Liga ruszyła na dobre

Monika Pelc, poniedziałek, 14 października 2019

Za nami pracowity tydzień w wykonaniu koszykarek Energa Basket Ligi Kobiet, rozegrano bowiem dwie kolejki. Przez środowe pojedynki oba dolnośląskie zespoły przeszły gładko. W niedzielę natomiast problemy z Arką Gdynia miała ekipa z Polkowic.

Mistrzynie liderem
Różnicą 40 punktów koszykarki CCC Polkowice pokonały AZS Uniwersytet Gdański w 2. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Polkowiczanki od początku starcia zdominowało parkiet. Podopieczne Marosa Kovacika wyszły do meczu skoncentrowane na wykonaniu zadania. Grały szybko, skutecznie, dominując w starciach jeden na jeden. Goście z Gdańska nie potrafili odpowiedzieć na mocne uderzenie polkowiczanek. Do przerwy pomarańczowe prowadziły 54:25. Po zmianie stron w szeregach polkowickiej ekipy zabrakło nieco koncentracji i skuteczności. – Pierwsza połowa była dobra. Graliśmy szybko, agresywnie, zdobywaliśmy dużo punktów. Po przerwie brakowało nam nieco koncentracji i zmarnowaliśmy wiele podkoszowych okazji do zdobycia punktów – ocenił trener Maros Kovacik. Nie zmieniło to jednak jednostronnego obrazu tego pojedynku. Ostatecznie CCC Polkowice pokonało AZS Uniwersytet Gdański 90:50. – Gratuluję zespołowi z Gdańska walki. Na pewno jest to dla nich trudny okres. Wiem jak to jest wychodzić na boisko, kiedy rywal jest zdecydowanie mocniejszy. Mam nadzieję, że dziewczyny będą walczyć. Pochodzę z Gdańska, więc mam sentyment do tego miasta i życzę im powodzenia. Jeśli chodzi o naszą grę, to zgadzam się ze zdaniem trenera. Pierwsza połowa była dobra w naszym wykonaniu, weszłyśmy w mecz skoncentrowane. Nie możemy sobie pozwolić na wahania formy, ponieważ z zespołami z górnej części tabeli będzie to bardzo bolesne. Musimy pracować nad utrzymaniem koncentracji przez cały mecz – podsumowała Monika Naczk. Niedzielne spotkanie z Arką Gdynia zostało rozegrane na tyle późno, że podajemy tylko wynik meczu.
CCC POLKOWICE –
UNIWERSYTET GDAŃSKI 90:50 (26:11, 28:14, 17:14, 19:11)
CCC: Spanou 16, Stallworth 16, Robinson 16, Gajda 15, Filip 13, Bojović 4, Naczk 4, Tyszkiewicz 3, Jackowska 3.
AZS Uniwersytet Gdański: Szczurewska 15, Szczęśniak 9, Kuras 8, Formella 7, Stępień 5, Kosalewicz 4, Bączek 2.
ARKA GDYNIA – CCC Polkowice 85:56 (22:13, 19:12, 17:21, 27:10)
ARKA: Papova 25, Balintova 19, Greinacher 13, Slamova 10, Kastanek 6, Allen 5, Podgórna, Rembiszewska po 3, Gulich 1
CCC: Spanau 14, Filip 12, Stallworth 7, Conde, Bojovic po 6, Naczk 5, Gajda 4, Robinson 2, Tyszkiewicz, Jackowska po 0W meczu 2. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet koszykarki Ślęzy Wrocław pokonały CosinusMED Widzew Łódź 70:53 i tym samym rozpoczęły swój sezon od zwycięstwa. Pierwsze punkty w sezonie 2019/2020 dla Ślęzy zdobyła Dominika Owczarzak trzypunktowym trafieniem po 19 sekundach gry. Wrocławianki od samego początku przeważały w spotkaniu i starały się kontrolować wydarzenia na parkiecie. Dobrze funkcjonująca defensywa oraz faul w ataku Ariny Bilotserkivskiej sprawiły, że dzięki punktom pod drugim koszem żółto-czerwone po trzech minutach prowadziły 8:2. Widzew otrząsnął się po słabym starcie i starał się jak najszybciej doprowadzić do wyrównania, lecz podopieczne Arkadiusza Rusina nie pozwoliły gospodyniom na rozpędzenie się i przejęcie inicjatywy. Decydująca partia spotkania rozpoczęła się od punktów Darii Marciniak, która zdecydowanie była jedną z wyróżniających się postaci tego meczu. Skrzydłowa Ślęzy zagrała jedno z najlepszych spotkań w żółto-czerwonych barwach, wykazując się sporą aktywnością na obu tablicach i szybkimi reakcjami, gdy trzeba było znaleźć się w odpowiednim miejscu aby oddać rzut. Przez pierwsze trzy minuty czwartej kwarty to właśnie tylko Marciniak miała przy swoim nazwisku jakiekolwiek punkty. Czas grał na korzyść Ślęzy, bo z każdą upływającą chwilą malały i tak nikłe szanse Widzewa na odrobienie strat. Wrocławianki miały odpowiedź na wszystkie zagrania Widzewa. Gdy trójkę trafiła Julia Drop, chwilę potem z dystansu przymierzyła Agata Dobrowolska. Na dwa osobiste rozgrywającej klubu z Łodzi chwilę potem swoimi punktami odpowiedziała Ana Pocek. Tak właśnie dobiegł końca pierwszy mecz sezonu Energa Basket Ligi Kobiet w wykonaniu zawodniczek Ślęzy Wrocław, które po profesorsku dokończyły dzieła i wróciły z trudnego terenu, jakim jest łódzka hala MOSiR-u, z pewnym zwycięstwem. Żółto-czerwone wygrały bitwę na tablicach, potrafiły wykorzystać ponowienia po zbiórkach ofensywnych i zatrzymały rzuty dystansowe przeciwniczek. A gdy realizuje się podstawowe cele, o zwycięstwo zawsze jest łatwiej. W niedzielę zespół z Wrocławia rozegrał pierwsze spotkanie we własnej hali. Tym razem przeciwniczkami były koszykarki z poznańskiej Enei. Pierwsza kwarta była dość wyrównana. W drugiej żółto-czerwone grały już zdecydowanie pewniej. Po pierwszej połowie na tablicy widniał wynik 34:23. W kolejnej kwarcie podopieczne Arkadiusza Rusina nie zwalniały tempa. Ich przewaga wzrastała z każdą minutą. Świetnie na parkiecie spisywała się Britany Jones. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 78:43.
CosinusMED Widzew Łódź –
Ślęza Wrocław 53:70
(19:22, 11:21, 8:13, 15:14)
Widzew: Gala 16, Drop 15, Vucković 11, Gertchen 5, Jasnowska 4, Bandoch 2, Bilotserkivska 0.
Ślęza: Pocek 13, Marciniak 12, Burdick 10, Jovanović 10, Owczarzak 9, Glomazić 9, Dobrowolska 5, Jones 2, Klatt 0. Piędel, Szajtauer DNP.
ŚLĘZA WROCŁAW –
ENEA POZNAŃ 78:43
(15:12, 19:11, 14:8, 30:12)
ŚLĘZA: Jones 30, Pocek 18, Glomazic 10, Dobrowolska 7, Jovanovic 6, Piędel 3, Marciniak, Owczarzak po 2, Klatt 0
ENEA: Mfutila 9, Pawlak 7, Wdowiuk 6, Callowey 5, Zivadinovic 5, Parzeńska 5, Miletic 4, Stefańczyk 2, Nowicka, Rogozińska, Banaszek po 0
POZOSTAŁE MECZE:
Środa: Artego Bydgoszcz – Politechnika Gdańska 92:54, Energa Toruń – AZS Lubin 62:92, Enea Gorzów – Arka Gdyni 82:92, AZS Poznań – Wisła Kraków – mecz przłożony
Sobota – niedziela: Wisła Kraków – Artego Bydgoszcz 65:61, Uniwersytet Gdański – Widzew Łódź 59:84, AZS Lublin – Enea Gorzów 90:85, Politechnika Gdańska – Energa Toruń 83:74
NASTĘPNA KOLEJKA (19-20.10): Uniwersytet Gdański – Arka Gdynia, Energa Toruń – Wisła Kraków, CCC Polkowice – AZS Lubin, Widzew Łódź – ENEA Poznań, Artego Bydgoszcz – Ślęza Wrocław, ENEA Gorzów – Politechnika Gdańska