Finał US Open dla Novaka Djokovica

, wtorek, 13 września 2011

W tenisa gra wielu, a na koniec i tak wygrywa Novak Djokovic. Tak, parafrazując słowa Gary’ego Linekera, opisać można zakończony dziś nad ranem (polskiego czasu) turniej US Open. Serb w finale rozprawił się w trzech setach z Hiszpanem Rafaelem Nadalem i umocnił się na pozycji światowej „jedynki”.

Novak Djokovic po raz pierwszy zatriumfował w Nowym Jorku (fot. usopen.org)

Ostatnie spotkanie w tegorocznych zawodach na Flushing Meadows miało być wisienką na torcie, układanym przez uczestników przez ostatnie dwa tygodnie. Naprzeciw siebie stanęli wszakże dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści rankingu ATP. Publiczność na stadionie im. Arthura Ashe’a oczekiwała więc tenisowych fajerwerków i pasjonującej batalii o zwycięstwo.

Nikt (może z wyjątkiem oddanych fanów Rafy Nadala) nie powinien czuć po tym starciu niedosytu. Obaj panowie raczyli nas efektownymi, długimi wymianami przez ponad cztery godziny i to, czego uświadczyli widzowie na całym świecie stanowczo nazwać można „solą tenisa”. Nie brakowało finezyjnych skrótów, agresywnych smeczy i walki do ostatniej kropli potu.

Mecz rozpoczął się od szybkiego przełamania w wykonaniu Nadala i jego prowadzenia 2-0. Wtedy jednak z letargu przebudził się „Djoko” i po przełamaniu (w trwającym ponad 17 minut gemie!) rywala wygrał pięć kolejnych gemów. Miałem w tym meczu swoje szanse. Na początku pierwszego seta wygrałem dwa gemy, ale utraciłem wówczas gdzieś swój sposób na grę i właściwy rytm – opowiadał później niezbyt szczęśliwy Hiszpan.

Drugi set także padł łupem urodzonego w Belgradzie tenisisty. 6-4, po kolejnej serii błędów drugiej rakiety świata w końcówce i 2-0 dla Serba w całym meczu. Dla Nadala był to ostatni dzwonek, by podnieść się po dwóch poważnych ciosach, zadanych przez przeciwnika. Najmniejszy nawet błąd mógł przekreślić szanse Rafy na obronę wywalczonego rok temu tytułu.

Proste pytanie: 5 + 9 =