Koronawirus pokonał sport na całym świecie

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 16 marca 2020

Drodzy Czytelnicy, znaleźliśmy się w sytuacji bardzo trudnej. Wszystkie rozgrywki, imprezy sportowe zostały odwołane ze względu na zagrożenie epidemią. Świat, także ten sportowy się zatrzymał. W związku z tym, jesteśmy zmuszeni znacznie okroić powierzchnię kolejnych numerów „Słowa Sportowego”. Wierzymy jednak w to, że razem przetrwamy nawet ten wyjątkowo trudny moment. Pamiętajcie, zostańmy w domach i nie dajmy wirusowi możliwości dalszego rozprzestrzeniania się.

avatar

Z pewnością najbliższy numer jest niezagrożony, jeżeli nie chcecie ryzykować i kupować „Słowa” w kioskach, możecie zrobić to na naszej stronie www.slowosportowe.pl. W związku z sytuacją i odwołaniem wszystkich rozgrywek postanowiliśmy zrobić dla Was przegląd imprez, które w minionym tygodniu zostały odwołane, a także przekazać informację, kiedy poszczególne ligi mogą zostać wznowione. Zapraszamy do lektury.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęło się od turnieju szermierczego Challenge Wratislavia. Organizatorzy tych największych dla świecie zawodów szermierczych rekomendację o tym, że powinni odwołać turniej dostali jeszcze zanim wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Organizator podjął decyzję z pokorą. – Co roku przyjeżdża do nas ponad 3000 zawodników z ponad 30 krajów, a oprócz tego ich rodzice, trenerzy, nie możemy ryzykować, że ktoś zachoruje – mówił Krzysztof Głowacki. Nowy termin imprezy to 25 czerwca. Czarne chmury nad organizatorów imprez sportowych i kluby sportowe napływały jednak wyjątkowo szybko. W Polsce kluczowa okazała się decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o zamknięciu szkół i uczelni wyższych, a także o odwołaniu imprez masowych. W pierwszej kolejności ogłoszono, że imprezy sportowe będą rozgrywane bez udziału publiczności. Nie trzeba było jednak długo czekać na to, żeby lawinowo posypały się decyzje o odwołaniu kolejnych wydarzeń. W pierwszej wersji odwoływane były imprezy rozgrywane w marcu, ale szybko organizatorzy zadecydowali także, że i w kwietniu praktycznie nic nie będzie się działo. – Zdecydowaliśmy się na odwołanie rozpoczęcia sezonu, czyli wyścigu Ślężański Mnich – mówi Przemysław Bednarek. – Postanowiliśmy, że wyścig rozegrany zostanie na koniec sezonu. Przekładamy również Wyścig Wyszehradzki, który pierwotnie miał się odbyć 25 kwietnia. Nowy termin to 13 września. Przełożyć musimy także trzy pierwsze edycje PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk i Szosowy Klasyk. Nowe terminy to: Ślężański Mnich – 28.06.2020 r., Visegrad Bicyle Race – 13.09.2020 r., Miękinia „Szosowy Klasyk” – 18.10.2020 r. – dodał Bednarek. – Decyzja o przełożeniu trzech edycji wyścigów poparta jest też zaleceniami oraz rekomendacjami prezesa Rady Ministrów, wojewody dolnośląskiego i powiatowego inspektora sanitarnego we Wrocławiu – mówi Bartosz Huzarski, organizator. Wygląda więc na to, że w Polsce kolarze w kwietniu, a nawet na początku maja nie będą się ścigać. Nie będą się ścigać też na świecie w marcu i kwietniu. Ostatni wyścig, jaki został rozegrany to etapówka Paryż – Nicea. Ostatni etap wygrał Nairo Quintana i to on pozostaje tym, który jako ostatni uniósł ręce w geście triumfu przed, wszystko wskazuje na to, bardzo długą przerwą. Tragiczna sytuacja we Włoszech spowodowała, że organizatorzy Giro d’Italia postanowili przesunąć termin rozegrania jednego z trzech największych turów. Na kiedy? Nie wiadomo, wszystko zależy od tego, kiedy pandemia koronawirusa zostanie opanowana. – Trudno jest się ścigać, kiedy nie ma się konkretnego celu – przyznał w jednym z wywiadów Michał Gołaś. Jego grupa Ineos już na początku marca zapowiedziała, że zawiesza starty ze względu na bezpieczeństwo swoich kolarzy. Jeszcze w trudniejszej sytuacji znajdują się zawodnicy we Włoszech czy Hiszpanii. W krajach tych w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego nie można wychodzić z domu, a co za tym idzie wyjeżdżać na rower również nie.

 

Więcej w dzisiejszym numerze "Słowa Sportowego"


źródło: własne


Proste pytanie: 10 + 8 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
3 zł netto
(3,69 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.