Halowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 18 lutego 2019

Niedzielne zawody przyniosły sporo emocji, głównie za sprawą finałowych biegów na 400 metrów. Mistrzami Polski zostali Iga Baumgart-Witan oraz Karol Zalewski, tuż za nim finiszowali Rafał Omelko oraz Jakub Krzewina.

Rafała Omelkę i Jakuba Krzewinę (na zdjęciu) w biegu na 400 m pogodził Karol Zalewski (fot. archiwum PZLA)

Niedzielną rywalizację w toruńskiej Arenie zainaugurowali chodziarze. W rywalizacji kobiet na 3000 metrów zwyciężyła Agnieszka Szwarnóg 13:00.05. Podium uzupełniły Agnieszka Ellward oraz Katarzyna Zdziebło. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Dawid Tomala 19:26.32. Srebro zdobył Rafał Augustyn, a brąz Artur Brzozowski. Na bardzo niskim poziomie stał konkurs skoku wzwyż kobiet. Halową Mistrzynią Polski została Aneta Rydz, która jako jedyna pokonała 1.81. Po srebro sięgnęła Michalina Kwaśniewska 1,78, brąz Aleksandra Nowakowska 1,78. Tuż za podium w tej konkurencji znalazła się Justyna Kasprzycka-Pyra (KS AZS AWF Wrocław) 1,75. Najlepsza w skoku w dal okazała się Joanna Kuryło. Zawodniczka KS AZS AWF Wrocław w drugiej próbie uzyskała 6,14, wygrywając zaledwie o centymetr z Karoliną Młodawską, brąz otrzymała Weronika Grzelak.

Baumgart-Witan najlepsza na krajowym podwórku

Fenomenalnymi wynikami zakończył się finał 400 metrów kobiet. HMP została najszybsza w tym roku na świecie Iga Baumgart-Witan 52.05. Tuż za Baumgart-Witan finiszowała dwukrotna mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic 52.16, podium uzupełniła Anna Kiełbasińska 52.35. To nowy rekord życiowy Kiełbasińskiej, która wcześniej biegała krótsze dystanse. Czwarta z rekordem sezonu finiszowała Małgorzata Hołub-Kowalik 52.89. Szóste miejsce wywalczyła zawodniczka trenera Marka Rożeja Natalia Kaczmarek 53.68. – Chciałbym, aby w Glasgow indywidulanie pobiegły medalistki MP, a w sztafecie wystąpią wszystkie finalistki 400 metrów – powiedział po biegu trener polskiej sztafety 4x400 metrów Aleksander Matusiński. Wśród mężczyzn złoto zdobył Karol Zalewski. Zawodnik AZS-AWF Katowice dystans 400 metrów pokonał w czasie 46.84 sekundy. Podium uzupełnili Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) 57.12 oraz Jakub Krzewina (WKS Śląsk Wrocław), który powrócił po kontuzji do szybkiego biegania. W Toruniu pobił swój najlepszy wynik sezonu – 47.14. Piąty był Tymoteusz Zimny (WKS Śląsk Wrocław) 47.83.