Halowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

Maciej Piasecki, poniedziałek, 20 lutego 2017

W Toruniu rozegrano halowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Zawodnicy z Dolnego Śląska przywieźli z nich 9 medali, w tym: 4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe. Dwa złote krążki zdobył Rafał Omelko w biegu na 200 i 400 m.

Podczas rozgrywanych w Toruniu halowych mistrzostw Polski Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) zdobył dwa złote medale (fot. archiwum PZLA)

Pierwszy dzień rozpoczął się od halowego rekordu świata U20 w biegu na 60 metrów przez płotki, który ustanowiła w Arenie Toruń Klaudia Siciarz. Nowy rekord to 8.00 s. Obok siebie, na torach 5 i 4, stanęły Klaudia Siciarz oraz Karolina Kołeczek. Po wystrzale startera zawodniczki wystartowały i obie sukcesywnie powiększały przewagę nad rywalkami. Po zejściu z ostatniego płotka Siciarz skutecznie zaatakowała rywalkę i na metę wbiegła pierwsza. Na tablicy wyświetlono wynik 8.02, znacznie lepszy od jej własnego halowego rekord Europy U20. Po kilku chwilach rezultat skorygowano do 8.01, a po kolejnych sekundach do 8.00! To oznaczało, że Siciarz, zawodniczka klubu AZS-AWF Kraków, ustanowiła w Arenie Toruń fenomenalny halowy rekord świata U20! Rośnie forma Ewy Swobody. W finałowym biegu halowych mistrzostw Polski Swoboda nie dała szans rywalkom, zwyciężając z czasem 7.15. Agata Forkasiewicz (AZS AWF Wrocław), która w eliminacjach uzyskała 7.28, w finale srebro okrasiła czasem 7.32. Na jedno okrążenie przed metą biegu na 1500 metrów Artur Ostrowski próbował wyprzedzić Marcina Lewandowskiego, ale zawodnik bydgoskiego Zawiszy skutecznie odparł atak rywala i imponująco przyśpieszył, budując sobie kilkumetrową przewagę, której nie oddał do mety. Lewandowski złoto wywalczył z czasem 3:49.11. W trójskoku nie było mocnej na Annę Jagaciak-Michalską. Tydzień po zwycięskim dla niej mityngu Copernicus Cup zawodniczka AZS-u Poznań wróciła do Areny Toruń i zdobyła w niej złoty medal halowych mistrzostw Polski. Uzyskała wynik 13,80 i zdeklasowała rywalki. Z każdą próbą poprawiał się Adrian Świderski (Śląsk Wrocław), który konkurs trójskoku zakończył z wynikiem 16,38, który uzyskał w piątej próbie. Debiutująca w gronie seniorek Weronika Grzelak (LKS Górnik Wałbrzych) była najlepsza w halowych mistrzostwach Polski w rywalizacji pięcioboistek. Zawodniczka z Dolnego Śląska w skoku w dal była najszybsza (5.98), a w biegu na 800 metrów uległa jedynie Wiktorii Zezuli. W ciągu sobotniej rywalizacji wałbrzyszanka zgromadziła 4051 punktów. Wicemistrzynią kraju została Patrycja Skórzewska (3957 pkt.) (AZS AWF Wrocław), a brązowy medal wywalczyła Marika Marlicka (3800 pkt.).