje się Wydział Promocji, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miasta Bystrzycy Kłodzkiej, czyli właściwie pięć osób. Z przygotowaniami startujemy już we wrześniu, czyli w momencie gdy występujemy o przyznanie nam zawodów. Mamy już tak mocną markę, że decyzja o tym, że mistrzostwa będą w Międzygórzu zapada bardzo szybko. Później zaczyna się praca nad promocją, pozyskiwaniem sponsorów, zapisywaniem uczestników, załatwianiem im noclegów czy oznakowaniem trasy.

Wspomniał Pan, że Międzygórze ma już swoją silną pozycję i markę w biegach górskich. Czym więc się wyróżnia?
– Przede wszystkim mamy jedną z najtrudniejszych tras przeznaczonychdo organizacji zawodów w stylu alpejskim. Po drugie,w Międzygórzu jest specyficzny mikroklimat, który imituje warunki treningu wysokogórskiego. Dawniej przyjeżdżali tu na obozy trenerzy z zawodnikami z Wunderteamu, a dzisiaj, chociaż nie mamy jeszcze ośrodka z prawdziwego zdarzenia, coraz więcej osób zaczyna nas doceniać. Oprócz wspomnianych wcześnie walorów z pewnością do nas przyciągają biegaczy piękne krajobrazy. To wszystko powoduje, że w przyszłości bardzo byśmy chcieli stworzyć tu ośrodek przygotowań olimpijskich.

Rozmawiała
ALEKSANDRA
SZUMSKA


źródło: własne


Proste pytanie: 9 + 2 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.