Judo: Puchar Europy Juniorów we Wrocławiu

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 20 lipca 2015

W stolicy Dolnego Śląska po raz kolejny zorganizowano stojący na wysokim poziomie turniej judo. Na dwa dni hala Orbita stała się bowiem areną dla młodych gwiazd judo. Dobrze spisał się szczególnie Piotr Kuczera, niepokonany w kat. 90 kg.

Puchar Świata Juniorów już po raz czwarty rozegrany został we Wrocławiu. Ze względu na to, że na imprezę zapraszani są zawodnicy m.in. z Japonii, USA czy Australii, podnosi się ranga turnieju. Przed zawodami duże nadzieje wiązane były z zawodniczką Beatą Pacut, która jest już mistrzynią Polski seniorów w kat. do 78 kg. – Tym razem wystąpię w kategorii powyżej 78 kg, ale już na mistrzostwa Europy i świata powrócę do tej nominalnej. Chcę dać trochę odpocząć organizmowi od trzymania ciągłej wagi – powiedziała przed zawodami. Zawodniczka z Bytomia nieco jednak rozczarowała. Pierwsze dwie walki wygrała, ale przegrała pojedynek o półfinał i o brązowy medal musiała rywalizować w repasażach. Najpierw uporała się z Anitą Formellą, a później z Anną Załęczną, dzięki czemu z Wrocławia ponownie wyjechała z medalem. Zanim jednak Pacuta wyszła na matę, dzień wcześniej pierwszy medal dla Polski zdobył Patryk Wawrzyczek (AZS-AWF Katowice): brąz w wadze do 66 kg. Bardzo dobrze z rolą faworyta w kat. 90 kg poradził sobie Piotr Kuczera. Polak szedł jak burza i wygrał wszystkie swoje walki, kończąc w bardzo dobrym stylu z Niemcem Eduardem Trippelem. Wcześniej, w półfinale, pokonał swojego rodaka Jakuba Ozimka. On również dopisał dla naszej reprezentacji medal, po walce z Niemcem Sandro Makatsarim o brąz. W najlepszej czwórce mieliśmy zresztą jeszcze jednego Polaka, Rafała Kozłowskiego, który w pojedynku o brązowy krążek wygrał z Francuzem Lorenzo Perricone. Tym samym biało-czerwoni na cztery możliwe medale w kat. 90 kg zdobyli aż trzy. Najniższy stopień podium zajął także Jan Jackiewicz w kat. powyżej 100 kg. Słabiej spisali się Dolnoślązacy. Michał Dyba (KS Mako Judo Wrocław) w kat. do 55 kg, przegrywając już pierwszą walkę, zajął 7. miejsce. Szybko odpadł również Michał Cepuch, ulegając w pierwszym pojedynku Słowakowi Peterowi Kovarowi. Najbliżej medalu z miejscowych judoczek była Aleksandra Hofman. Po przegranej w półfinale z Niemką wrocławianka w walce o 3. miejsce nie sprostała reprezentantce Wielkiej Brytanii. W hali Orbita na czterech matach wystąpiło w sumie ok. 400 judoków z 32 krajów, wśród, których znalazło się 30 Polek i 42 biało-czerwonych. Dla większości zawodników ten turniej był jednak zaledwie przetarciem przed wrześniowymi mistrzostwami Europy w Oberwart oraz październikowym czempionatem globu w Abu Dhabi.