Idzie nowe i młode

Emilian Siemsia, środa, 29 czerwca 2011

W zakończonych tydzień temu mistrzostwach Polski młodzików (do lat 14) najlepsi okazali się chłopcy z Wrocławskiego Klubu Koszykówki. Prowadzona przez Marka Olesiewicza drużyna wywalczyła złote medale, wygrywając w finale z Polonią Warszawa 43:41.

W turnieju finałowym mistrzostw Polski młodzików wzięło udział osiem najlepszych drużyn z całej Polski. WKK rozegrał pięć meczów i wygrało każdy z nich. W fazie grupowej zespół Marka Olesiewicza pokonał MKKS Rybnik 58:43, Pyrę Poznań 56:34 oraz ostatniego dnia fazy grupowej Basket Team Opalenica 46:44. Szczególnie wymagający był właśnie ten ostatni rywal. Opalenica była gospodarzem turnieju finałowego i musiała trzeciego dnia pokonać wrocławian, aby awansować do strefy medalowej. Determinacja gospodarzy poprowadziła ich do wywalczenia przewagi 20:15 po dwóch kwartach. Po zmianie stron wrocławianie odrobili straty i ostatecznie doprowadzili do dogrywki. W niej koszykarze Marka Olesiewicza wygrali 10:8, a całe spotkanie 46:44. Opalenica odpadła z zawodów, a WKK wygrał swoją grupę i w meczu półfinałowym spotkał się z derbowym rywalem z Wałbrzycha. Tamtejszy Górnik nie stanowił jednak dla wrocławian trudnej przeszkody. WKK wygrał 36:24 i awansował do finału, w którym czekała Polonia Warszawa.

Lepiej w spotkanie o złoto weszli koszykarze ze stolicy Dolnego Śląska, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 15:10. W drugiej swoją przewagę powiększyli o kolejne cztery oczka i na przerwę schodzili wygrywając 24:15. Obraz gry zmienił się w trzeciej odsłonie. Bardziej skuteczna drużyna z Warszawy zaczęła odrabiać straty. Polonia w trzeciej kwarcie doprowadziła nawet do remisu, więc losy złotych medali miały się rozstrzygnąć dopiero w ostatniej ćwiartce. Gracze WKK skutecznie zatrzymali w tym fragmencie liderów Polonii i odzyskali kilkupunktowe prowadzenie, które dowieźli do końca, wygrywając ostatecznie 43:41. Na wyróżnienie po stronie wrocławian zasługuje przede wszystkim Michał Kapa. 14-letni niski skrzydłowy, mimo bardzo niskiej skuteczności, był liderem zespołu, notując na swoim koncie w finale 14 punktów i 10 zbiórek.

Miniony sezon był szczególny dla Marka Olesiewicza. Trener Wrocławskiego Klubu Koszykówki nie mógł narzekać na nudę. Sezon zaczynał jako trener II-ligowej drużyny tego klubu, ale w trakcie rozgrywek na tej funkcji zmienił go Mariusz Mazur. Kilka tygodni temu juniorzy WKK (rocznik 93) sięgnęli po mistrzostwo Polski – przez lata tych chłopców szkolił właśnie Olesiewicz. Przed dwoma laty wywalczył z nimi wicemistrzostwo kraju w kadetach, ale w kategorii U-18 ich trenerem został Piotr Gliniak. Olesiewicz przejął natomiast drużynę młodzików, którą tydzień temu doprowadził do kolejnego już dla WKK złotego medalu.