Historyczne rozgrywki PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki zakończone

Zakończyły się pierwsze historyczne rozgrywki cyklu PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W kobiecych zmaganiach złoty medal trafił do ekipy KS Pałacu Bydgoszcz, srebrny do dolnośląskiego #VolleyWrocław, a na najniższym stopniu podium stanęły siatkarki Grot Budowlanych Łódź. Natomiast w męskich rozgrywkach zwycięzcy prezentowali się następująco: złoto – Jastrzębski Węgiel, srebro – PGE Skra Bełchatów, brąz – GKS Katowice.

Trener #Volley Wrocław Wojciech Kurczyński do Gdańska zabrał nieco inny skład niż na półfinałowy turniej do Warszawy. Dolnośląski klub reprezentowały Paula Słonecka, Agnieszka Adamek, Aleksandra Gancarz, Adrianna Szady, Natalia Murek, Weronika Wołodko, Małgorzata Jasek i Karolina Pancewicz. W Gdańsku na wrocławską ekipę czekały dwa mecze: najpierw półfinał, a następnie starcie o medale. W pierwszym meczu Volejki spotkały się z Eneą PTPS-em Piła. Lepiej w mecz weszła ekipa Wojciecha Kurczyńskiego i na swoją korzyść szybko zanotowała pierwszą partię, wygrywając 25:17. Po przerwie  wrocławianki nadal dominowały. Mniej więcej w połowie partii sytuacja się odwróciła i to zawodniczki PTPS-u przejęły inicjatywę. Głównie za sprawą dobrego bloku i ataku, doprowadziły do remisu 1:1. Decydujący set od samego początku był pod władzą wrocławianek, które wygrały pewnie 15:8 i zameldowały się w finale.

#Volley Wrocław – Enea PTPS Piła 2:1 (25:17, 20:25, 15:8)

Drugi półfinał: Grot Budowlani Łódź – KS Pałac Bydgoszcz 0:2 (24:26, 22:25)

Trudny orzech do zgryzienia

W drugim półfinale pewnie zwyciężyły bydgoszczanki, toteż z nimi #Volley Wrocław spotkał się w walce o złoto. KS Pałac od samego początku pokazał, że trudno będzie go pokonać. Narzucił rytm grze i wypracował przewagę 12:5. Kurczyński próbował zmian, wpuszczając na boisko Natalię Murek i Volejki zaczęły odrabiać straty. Zbliżyły się na dwa punkty, jednak nie zdołały wyrwać seta z rąk rywalek. Druga partia była bardziej wyrównana. Remis przeplatał się z dwu-trzypunktowym prowadzeniem bydgoszczanek. Za każdym razem jednak wrocławianki doganiały przeciwniczki. W końcówce zrobiło się gorąco: 21:21, a za chwilę po 23. Ostatnie dwa punkty jednak powędrowały na konto Pałacu, a nagroda MVP trafiła w ręce Eweliny Żurowskiej.

– Niedosyt pozostał, bo chciałoby się mieć to złoto – mówiła Natalia Murek, przyjmująca #Volley Wrocław. – trzeba jednak oddać Pałacowi, że grał świetnie. Widział rzeczy, których my nie widziałyśmy, a na piasku jest to bardzo ważne, bo inaczej się człowiek porusza. Mimo wszystko uważam, że ten medal to bardzo duży sukces naszej drużyny i ogromnie się cieszymy z inicjatywy PreZero Grand Prix, bo była to świetna zabawa – zakończyła Murek.

Finał: KS Pałac Bydgoszcz – #Volley Wrocław 2:0 (25:19, 25:23)

Mecz o 3. miejsce: Grot Budowlani Łódź – Enea PTPS Piła 2:0 (25:22, 25:22)

KGHM Cuprum Lubin kończy na ćwierćfinale

Miedziowi również do Gdańska pojechali w lekko zmienionym składzie. Trener Paweł Rusek zabrał Kamila Maruszczyka, Bartłomieja Zawalskiego, Adama Lorenca, Szymona Jakubiszaka, Miguela Tavaresa, Bartosza Makosia i Kamila Szymurę. W sobotę czekał ich ćwierćfinał, który mieli rozegrać z Indykpolem AZS-em Olsztyn. W przypadku zwycięstwa, w niedzielę w południe graliby półfinał, a po południu mecz o medal. KGHM Cuprum jednak uległ reprezentantom Warmii i Mazur i na ćwierćfinale zakończył swój udział w PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki.

Początek spotkania był bardzo wyrównany: 5:5, 9:9. Od momentu 11:11 Miedziowi zaczęli budować przewagę. Grali bardziej technicznie niż siłowo i to okazało się skuteczne. W kluczowym momencie Szymon Jakubiszak skończył dwie piłki z ataku i zakończył pierwszego seta na korzyść KGHM Cuprum. Druga partia rozpoczęła się od asa serwisowego w wykonaniu Mateusza Poręby. Olsztynianie nabrali wiatru w żagle i zaczęli odskakiwać przeciwnikowi. Dodatkowo gra lubinian się posypała. Trener Rusek skorzystał ze zmian i te spełniły swoją rolę – ustabilizowały drużynę, lecz Miedziowi nie byli w stanie zwyciężyć. Tie-break był już całkowitą dominacją Indykpolu AZS. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Wojciech Żaliński - zdobywca 20 punktów.

– Muszę pochwalić chłopaków za bardzo dobrą postawę w pierwszym secie – mówił Paweł Rusek. – Grali równo i konsekwentnie do samego końca. W drugim niestety źle zaczęliśmy, natomiast jestem bardzo dumny, że udało nam się wrócić na właściwe tory. Gdybyśmy wtedy wykorzystali kilka kontr, które mieliśmy w garści, to była duża szansa, by wygrać ten mecz – powiedział trener KGHM Cuprum.

Sobota, 8 sierpnia – ćwierćfinały:

GKS Katowice – MKS Będzin 2:0 (27:25, 25:21)

Asseco Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel 1:2 (25:23, 19:25, 13:15)

KGHM Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 1:2 (25:22, 23:25, 9:15)

VERVA Warszawa ORLEN Paliwa – PGE Skra Bełchatów 0:2 (23:25, 21:25)

Niedziela, 9 sierpnia – finały:

Półfinał 1: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 1:2 (24:26, 25:22, 6:15)

Półfinał 2: Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów 1:2 (25:17, 21:25, 8:15)

Mecz o 3. miejsce: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn 2:0 (25:18, 25:23)

FINAŁ: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 2:0 (25:17, 25:20)

ALEKSANDRA MIELCZAREK

Dwa zwycięstwa na otwarcie sezonu

Dla siatkarskich kibiców w końcu nadszedł upragniony moment. W środę reprezentacja Polski mężczyzn rozegrała swój pierwszy mecz po przerwie spowodowanej koronawirusem.

Janczak zostaje!

Pierwszym, bardzo ważnym elementem układanki, jest trener. Krzysztof Janczak zostaje w Gwardii Wrocław na kolejny sezon.

Trudne czasy

Prezes KFC Gwardii Wrocław – Łukasz Tobys opowiada o sytuacji w klubie, centrum medyczny SportsMedica i akcji #graMYdlaKOSZAROWEJ.

Sezon zakończony

Obecny sezon przechodzi już do historii i z pewnością na długo pozostanie w pamięci siatkarskich kibiców. Będzie to pierwszy od wielu lat sezon, w którym nie wyłoniono mistrza Polski w męskiej siatkówce zarówno w PlusLidze, jak i Krispol 1.