Już w najbliższą sobotę we Wrocławiu rozpoczynają się mistrzostwa świata juniorów w podnoszeniu ciężarów

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 1 czerwca 2015

Po mistrzostwach świata seniorów czas na mistrzostwa świata juniorów w podnoszeniu ciężarów. Najlepsi juniorzy rywalizować będą we wrocławskiej hali Orbita od 6 do 13 czerwca. Jak mówi prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, emocji nie zabraknie, bo często młodzi zawodnicy potrafią atakować rekordy świata seniorów.

avatar
Fot. K. Ziółkowski

Impreza rozpocznie się 6 czerwca, w sobotę. Na ten dzień zaplanowano uroczyste otwarcie oraz pierwsze konkurencje. Wśród gości specjalnych nie zabraknie zarządu światowej federacji podnoszenia ciężarów. – Będzie także minister sportu Japonii. To osoba, która rządzi tamtejszymi ciężarami, a wcześniej była minister obrony narodowej – opowiada Mariusz Jędra, wiceprezes PZPC. Poza gośćmi z zagranicy podczas mistrzostw w hali Orbita będzie można spotkać sporo gwiazd polskiego sportu. – Zaprosiliśmy na zawody sporo uczniów z wrocławskich i dolnośląskich szkół i postanowiliśmy w ramach uatrakcyjnienia imprezy zorganizować dla nich spotkania z polskimi gwiazdami sportu – przyznał Mariusz Jędra. Będzie można spotkać m.in.: Piotra Małachowskiego, Pawła Rańdę, Renatę Mauer-Różańską, Bartłomieja Bonka, Artura Michalkiewicza. Na młodzież, która odwiedzi wrocławskie zawody, czeka też sporo niespodzianek. Będzie można m.in. wygrać kurs prawa jazdy. – Chcieliśmy bardzo podziękować Szkole Jazdy Kursant za ufundowanie nagród, a także za pokrycie kosztów dojazdu na zawody dla dzieciaków z SP 72 im. Polskich Olimpijczyków – mówił Jędra. Podziękowania za wsparcie organizacji zawodów należą się także firmie Toyota Bielany oraz X Wrocławskiemu Pułkowi Dowodzenia.
Razem dla dzieci
Przypomnijmy, że podczas mistrzostw prowadzona będzie akcja charytatywna. Organizatorzy imprez postanowili wesprzeć „Fundację Na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Jak można przyłączyć się do akcji? – Na terenie Wrocławia i Dolnego Śląską dystrybuujemy specjalne cegiełki. Na cegiełce widnieje kwota 5 zł, ale jeśli ktoś oczywiście jest gotowy dać więcej lub nie chce płacić, to nie ma problemu. Pieniążki wrzucić będzie można do specjalnych puszek, które podczas zawodów znajdować się będę w hali Orbita – tłumaczy wiceprezes PZPC.
Beton w Orbicie
Jak już jesteśmy przy hali Orbita, to warto wspomnieć o tym, co działo się podczas organizacji mistrzostw świata seniorów w 2013 roku. Wtedy okazało się, że podłoga w Hali Stulecia praktycznie nie istnieje, a pod jedną warstwą jest dziura… Pojawił się wielki problem, bo przeciążenia, jakie powstają podczas rzucania sztangi przez zawodnika są ogromne. Podłoga więc musiała być specjalnie wzmacniana, co organizatorom w pewnym momencie spędzało sen z powiek. – Powiem szczerze, że kiedy zobaczyłem betonową podłogę w Orbicie, aż kamień spadł mi z serca, bo taka solidna konstrukcja to dla nas pewność, że nic złego się nie ma prawa wydarzyć – przyznaje Mariusz Jędra. Hala będzie udekorowana podobnie jak przed dwoma laty. PZPC zakupiło też już nowiutki sprzęt marki Werk San. – Oczywiście wszystko będzie nowe, a co ważne, później ten sprzęt trafi do polskich klubów, część zostanie też na Dolnym Śląsku – dodaje Mariusz Jędra.
Młode gwiazdy
– Nasz szanse medalowe? Wszystko okaże się pierwszego dnia zawodów, kiedy ostatecznie zweryfikowane zostaną listy startowe – mówi Szymon Kołecki, prezez PZPC. Nie ukrywa jednak, że o medale będzie ciężko, bo do Wrocławia przyjadą co prawda młodzi zawodnicy, ale już bardzo utalentowani i z aspiracjami nawet na bicie rekordów świata seniorów. – Jedną z największych gwiazd tych mistrzostw będzie Armeńczyk Simon Martirosyan – zapowiada Szymon Kołecki. To rekordzista świata juniorów w kategorii 105 kg, zwycięzca zeszłorocznych igrzysk młodzieżowych w Chinach. Atakować rekordy świata seniorów będą przede wszystkim Chińczycy, Rosjanie Irańczycy. A to wszystko zobaczyć będzie można już od 6 czerwca we wrocławskiej hali Orbita.

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI
kat. 48 kg Agnieszka Kuczmaszewska (KS Agros Zamość)
kat. 53 kg – Marlena Polakowska (GLKS POM-Iskra Piotrowice)
kat. 58 kg – Agata Rok (WLKS Siedlce Nowe Iganie)
kat. 63 kg – Izabela Wróblewska (CLKS Mazovia Ciechanów)
kat. 75 kg – Jolanta Wiór (Andaluzja Piekary Śląskie)
kat. + 75 kg – Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów)
kat. + 75 kg – Zuzanna Majewska (KS Wisła Puławy)
rezerwa: Aleksandra Pepłowska (kat. 58 kg, CLKLS Mazovia Ciechanów), Dorota Kubica (kat. 75 kg, LKS Dobryszyce). Trener kadry: Marek Sachmaciński, trener współpracujący z kadrą juniorek: Jacek Mazur
kat. 62 kg – Dariusz Januś (MLKS Lechia Sędziszów Młp)
kat. 69 kg – Piotr Poniedziałek (Promień Opalenica)
kat. 77 kg – Mateusz Szatkowski (Budowlani Opole)
kat. 85 kg – Bartłomiej Barth (Budowlani Opole)
kat. 94 kg – Mieczysław Dereń (LKS Polwica Wierzbno)
kat. 105 kg – Julian Falkowski (LUKS Meyer Elbląg)
kat. + 105 kg – Krystian Augustyniak (Nida Nidzica)
kat. + 105 kg – Radosław Jarnut (KS Budowlani Nowy Tomyśl), rezerwa: Adrian Franczyk (kat. 56 kg, LKS Polwica Wierzbno), Mateusz Sowa (kat. 85 kg, CLKS Mazovia Ciechanów). Trener kadry: Zdzisław Faraś, trener współpracujący z kadrą juniorów: Mirosław Chlebosz.


źródło: własne


Proste pytanie: 8 + 4 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.