Koszulka od Weah i inne historie

Łukasz Haraźny, środa, 13 maja 2015

10 września planowana jest premiera książki o Wojciechu Górskim. – Pierwszym wychowanku Miedzi Legnica, który zrobił prawdziwą karierę ligowca – mówi Maciej Matwiej, który podjął się spisania „dziejów” byłego zawodnika Miedzi Legnica, Śląska Wrocław, Zagłębia Lubin czy Odry Wodzisław.

avatar
Tak ma wyglądać okładka biografii Wojciecha Górskiego

Dlaczego zdecydował się pan pisać akurat o Wojciechu Górskim?

Maciej MATWIEJ: – Wojciech Górski to nietuzinkowa postać w światku dolnośląskiego piłkarstwa. Człowiek z ogromnym charakterem, który swoją ciężką pracą zdobył naprawdę wiele na krajowych boiskach. To w końcu pierwszy wychowanek Miedzi Legnica, który zrobił prawdziwą karierę ligowca. Karierę – jak będziecie Państwo mogli się przekonać z książki – budowaną sukcesywnie, od lig niższych, przez grę na najwyższym szczeblu krajowych rozgrywek, aż po europejskie puchary. Poza tym chciałbym pokazać tą publikacją, że również w naszym regionie mamy autorytety piłkarskie. Z tym przekazem chciałbym trafić do młodzieży i dzieci trenujących w coraz profesjonalniej działających akademiach piłkarskich w Miedzi czy Zagłębiu Lubin. Dodam, że bohater mojej książki jest aktualnie trenerem oraz ekspertem przygotowania indywidualnego w Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica.

Jak przebiegają prace nad książką?
– Książka została już ukończona. Teraz trwają prace korektorsko-edytorskie u wydawcy.

Więc kiedy premiera?
– Premiera książki, która ukaże się nakładem legnickiego wydawnictwa KZS Studio, zaplanowana jest na 10 września tego roku.

To będzie ciepła opowiastka czy raczej sensacja?
– Jest to typowa biografia z zachowaniem chronologii wydarzeń. Absolutnie nie będzie to ciepła opowiastka. W książce poruszamy wszystkie wydarzenia z kariery Wojtka, łącznie z tymi mniej przyjemnymi, jak np. uwikłanie się w aferę korupcyjną w okresie gry w Górniku Polkowice. Taniej sensacji nie hołduję, będzie więc rzetelnie, z bibliografią i przypisami.

Dla jakiego rodzaju czytelników pisał Pan tę książkę?
– Na pewno będzie to książka dla miłośników i kibiców dolnośląskiego futbolu. Powtórzę, że pisałem biografię Górskiego jako swoisty komunikat dla wszystkich trenujących w licznych akademiach piłkarskich. „Zenek” – jak mawiali na Wojtka Górskiego koledzy z boiska – pokazał swoją postawą na boiskach, że dzięki ciężkiej pracy na treningach można naprawdę wiele osiągnąć. Jak w tytule książki: „Jeśli w coś mocno wierzysz…”.

Może na koniec podzieli się Pan z nami jakąś anegdotą o Wojciechu Górskim do której dotarł Pan w trakcie pisania książki?
– W trakcie prac nad książką trafiłem na kilka ciekawostek. Jedną z nich jest na pewno historia z wymianą koszulek po meczu Zagłębia Lubin z AC Milan, rozegranego w ramach 1/32 finału Pucharu UEFA. Wojtkowi pozostała pamiątka w postaci koszulki George’a Weah, który w tym pamiętnym roku został wyróżniony prestiżową „Złotą Piłką” tygodnika „France Football”. Aby poznać okoliczności pozyskania tej koszulki, zapraszam do lektury książki.

Rozmawiał ŁUKASZ HARAŹNY


źródło: własne


Proste pytanie: 5 + 4 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.